Dişimin yarısı düştü

nefti

Kilopat
Makaleler
4
17:00 civarında evde oturmuş elma yiyordum. Bir ısırık aldığımda dişimin düştüğünü hissettim. Aynadan baktığımda dişimin yarısı düşmüştü. Düşen kısmın arkası orada duruyordu ve düşen kısımdan aşağısı hala orada duruyordu. Çarşamba günü dişçiye gideceğim. Tahminen ne yapar bu dişe?

Belli bir zamanı var dişin tekrar kaynaması için. Vakit geçirmeden dişçiye gidin aksi takdirde bir şey yapamazlar.

Yaşınız kaç?
Bu durum yaşınıza göre değişir. Mesela benim en arka dişim kaplama idi. 10 sene sonra kırıldı kaplaması ve sadece kökü kaldı. Dişçiye gittiğimde çekilmesi gerektiğini söylemişti. Ben de biliyorum çekileceğini. Antibiyotik yazdı ve 5 gün kullan dedi. Kullandım ve gittim çektirdim.

Burada ne yazarsak yazalım ya da ne yazılırsa yazılsın sizin durumunuz farklı olacaktır. Dişinizi dişçi görmesi gerekir. Kaplama da yapılabilir, çekilebilir de. Köprü de yapılabilir.

Yaşınız kaç?
Bu durum yaşınıza göre değişir. Mesela benim en arka dişim kaplama idi. 10 sene sonra kırıldı kaplaması ve sadece kökü kaldı. Dişçiye gittiğimde çekilmesi gerektiğini söylemişti. Ben de biliyorum çekileceğini. Antibiyotik yazdı ve 5 gün kullan dedi. Kullandım ve gittim çektirdim.

Burada ne yazarsak yazalım ya da ne yazılırsa yazılsın sizin durumunuz farklı olacaktır. Dişinizi dişçi görmesi gerekir. Kaplama da yapılabilir, çekilebilir de. Köprü de yapılabilir.
Şuana kadar dişime hiçbir şekilde dokunulmadı. Eğer bu dişimi çekerlerse benim için kötü olacak. Çünkü ön dişlerimden biri. Bu konu hakkında da pek bir bilgim yok dişçiye pek işim düşmemişti bu zamana kadar. Eğer çekilirse oranın kapanması için ne yapabilirim/yaptırabilirim?
Doktordan doktora fark eder kestirip atabilir ve dişini çeker veya seni düşünüp uğraşabilir.
Umarım güzel bir doktor bulabilirim. Biraz araştıracağım.

Şuana kadar dişime hiçbir şekilde dokunulmadı. Eğer bu dişimi çekerlerse benim için kötü olacak. Çünkü ön dişlerimden biri. Bu konu hakkında da pek bir bilgim yok dişçiye pek işim düşmemişti bu zamana kadar. Eğer çekilirse oranın kapanması için ne yapabilirim/yaptırabilirim?

Umarım güzel bir doktor bulabilirim. Biraz araştıracağım.
18 yaşını geçtiysen (Kemik gelişimini tamamladıysan) implant yaptırabilirsin ama dişini çekeceklerini zannetmiyorum sonuçta köklere zarar gelmediyse bir şekilde kurtarabilirler.

Kaplama işini araştırın internetten. Kısaca anlatayım. Dişin kalan kısmını küçültür. Ufacık hale getirir. Onu üzerine kaplama yapar.
Üst dişlerimin hepsi kaplama benim. 10 senedir. İlk önce dişlerimi minicik hale getirdi. Kalıbını aldı. Dişler yapıldı. O küçük kendi dişlerimin üzerine yapılan dişler yapıştırıldı.

18 yaşını geçtiysen (Kemik gelişimini tamamladıysan) implant yaptırabilirsin ama dişini çekeceklerini zannetmiyorum sonuçta köklere zarar gelmediyse bir şekilde kurtarabilirler.
İmplantın tahmini fiyatı ne kadardır?

Kaplama işini araştırın internetten. Kısaca anlatayım. Dişin kalan kısmını küçültür. Ufacık hale getirir. Onu üzerine kaplama yapar.
Üst dişlerimin hepsi kaplama benim. 10 senedir. İlk önce dişlerimi minicik hale getirdi. Kalıbını aldı. Dişler yapıldı. O küçük kendi dişlerimin üzerine yapılan dişler yapıştırıldı.
Dişler normal boyutunda mı şu an? Ayrıca kendi boyutuna kaplama yapınca mı geliyor? Bir de kaplamanın fiyatı tahminen ne kadardır?

İmplantı filan düşünmeyiniz. Anladığım kadarıyla yaşınız küçük. 35 yaşından sonra implant yapılmalı diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fiyatlarını bilemem. A dişçisi 10 TL'e yapar iken 2 sokak ötedeki B dişçisi sizden 50 TL isteyebilir. Fiyatları attım tamamen.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı