Diş hekimliği vs bilgisayar mühendisliği

Benim de çok arada kaldığım bir konu. Diş hekimliği gelir olarak yeni mezun için daha iyi sanırım. Bilgisayar mühendisliği çok arttı ve ileride şimdiki gibi maaşlar mümkün olmayabilir. Top üniversitelerden biri gelmez ise sıkıntı diye düşünüyorum. Ayrıca şahsen küçük şehirde yaşadığım ve üni için gittiğim şehirde devam etmek istediğim için gelir önemli diye düşünüyorum.

Kimse sırf yaparken biraz daha zevk alıyorum diye ayın sonunu zor getireceği işi yapmak istemez bence (Türkiye'de) Avrupa'da olsak haklısınız ama Türkiye'de meslek seçerken gelire de bakmak zorundayız.

Son karar senin dostum. Bence bölümün derslerine bir göz gezdir. YouTube da video dolu o işi yapanlar ile alakalı. Emin olduktan sonra kararını ver.

Yazılım için okul okumak bana biraz boş geliyor. Sadece diplomam olsun diye okursun, öğrenmek için değil.
Evet. Yazılım mühendisliği okumanın tek avantajı eline geçecek olan o diploma. Onun da sana faydası kendini kanıtladığını belirtmesi. Yoksa üniversiteyi boş geçirip diploma alanda var, üniversite okumayıp kendini geliştirende. (Tabi 2. seçenek çok daha zor)

Diş hekimliğinde mezun sayısı her geçen yıl artıyor ama bunu sağlayabilecek iş alanı imkanı sağlanmıyor. Buna dikkat etmeni öneririm. Çoğu klinik en az 2 yıl tecrübe arıyor. Yeni mezunların imkânları bu açıdan zor. Kendinizi iyi yetiştirip iyi pazarlayabilmeniz gerekli.

Hepsini boşver. Hakim de olsan doktor da olsan yazılımcı da olsan bir kepçe operatörü kadar alamazsın. Kepçe operatörlüğüne yazıl.
Ayrıca bizim halkımız iş makinelerini izlemeyi sever. Herkesin gözü üzerinde olacak :)

Sadece gelir ya da işten zevk alma olarak düşünme. Hangi işin daha fazla prestij getireceğini de düşün. Ayrıca böyle ikilem mi olur?

Hocam yazılımcı olmak için okumana gerek yok kısmı gözüktüğü kadar kabul edilir değil her yerde. Elbette olunur, ama üniversitede çok sağlam bir fizik ve matematik müfredatı ile bu işin nasıl oluştuğuna kadar giriliyor. Üni mezunları da sadece üniversite sayesinde olmuyor onlar da kendini geliştiriyorlar ama orada öğrenmeyi öğreniyorlar. Üniversite mezunu birisi olduğunuzda sektörde farklı yerler için hiç bilmediğiniz şeyleri öğrenmek ya da sektörle birlikte kendinizi güncellemek daha kolay olur. Bilgisayar mühendisliği müfredatını açıp incelerseniz ne demek istediğim daha net anlarsınız ayrıca bkn.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sene de İstanbul üniversitesi ilk kez bilgisayar mühendisliği açıyor belki tercih listenize eklemek istersiniz.

30k ile gireceğin bölümün 50k mühendislik bölümüyle çok bir farkı olmayacak. Mühendislikte fark yaratmak istiyorsan ilk 2 bin civarında bir bölüm tutturman lazım.

Şu anki durumunda diş yazman daha iyi olabilir. Ama diş okuyanlar da kendi muayenehanesini açana kadar köle gibi çalışıyor haberin olsun. Sermaye gerekli yani.

Geri
Yukarı