Dışarıdan Yemek Söylediğim İçin Onur Kuruluna Gidiyorum

Mutsuz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bizim okulda dışarıdan yemek söylemek yasak. Dışarıdan yemek söylendiğinde onur kuruluna sevk ediyorlar ve ardından disiplin kuruluna sevk ediyorlar. Şimdi, benim cebimde 7 lira vardı ve karnım çok acıkmıştı ve bizim kantinde 9 lira olan şey dışarıda 6 lira ve üstelik bizim kantinin döneri çok kötü. Kantine az para versem adam tip tip bakar diye dışarıdan tavuk döner söyledim. Canım yemekhaneden de yemek istemiyordu çünkü midem yemekhanenin patatesi yüzünden bulanmıştı.

Ben bunun yasak olduğunu biliyordum fakat yine de bir risk alarak söyledim ve onur kuruluna sevk edildim. Benim anlamadığım şey okulun böyle bir hakkı var mıdır? Ben bunun arkasında yatan sebebin kantinin kira ödemesi ve kantincinin ısrarı olduğunu düşünüyorum.

Yardım istiyorum dostlar. Ne kavgaya karıştık ne hakaret ettik. Hayatımda gördüğüm en saçma sebepten dolayı ilk kez onur kuruluna sevk ediliyorum. Yardım edebilir misiniz?

Hiçbir şey yapamazlar. İhale verirken böyle bir güvence vermişlerdir, tamamen göz korkutma amacıyla yapılan bir hareket. Toplanın bütün arkadaşlarınızla birlikte dışarıdan söyleyin. Biz okulda öyle yapmıştık, bir yerden sonra kimse sesini çıkaramıyor. Bizim okulun önünde en az 10 motor beklerdi.

Size bu konuda ceza vermek gibi bir hakları yok. @Mert 'in de dediği gibi bu göz korkutma sadece. Kantin ihalesinde dışardan almayı yasaklayacağız gibi ve kardan pay alan bir okul yönetiminiz var anlaşılan. Sizi kurula sevk ederlerse direk ailenize haber verip okula gelmelerini isteyin. Bugün çalışılan iş yerlerinde bile böyle bir zorunluluk yok. Bu işi uzatabilirsiniz bile. Çünkü size böyle bir dayatma yapamazlar. İster dışardan alırsınız ister evden getirirsiniz. Kimsenin karışmaya veya sorgulamaya hakkı yok böyle bir şeyi. Maddi durumu iyi olmayan öğrenciler aç mı kalmak zorunda o zaman?

Kantinci ile okul sahibi/müdürü akraba belli ki. İyi olmuş da, vesile olup olay internete intikal etmiş. Kendi sonlarını hazırlamışlar. Okul bilgilerini de ifşa edin bence.

Okullar ve kurallar korku imparatorlukları kurmak için yaratılan kavramlar değillerdir.

Bir an önce toplu bir şekilde kantini boykot etme prostestonuzu başlatmanız dileğiyle. O zaman da ilk yapacakları sizi disipline sevk etmek ya da atmakla tehdit etmek. Bu durumda da hemen bütün gazeteler aranıp, mahkeme süreci de başlatılırsa akşam haberlerinde kantincinin ve müdürün baş harflerini görürsünüz.

Hele bir de bu diyaloglardan bazılarını cep telefonu ile çaktırmadan kayıt altına alırsanız tadından yenmez.

Amaçları korkutmak ben 9. sınıfım kantinde tavuk döner 9 TL'ye satılıyor. Okulumuzun yanında bir ortaokul var. Dışarıdan 5 TL'ye söylüyoruz topluca 12-13 kişi ve getiren abinin numarasını alıp getirmesi gereken yere söylüyoruz. Genellikle ortaokulun bahçesine getir diyoruz o yukardan bize atıyor biz de hemen sınıfa doğru kaçıyoruz :D Bir ara öğretmen yakalamıştı. Fizik hocamız baya iyi biri. Gördü hocam çok pahalı dedik hoca bir şey demeden. Öğretmen gülerek şöyle demişti bir şey olmaz siz de haklısınız kantin yarı fiyatından fazlaya satıyor her şeyi alınmaz. Kendisi de bisiklet sürüyor ve öğle tatillerinde evine gidip yemeğini yiyip öyle geliyor. Bir ara da öğretmen yakalamıştı 2 hafta için de ne olaylar yaşandı bizde. Öğretmen yakaladı bizim arayan arkadaşı götürdü disipline sonra çocuk birdaha ki tenefüs geri geldi gülerek bize diyor anlattım olayı onlar da tamam çık dışarı demiş o kadar. Tabii ki doğru bir şey değil bu yaptığımız ama cidden lise kantinleri çok pahalı. A-101'de 75 kuruşluk çikolatayı 2 TL'ye satıyorlar.

Biz de dışarıdan söylüyorduk, kantinci müdüre gitmiş . Müdür bizim bölüme geldi çocukları niye dışardan söylediniz dedi, bizde haklı olarak kantinin gereksiz pahalılığından ve yemeğenin aynı düzeyde kötü olduğundan bahsettik. Bir daha yapmayın dedi ama tabi meslek liseliler dinler mi dinlemez bu sefer mobilya bölümüyle birlikte söylemeye başladık ve hiç bir işlemde yapılmadı. Böyle bir kural yok yemeğini istediğin yerden yersin kimse karışamaz, başbakan bile.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı