Discover EU hakkında ne bilmem gerekiyor?

• Konuyu başlatan Rexie
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 603
Bence tam tersi, vize alabilmek için kıçını yırtıyor bazıları alamıyorlar. Kalmakta bir şey yok paran varsa kalırsın. Ki discovereu zaten sadece tren biletini satın alıyor, bir de vizeyi veriyor o kadar çok bir olayı yok yani.

Tabii kişiden kisiye değişir ama zaten paran varsa kalırsın kenara atılacak bir şey değil önemli şimdi. Kaç kişi vizeden gidemiyor da sanki maddiatin yanında. Discovereu da baktığım kadarıyla ulaşımı karşılıyorlar ve kalan çoğu şeyde indirim sağlıyorlar(da ne kadar işte bilmiyorum). Kendim gitmeye kalksam bilmem kaç katı masraf çıkar, aileye yük. Genç yaşta gitmek için çok güzel bir fırsat bence. Yoksa ileride de giderim gezmek için para dert olmaz.

Tabii kişiden kisiye değişir ama zaten paran varsa kalırsın kenara atılacak bir şey değil önemli şimdi. Kaç kişi vizeden gidemiyor da sanki maddiatin yanında. Discovereu da baktığım kadarıyla ulaşımı karşılıyorlar ve kalan çoğu şeyde indirim sağlıyorlar(da ne kadar işte bilmiyorum). Kendim gitmeye kalksam bilmem kaç katı masraf çıkar, aileye yük. Genç yaşta gitmek için çok güzel bir fırsat bence. Yoksa ileride de giderim gezmek için para dert olmaz.
Zaten paran yoksa çok mantıksız bir şey, bir ay boyunca tek başına parasız gezerken keyif almayı bırak işkence gibi gelir insana. Avrupayı arkadaşlarla veya aileyle planlayarak gitmek ya da paran varken tek başına gitmek lazım diye düşünüyorum.

Mesela çok ucuza ileri tarihli uçak biletleri alabiliyorsun diye biliyorum, trenlerde sürünmeye pek gerek yok bence. Tabi bunu yeşil pasaportu olanlar için diyorum yoksa vize işi falan çok uzun ve illallah ettiren bir prosedür, yeşil pasaport yoksa başvurulabilir tabiki.

Zaten paran yoksa çok mantıksız bir şey, bir ay boyunca tek başına parasız gezerken keyif almayı bırak işkence gibi gelir insana. Avrupa'yı arkadaşlarla veya aileyle planlayarak gitmek ya da paran varken tek başına gitmek lazım diye düşünüyorum.

Mesela çok ucuza ileri tarihli uçak biletleri alabiliyorsun diye biliyorum, trenlerde sürünmeye pek gerek yok bence. Tabii bunu yeşil pasaportu olanlar için diyorum yoksa vize işi falan çok uzun ve illallah ettiren bir prosedür, yeşil pasaport yoksa başvurulabilir tabii ki.

Bir arkadaşımla gitmeyi düşünüyoruz ama dediğim gibi detaylar çok yüzeysel olduğu için masrafları kestiremiyorum. Belirli bir bütçem var tabii ki, AA ücretsiz Avrupa gezisi varmış diye gitmiyorum fakat imkanları zorlayıp indirimleri değerlendirmek lazım. Yoksa şu yaşta gidemem anca üniversiteden sonra aynı dediğiniz gibi yaparım, anlamışsınızdır umarım.

Merhaba, ben bu sene başvuracağım (2 gün sonra). Çıkmış gibi neredeyse her detayı okudum fakat hala bazi soru işaretleri var, çoğunlukla fiyatla alakalı, malum maddiat;
1-seyahat karti tam olarak neyi karşılıyor Avrupa içi kendi cebimizden ödeyeceğimiz şehiriçi şehirler arasi ulkeler arası ulaşımlar neler?
2- Türkiye'den Avrupa'ya uçakla gidiliyor mu yoksa tren mi ve gidiş dönüş ücretsiz mi?
3-Avrupa gençlik karti ne kadarlık bir indirim sağlıyor, bir oranı var mı değişiyor mu veya tahmini ne kadar?
4- ek olarak tum masraflar hakkında bilgi verebilir misiniz deneyimlemis biri olarak, siz Total'de ne kadar harcama yaptınız(sanırım çoğu masrafınız karsilanmis ama yine de bana referans olacak her türlü ek bilgiyi belirtir misiniz)?

1- Seyahat kartı trenle ulaşımını sağlıyor. Sana belli süreyle trenleri ücretsiz kullanma hakkı veriyor. Çalışma mantığı kendi sitesinde detaylı yazıyor anlatsam uzun sürer, oradan bakarsın. Avrupa'ya geçtikten son çok uygun fiyatlara Avrupa içi uçuş, otobüs bulabilirsin çok kasma o konuda.

2- Uçak bileti normal aşrtlarda yok ama belli şartları karşılıyorsan vardı. Şartları net hatırlamamakla beraber sanırım kendi ülkendeki Avrupa sınırına çok uzak olmak ya da ada ülkesine gitmek istemek mesela İrlanda'ya gitmek istiyorum dersen veriyorlar diye biliyorum.

3- Giden hiçbir arkadaşım kullanmadı çok gereksiz yerlerde indirimleri var belki işine yarar diye uygulamadan girip bakarsın ama hiçbir işe yarayacağını zannetmiyorum.

4- Sadece ulaşım, vize ve sağlık sigortası onlar tarafından karşılanıyor. Ben yeşil pasaportluyum vize almıyorum zaten. Omun dışında konaklama, yeme-içme, müze ve kültürel aktiviteler tamamen senin cebinden. Bunun ortalama tutarı da hangi ülkelere gittiğine ne kadar kalmak istediğine göre değişir. Ama genel olarak Batı Avrupa ve iskandinav ülkeleri, Doğu Avrupa'ya kıyasla pahalıdır. Garanti gitmeden ödeyeceğin yurt dışı harç pulu ücreti ve pasaport ücretin var senin cebinden bunlar da. Öğrenciysen pasaport 500 TL falan olması lazım pul da 100-200TL civarındaydı sanırım. Konaklamada otel yerine hostel tercih edip, sürekli restorantlara gitmeyip sadece gittiğin yerlerin yöresel yemeklerini turistik olmayan restoranlarda yiyip kalan öğünleri marketten hazır yemek şeklinde yaparsan çok uyguna gelir. Bütçe olarak bence tamamen sana bağlı olmakla beraber 1 hafta kaldığını varsayalım 350 Euro'dan başlar istediğin kadar artar lüksün sınırı yok ama ortalama haftalık 500 Euro'ya ortalama üstü bir tatil yaparsın. Ben daha gitmedim ertelemem gerekti ama bütçem 1250 Euro tahmini 2 hafta diye düşündüm. (Bilgiler direkt giden arkadaşlarım ve önceki tecrübelerden geliyor.)

Bence tam tersi, vize alabilmek için kıçını yırtıyor bazıları alamıyorlar. Kalmakta bir şey yok paran varsa kalırsın. Ki discovereu zaten sadece tren biletini satın alıyor, bir de vizeyi veriyor o kadar çok bir olayı yok yani.

Genç yaşlar düşük bütçeli tatiller için daha ideal. DiscoverEU da zaten backpacker tarzı tatil vaat ediyor. Vize masrafı olan biri için hem onu ödüyor hem kolaylaştırıyor, zorunlu sağlık sigortasını ödüyor, ulaşımı ödüyor derken sırf bunlar bile zaten daha gitmeden 500 Euro civarı masrafı karşılamış oluyor sana da cebinden bir miktar çıkarıp en ucuz şekilde deneyimlemek kalıyor. Hem genç yaşta tek gezmeyi deneyimleyip hem de farklı kültürleri hayatına bu kadar erken yaşlarda vizyon katacak şekilde görmeyi sağlıyor. Evet kurdan dolayı hala çok ucuza gelmemiş oluyor ama karşılığında hayatın için kazanacağın vizyon ve deneyim için de bence pahalı olmuyor. 1K Euro harcasa 34K TL. Hiç bir geliri olmayan biri bile 2 ay çalışıp biriktirirse rahatça gider ve o 2 ay çalışmaya değer. (18 Yaşında gidilebilen bir etkinlik olduğu için öğrenci olduğunu ve aile evinde kaldığını varsaydım.) Arkadaşımızın da yeşil pasaportu varmış demek ki ailesi memur ve onlar bir miktar fedakarlık yaparlarsa rahatça gider diye düşünüyorum. Ben kendi paramı kendim biriktirdim borsadan kazandım, burslarımı tuttum, harçlıklarımı harcamadım.

Son düzenleme:
1- Seyahat kartı trenle ulaşımını sağlıyor. Sana belli süreyle trenleri ücretsiz kullanma hakkı veriyor. Çalışma mantığı kendi sitesinde detaylı yazıyor anlatsam uzun sürer, oradan bakarsın. Avrupa'ya geçtikten son çok uygun fiyatlara Avrupa içi uçuş, otobüs bulabilirsin çok kasma o konuda.

2- Uçak bileti normal aşrtlarda yok ama belli şartları karşılıyorsan vardı. Şartları net hatırlamamakla beraber sanırım kendi ülkendeki Avrupa sınırına çok uzak olmak ya da ada ülkesine gitmek istemek mesela İrlanda'ya gitmek istiyorum dersen veriyorlar diye biliyorum.

3- Giden hiçbir arkadaşım kullanmadı çok gereksiz yerlerde indirimleri var belki işine yarar diye uygulamadan girip bakarsın ama hiçbir işe yarayacağını zannetmiyorum.

4- Sadece ulaşım, vize ve sağlık sigortası onlar tarafından karşılanıyor. Ben yeşil pasaportluyum vize almıyorum zaten. Omun dışında konaklama, yeme-içme, müze ve kültürel aktiviteler tamamen senin cebinden. Bunun ortalama tutarı da hangi ülkelere gittiğine ne kadar kalmak istediğine göre değişir. Ama genel olarak Batı Avrupa ve iskandinav ülkeleri, Doğu Avrupa'ya kıyasla pahalıdır. Garanti gitmeden ödeyeceğin yurt dışı harç pulu ücreti ve pasaport ücretin var senin cebinden bunlar da. Öğrenciysen pasaport 500 TL falan olması lazım pul da 100-200TL civarındaydı sanırım. Konaklamada otel yerine hostel tercih edip, sürekli restorantlara gitmeyip sadece gittiğin yerlerin yöresel yemeklerini turistik olmayan restoranlarda yiyip kalan öğünleri marketten hazır yemek şeklinde yaparsan çok uyguna gelir. Bütçe olarak bence tamamen sana bağlı olmakla beraber 1 hafta kaldığını varsayalım 350 Euro'dan başlar istediğin kadar artar lüksün sınırı yok ama ortalama haftalık 500 Euro'ya ortalama üstü bir tatil yaparsın. Ben daha gitmedim ertelemem gerekti ama bütçem 1250 Euro tahmini 2 hafta diye düşündüm. (Bilgiler direkt giden arkadaşlarım ve önceki tecrübelerden geliyor.)

Genç yaşlar düşük bütçeli tatiller için daha ideal. DiscoverEU da zaten backpacker tarzı tatil vadediyor. Vize masrafı olan biri için hem onu ödüyor hem kolaylaştırıyor, zorunlu sağlık sigortasını ödüyor, ulaşımı ödüyor derken sırf bunlar bile zaten daha gitmeden 500 Euro civarı masrafı karşılamış oluyor sana da cebinden bir miktar çıkarıp en ucuz şekilde deneyimlemek kalıyor. Hem genç yaşta tek gezmeyi deneyimleyip hem de farklı kültürleri hayatına bu kadar erken yaşlarda vizyon katacak şekilde görmeyi sağlıyor. Evet kurdan dolayı hala çok ucuza gelmemiş oluyor ama karşılığında hayatın için kazanacağın vizyon ve deneyim için de bence pahalı olmuyor. 1K Euro harcasa 34K TL. Hiçbir geliri olmayan biri bile 2 ay çalışıp biriktirirse rahatça gider ve o 2 ay çalışmaya değer. (18 Yaşında gidilebilen bir etkinlik olduğu için öğrenci olduğunu ve aile evinde kaldığını varsaydım.) Arkadaşımızın da yeşil pasaportu varmış demek ki ailesi memur ve onlar bir miktar fedakarlık yaparlarsa rahatça gider diye düşünüyorum. Ben kendi paramı kendim biriktirdim borsadan kazandım, burslarımı tuttum, harçlıklarımı harcamadjm

Genç yaşlar düşük bütçeli tatiller için daha ideal. DiscoverEU da zaten backpacker tarzı tatil vadediyor. Vize masrafı olan biri için hem onu ödüyor hem kolaylaştırıyor, zorunlu sağlık sigortasını ödüyor, ulaşımı ödüyor derken sırf bunlar bile zaten daha gitmeden 500 Euro civarı masrafı karşılamış oluyor sana da cebinden bir miktar çıkarıp en ucuz şekilde deneyimlemek kalıyor. Hem genç yaşta tek gezmeyi deneyimleyip hem de farklı kültürleri hayatına bu kadar erken yaşlarda vizyon katacak şekilde görmeyi sağlıyor. Evet kurdan dolayı hala çok ucuza gelmemiş oluyor ama karşılığında hayatın için kazanacağın vizyon ve deneyim için de bence pahalı olmuyor. 1K Euro harcasa 34K TL. Hiçbir geliri olmayan biri bile 2 ay çalışıp biriktirirse rahatça gider ve o 2 ay çalışmaya değer. (18 Yaşında gidilebilen bir etkinlik olduğu için öğrenci olduğunu ve aile evinde kaldığını varsaydım.) Arkadaşımızın da yeşil pasaportu varmış demek ki ailesi memur ve onlar bir miktar fedakarlık yaparlarsa rahatça gider diye düşünüyorum. Ben kendi paramı kendim biriktirdim borsadan kazandım, burslarımı tuttum, harçlıklarımı harcamadim

Genç yaşlar düşük bütçeli tatiller için daha ideal. DiscoverEU da zaten backpacker tarzı tatil vadediyor. Vize masrafı olan biri için hem onu ödüyor hem kolaylaştırıyor, zorunlu sağlık sigortasını ödüyor, ulaşımı ödüyor derken sırf bunlar bile zaten daha gitmeden 500 Euro civarı masrafı karşılamış oluyor sana da cebinden bir miktar çıkarıp en ucuz şekilde deneyimlemek kalıyor. Hem genç yaşta tek gezmeyi deneyimleyip hem de farklı kültürleri hayatına bu kadar erken yaşlarda vizyon katacak şekilde görmeyi sağlıyor. Evet kurdan dolayı hala çok ucuza gelmemiş oluyor ama karşılığında hayatın için kazanacağın vizyon ve deneyim için de bence pahalı olmuyor. 1K Euro harcasa 34K TL. Hiçbir geliri olmayan biri bile 2 ay çalışıp biriktirirse rahatça gider ve o 2 ay çalışmaya değer. (18 Yaşında gidilebilen bir etkinlik olduğu için öğrenci olduğunu ve aile evinde kaldığını varsaydım.) Arkadaşımızın da yeşil pasaportu varmış demek ki ailesi memur ve onlar bir miktar fedakarlık yaparlarsa rahatça gider diye düşünüyorum. Ben kendi paramı kendim biriktirdim borsadan kazandım, burslarımı tuttum, harçlıklarımı harcamadım.

Genç yaşlar düşük bütçeli tatiller için daha ideal. DiscoverEU da zaten backpacker tarzı tatil vaat ediyor. Vize masrafı olan biri için hem onu ödüyor hem kolaylaştırıyor, zorunlu sağlık sigortasını ödüyor, ulaşımı ödüyor derken sırf bunlar bile zaten daha gitmeden 500 Euro civarı masrafı karşılamış oluyor sana da cebinden bir miktar çıkarıp en ucuz şekilde deneyimlemek kalıyor. Hem genç yaşta tek gezmeyi deneyimleyip hem de farklı kültürleri hayatına bu kadar erken yaşlarda vizyon katacak şekilde görmeyi sağlıyor. Evet kurdan dolayı hala çok ucuza gelmemiş oluyor ama karşılığında hayatın için kazanacağın vizyon ve deneyim için de bence pahalı olmuyor. 1K Euro harcasa 34K TL. Hiç bir geliri olmayan biri bile 2 ay çalışıp biriktirirse rahatça gider ve o 2 ay çalışmaya değer. (18 Yaşında gidilebilen bir etkinlik olduğu için öğrenci olduğunu ve aile evinde kaldığını varsaydım.) Arkadaşımızın da yeşil pasaportu varmış demek ki ailesi memur ve onlar bir miktar fedakarlık yaparlarsa rahatça gider diye düşünüyorum. Ben kendi paramı kendim biriktirdim borsadan kazandım, burslarımı tuttum, harçlıklarımı harcamadım.
Çok teşekkür ederim. Söyledikleriniz gerçekten iyi oldu çünkü malum durumlar, kur vs zorlayabiliyor. Tam dediğiniz gibi 1 hafta, olursa 2-3 ülke görüp dönmek istiyorum ama masraflar ve Avrupa'daki fiyatlar konusunda bilgi sahibi olmadığım için kestiremiyordum. Umarim çıkar. Bir de Ankara dışişleri ofisi karşıladı dediniz konaklama vs, söylediğiniz şeyler bunun haricinde değil mi?

Hocam ben geçen senenin kazananlarındanım. Bu konuyla ilgili WhatsApp üzerinden bir topluluk yönetiyorum ayrıca kazananların belirli bir kısmının gittiği dışişleri bakanlığının altında Erasmus ofisinin düzenlediği toplantıya da katıldım. Sorun varsa alabilirim.
Hocam evet buradan iletişim bilgileri vermek yasak da ben bu grubu vs nereden bulabilirim arkadaşımla başvuru yapmıştık ikimizinki de kabul oldu. İstanbul'da yaşıyorum, Ankara'daki gibi bir mevzu burada da olabilir mi? Konaklama da karşılanabilir mi?

Çok teşekkür ederim. Söyledikleriniz gerçekten iyi oldu çünkü malum durumlar, kur vs zorlayabiliyor. Tam dediğiniz gibi 1 hafta, olursa 2-3 ülke görüp dönmek istiyorum ama masraflar ve Avrupa'daki fiyatlar konusunda bilgi sahibi olmadığım için kestiremiyordum. Umarim çıkar. Bir de Ankara dışişleri ofisi karşıladı dediniz konaklama vs, söylediğiniz şeyler bunun haricinde değil mi?

Ankaradaki toplantı için ulaşım ve konaklamayı tamamen karşıladılar. Havalimanından özel araçla aldılar beş yıldızlı bir otele götürdüler. Yemekler, ikramlar vs. her şey dahildi.

Hocam evet buradan iletişim bilgileri vermek yasak da ben bu grubu vs nereden bulabilirim arkadaşımla başvuru yapmıştık ikimizinki de kabul oldu. İstanbul'da yaşıyorum, Ankara'daki gibi bir mevzu burada da olabilir mi? Konaklama da karşılanabilir mi?

Hocam yasak ama DC adresini paylaşırsan atarım sana. Sıkıntı olmaz böyle konularda diye düşünüyorum çünkü başka yolu yok.

Ankaradaki toplantı için ulaşım ve konaklamayı tamamen karşıladılar. Havalimanından özel araçla aldılar beş yıldızlı bir otele götürdüler. Yemekler, ikramlar vs. her şey dahildi.

Hocam yasak ama DC adresini paylaşırsan atarım sana. Sıkıntı olmaz böyle konularda diye düşünüyorum çünkü başka yolu yok.
Hocam Discord ismim direkt "xratinq" dm gönderirseniz çok sevinirim çok heyecanlandım bu konuya 🙏

Yeni konular

Geri
Yukarı