Disk birleştirme nasıl yapılır?

Alperkral37

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ben CD-DVD ROM yerine aparat aldım HDD'yi oraya taktım ama disk birleştirmeyi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Ekran görüntüsü 2023-05-08 165101.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İki ayrı disk yok bölünmeli hali ama birleştiremiyorum.

Bu işlem için diskteki bütün verilerin silinmesi gerekir. Öncelikle başlat kısmından diskpart adlı uygulamayı açıyoruz. Oraya list disks yazıp enter tuşuna basıyoruz. Çıkan disklerin numarası ve kaç GB olduğu yazıyor. Sizin birleştirmek istediğiniz disk diyelim disk 1. select disk 1 komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz. Ardından clean komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bu işlemden sonra sabit disk bölümlerini yönetme aracını açıyoruz ve diski başlatmamızı istiyor oradan ayarlarını kısaca yapıyoruz. İşlem bu kadar.

Disk birleştirmeyi ancak ve ancak Windows'u kurduğunuz diski böldüyseniz birleştirebilirsiniz. Yani diyelim Windows'u kurduğunuz disk 500 GB ve siz 237 GB, 270 GB ve 195 GB olmak üzere 3E böldünüz. 270 ve 195 GB disklerin içeriğini C'ye taşıyıp disk yönetiminden birim sil diyerek diski silebilirsiniz. Daha sonrasında ise disk yönetiminde C diski üzerine gelip birim genişlet derseniz sildiğiniz diskin boyutunu C diskine ekleyebilirsiniz. Bunların dışında elinizde ayrı ayrı diskler varsa birleştirilemez. Son olarak D diskini silmemenizi tavsiye ederim.

E diskinde Windows 7 kurulu. F de bir şey yok.

Discord'unuz varsa oradan ekran açıp gösterip yardım eder misiniz?

F: Bölümünde ne var?
Önemli bir şey yoksa sağ tıklayıp birimi sil tuşuna basın, sonra E'ye sağ tıklayıp birimi genişlet'e basın.
F'nin içindekileri E'ye kopyalayabilirsiniz önemli bir şey varsa.

F boş enin içinde Windows 7 var.

Geri
Yukarı