Discord açıkken YouTube çok kasıyor

Elxoe

Hectopat
Arkadaşımla Discord'da konuşurken arkada müzik dinliyordum şarkıyı değiştirmek için YouTube'a girince kastığını gördüm. Şarkıyı değiştirmek için bir 10 15 saniye beklemem gerekti. Görev yöneticisinden kullanımlara bakınca CPU'yu %100 kullandığını gördüm RAM'i 4.4 GB kullanıyordu. Discord'u açmadan önce sadece Zoom'a girdim onun dışında bir uygulama açık değildi.

Görev yöneticisi.png

S1.png

S2.png

S3.png

S4.png

S5.png

S6.png

İlk olarak Kaspersky IS ile zararlı taraması yapmanı öneririm.
Discord'u tamamen kapat.
Arama kutusuna %appdata% yaz ve çıkan sonucu aç.

Screenshot_3.png

Sonra ''discord'' adlı dosyayı tamamen sil.

Screenshot_4.png

Bu işlemden sonra Discord tekrar başlat. Ön bellek dosyalarını tekrar oluşturacak. Yani sunucu bildirimlerini, özel mesajları kapatma ya da gizlediğin kanallar sıfırlanacak. Ayrıca bazı ayarlarında sıfırlanacak.

Discord 32-Bit bir uygulama olduğu için, çok fazla sunucuya girince şişmeye başlıyor. Hele o sunucular arasında geçiş yaparken, hafızaya attığı belleği temizleme de başarısız. Bu yüzden aktif olmadığın sunuculardan çıkış yap.

En son olarak takip etmediğin sunucuların bildirimlerini kapat. Bu bildirimlerde zamanla şişiyor.
Screenshot_5.png

Screenshot_6.png
Bu bir işe yarar mı bilmem. Ama soldaki menüyü kısaltıyor. İçerik olarak birbirine benzeyen sunucuları, üst üste getirerek klasör halinde kullanabilirsin.
Bildirimleri kapatmadığın sunucuları ise sağ üstteki kutucuktan takip edebilirsin.

Screenshot_7.png

Opera GX kullanıyorsan, normal Opera geçmeni öneririm. Normal Opera kullanıyorsan aşağıdaki ayar ve uzantıları öneririm. Benzer uzantılar kullanıyorsan onları kaldır.
Özellikle enhanced-h264ify uzantısı YouTube CPU tüketimini azaltıyor. Opera kendi reklam engelleyicisi iyi olmadığı için onun ayarlarını tamamen kapatın. Onun yerine daha kaliteli reklam ve izleyici engelleyen Ublock origin kullanın. Reklam ve izleyiciler'in çoğu sisteme CPU ve bellek yükü olarak binecektir.

Son düzenleme:
İlk olarak Kaspersky ıs ile zararlı taraması yapmanı öneririm.
Discord'u tamamen kapat.
Arama kutusuna %appdata% yaz ve çıkan sonucu aç.

Eki Görüntüle 717770

Sonra "Discord" adlı dosyayı tamamen sil.

Eki Görüntüle 717774

Bu işlemden sonra Discord tekrar başlat. Ön bellek dosyalarını tekrar oluşturacak. Yani sunucu bildirimlerini, özel mesajları kapatma ya da gizlediğin kanallar sıfırlanacak. Ayrıca bazı ayarlarında sıfırlanacak.

Discord 32-Bit bir uygulama olduğu için, çok fazla sunucuya girince şişmeye başlıyor. Hele o sunucular arasında geçiş yaparken, hafızaya attığı belleği temizleme de başarısız. Bu yüzden aktif olmadığın sunuculardan çıkış yap.

En son olarak takip etmediğin sunucuların bildirimlerini kapat. Bu bildirimlerde zamanla şişiyor.
Bu bir işe yarar mı bilmem. Ama soldaki menüyü kısaltıyor. İçerik olarak birbirine benzeyen sunucuları, üst üste getirerek klasör halinde kullanabilirsin.
Bildirimleri kapatmadığın sunucuları ise sağ üstteki kutucuktan takip edebilirsin.

Eki Görüntüle 717785

Opera GX kullanıyorsan, normal Opera geçmeni öneririm. Normal Opera kullanıyorsan aşağıdaki ayar ve uzantıları öneririm. Benzer uzantılar kullanıyorsan onları kaldır.
Özellikle enhanced-H264IFY uzantısı YouTube CPU tüketimini azaltıyor. Opera kendi reklam engelleyicisi iyi olmadığı için onun ayarlarını tamamen kapatın. Onun yerine daha kaliteli reklam ve izleyici engelleyen uBlock Origin kullanın. Reklam ve izleyiciler'in çoğu sisteme CPU ve bellek yükü olarak binecektir.

Hocam dediklerinizi yaptım Opera'nın kendi CPU kullanımı Discord'u geçti ve şarkı değiştirirken hala kasıyor.

GV.png

GY.png

İlk olarak Opera tarayıcısını güncelleyin.
opera://update

Screenshot_9.png

Daha sonra kullandığınız uzantıları ekran görüntüsünü paylaşın.
opera://extensions
Ublock origin ve enhanced-h264ify dışında önerdiğim uzantıları devre dışı bırakmayı deneyin.

En son olarak bağlantıda önerdiğim yöntemleri uygulayın.
Opera benim tavsiye ettiğim bir tarayıcı değil. Bağlantıda Edge tarayıcısı ve gene tarayıcı kaynak tüketimini azaltan Ublock origin ve enhanced-h264ify önerdim. Onları yükleyip tekrar dener misin?
Ayrıca 60 FPS video izliyorsan, onu 30 FPS yapabilirsin. Video 30 FPS daha az CPU tüketecektir. Kalite değişmeyecektir. Bu uzantı YouTube sitesinin yüksek oranda CPU tüketimini azaltması gerekiyor.

Screenshot_10.png

Donanım ivmesini kapatırsa, ekran kartı yerine tüm yükü işlemciye yükleyecek. Yani işlemci tüketimini azaltmaya yarayan bir ayar değil. @Özcan D.

Sistemin performans kısmında niye ekran kartın gözükmüyor? Sürücüyü DDU ile kaldırıp tekrar kurmayı dener misin?

Son düzenleme:
Ayrıca ek olarak; @26318 hocamın dediği gibi virüs taraması yapmanızı da şiddetle öneririm. CPU'nun %100 olarak çalışması hiç normal gelmedi bana.
Donanım ivmesini kapatırsa, ekran kartı yerine tüm yükü işlemciye yükleyecek. Yani işlemci tüketimini azaltmaya yarayan bir ayar değil. @Özcan D. Zaten APU sistem galiba, her türlü işlemci tarafına yük biniyor.

Evet hocam, şimdi farkettim ben de. "GPU" terimini "CPU" olarak okumuşum, uyku sersemliğime verin. :) Mesajımın silinmesi için raporladım. İkazınız için teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı