Diş kliniği açmayı düşünüyorum

Fatherboard

Hectopat
Daha fazla  
Hesaplarıma ve araştırmalarıma göre içinde 3-4 diş hekiminin maaş ile çalıştığı bir klinik açmak için kliniğin içerisine 300.000TL ile 400.000 TL ortalama bir masraf yapmak gerekiyor, kaldı ki yeni mezun diş hekimi bir arkadaşım var ve hayli tecrübe kazandı da diyebilirim. Ankara'da merkezi bir bölgede böyle bir klinik aylık en az 100-150 bin TL ciro bırakabiliyor. %20 ila %30 net kar bıraktığı konusunda duyum aldım. Ben şahsen işletme mezunu biri olarak etkili bir pazarlama ve tanıtım yaparak geniş bir müşteri kitlesini hedefliyorum ve kafamda bazı stratejiler var. Siz neler söylemek ve tavsiye etmek istersiniz? Bu arada klinik açacağım yer muhtemelen apartman dairesi olacak ya da hava parasıyla bir dükkan satın alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hesaplarıma ve araştırmalarıma göre içinde 3-4 diş hekiminin maaş ile çalıştığı bir klinik açmak için kliniğin içerisine 300.000TL ile 400.000 TL ortalama bir masraf yapmak gerekiyor, kaldı ki yeni mezun diş hekimi bir arkadaşım var ve hayli tecrübe kazandı da diyebilirim. Ankara'da merkezi bir bölgede böyle bir klinik aylık en az 100-150 bin TL ciro bırakabiliyor. %20 ila %30 net kar bıraktığı konusunda duyum aldım. Ben şahsen işletme mezunu biri olarak etkili bir pazarlama ve tanıtım yaparak geniş bir müşteri kitlesini hedefliyorum ve kafamda bazı stratejiler var. Siz neler söylemek ve tavsiye etmek istersiniz? Bu arada klinik açacağım yer muhtemelen apartman dairesi olacak ya da hava parasıyla bir dükkan satın alabilirim.

Apartmanlar pek tercih edilmez. Yani bizim istsnbulda böyle. Tenha, merdivenaltı, diplomasız veya sahte diploma kullanılabiliyor. Dükkan açacak kadar yetki ve paraya sahip olmayanlar ev kiralayıp sahte klinik de yapabiliyor. Bence dükkan aç. Ayrıca diş hekimi her yerde veya bir bölgede en fazla 2 3 tane olduğu için müşteri hizmetlerini ve memnuniyetine önem ver. 2 3 klinik arasından insanlar seçim yapmakta zorlanmazlar test ederler ve memnun kalırlar. Bu da sana artık olarak geri döner. Minimum gider maksimum kazanç. Doktorlar da nasıl bulunur sen daha iyi bilirsin ama güler yüzlü ve işini önemseyen biri seç. Çok anlamam ama yardımcı olabileceğim başka bir şey varsa sorabilirsin.
*Düzeltme (kendi çevreme göre)

Son düzenleme:
Apartman gibi olan yerler benim yaşadığım yerde çok var ve ben şahsen ve çevrem daha çok normal klinik gibi olan yerlere gidiyor. Burada cidden sıralı olarak 10 tane diş kliniği vardır ve gözlemlediğim kadarıyla herkes apartman gibi olan yerleri değil normal klinikleri tercih ediyor. Daha yeni bir yer dişçiden avukat ofisi yerine dönüştü. İleri ki zamanlarda dişlerimin biraz yamuk olmasından dolayı çevremde ki diş teli taktıran insanlara dişçileri hakkında sorular soruyorum ona göre gideceğim. Demek istediğim apartmanda açılan klinikler en azından ortopedi hakkında size hiç kazandırmayacağını düşünüyorum. Diğer diş taşı muayene vs. Konularında bir bilgim yok. Ayrıca dediğim gibi dişçi kliniği sayısının her yerde çok artmasından dolayı çok ağır bir rekabet ortamı olacağından dolayı kaldıramayacağınızı düşünüyorum.

Apartmanlar pek tercih edilmez. Yani bizim istsnbulda böyle. tenha merdivenaltı, diplomasız veya sahte diploma kullanılabiliyor. Dükkan açacak kadar yetki ve paraya sahip olmayanlar ev kiralayıp sahte klinik de yapabiliyor. Bence dükkan aç.
Bizim burada gittiğim neredeyse tüm diş klinikleri apartman tarzı yerlerde. Önemli olanın pazarlama ve reklam olduğunu düşünüyorum mutlaka müşteri bulacaktır sonuçta diş sağlığına herkes ihtiyaç duyuyor, diş hastanelerinin de durumu ortada.

Dostum öncelikle yolun açık olsun, oralarda değilim olsam müşterin olurdum. Bir müşteri olarak( senin gibi bir özel yerden diş teli tedavisi) ılımlı ve sıcak yaklaşın insanlara, cüzi miktarda pazarlığa daima açık olun, sıcak kanlı olun. Bunlar basit şeyler gibi geliyor kulağa okuyunca falan ama emin olun bu popüler olmak için çok önemli. Tarih alanıyla ilgilenen biri olarak direkt aklıma geldi osmanlı devletinin de önemli bir güç olmasındaki politikası ılıman hoşgörü politikasıdır, aynı dediğim gibi. Çoğu meşhur yere bakın, aynı şekilde yol izlerler. Ben bir müşteri olarak bu şeylere tavlanmıştım. Aileme de önerdim onlarda müşteri oldu, arkadaşlarım ve ailemin dostları da. Unutmayın ağızdan ağıza yayılmak kazandırır size.

Bizim burada gittiğim neredeyse tüm diş klinikleri apartman tarzı yerlerde. Önemli olanın pazarlama ve reklam olduğunu düşünüyorum mutlaka müşteri bulacaktır sonuçta diş sağlığına herkes ihtiyaç duyuyor, diş hastanelerinin de durumu ortada.
İstanbul çok farklı ve ben kendi oturduğum il olan İstanbul için konuştum. Gerçekten de öyle.

Geri
Yukarı