Disk 0 başlatılamadı hatası

ulasisk

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ200 1 TB HDD+256 GB SSD marka modelli cihaza sahibim. 2 gün önce Valorant oynarken oyun sonu harita ekranında kaldı. Görev yöneticisi açmaya çalıştım açılmadı. Tuşundan bilgisayarı kapatıp yeniden açmak zorunda kaldım. Bu işlem sonrası 45 dk bekledim fakat açılmadı. 2-3 kez aynı şekilde kapatıp açtığımda sistem onarıma aldı, onarım sonrası 25 dk beklediğimde bilgisayarım açıldı. Bilgisayarım açıldığında Windows'un yüklü olduğu SSD gözüküyordu fakat harddisk gözükmüyordu. Bu problemleri ASUS yetkili servisine ilettiğimde harddisk gözüküyorsa yazılımsal olabilir, Microsoft ile iletişime geçin dediler. Microsoft'u arayıp anlattığımda ise Windows lisanslı olmadığı için kontrol edemediklerini söylediler. Harddisk içerisinde önemli bilgilerim yoktu tekrar kullanmam benim için yeterli. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Harddiskim biosta gözükmekte

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    125,8 KB · Görüntüleme: 103
  • 2.png
    2.png
    85,2 KB · Görüntüleme: 111
Harddiskim BIOS'ta gözükmekte.
Şu adımları uygulayın:
  1. Başlat
  2. Çalıştır
  3. diskpart
  4. list disk
  5. select disk 0
  6. clean
  7. create partition primary
  8. active
  9. assign
  10. format quick fs ntfs
  11. exit
Önemli not: 5. adımdaki select disk 0 kısmını attığınız resme bakarak seçtim. 4. adımda Enter dedikten sonra karşınıza çıkan listeden diskin boyutuna bakarak anlayabilirsiniz hangi diski seçmeniz gerektiğini. Bu adımlardan sonra diskin içindeki her şey silinir.

Sonrasında veri kurtarma yazılımları ile dilerseniz verileri kurtarabilirsiniz.

Şu adımları uygulayın:
  1. Başlat
  2. Çalıştır
  3. Diskpart
  4. List disk.
  5. Select disk 0
  6. Clean
  7. Create Partition primary.
  8. Active
  9. Assign
  10. Format quick fs NTFS.
  11. Exit
Önemli not: 5. adımdaki select disk 0 kısmını attığınız resme bakarak seçtim. 4. adımda enter dedikten sonra karşınıza çıkan listeden diskin boyutuna bakarak anlayabilirsiniz hangi diski seçmeniz gerektiğini. Bu adımlardan sonra diskin içindeki her şey silinir.

Sonrasında veri kurtarma yazılımları ile dilerseniz verileri kurtarabilirsiniz.

Yanlış işlev hatası ile karşılaşmaktayım.
Başlatmaya çalıştığınız zaman verdiği hata nedir?
Yanlış işlev.

Dosya Ekleri

• gelişme.png
    gelişme.png
    25,8 KB · Görüntüleme: 133
Disk içinde önemli bir verinizin olmaması iyiymiş. Diskin SATA ve güç kablolarını kontrol ediniz. Kablolarda bir sorun yoksa diski başka bir SATA portuna takıp tekrar deneyiniz.

Disk içinde önemli bir verinizin olmaması iyiymiş. Diskin SATA ve güç kablolarını kontrol ediniz. Kablolarda bir sorun yoksa diski başka bir SATA portuna takıp tekrar deneyiniz.

Şüphem bu, kablolar çıkmış olabilir. Fiziksel bir hasar söz konusu değil ama cihazı açarsam eğer garanti kapsamından çıkacak ondan çekiniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı