Disk Bölümü Biçimlendirme Sorunu

ibrhm06

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda böyle bir problem var. Fakat bunu nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Yeni SSD aldım ve format atacağım fakat sistemde C içerisinde recovery var. Aynı zamanda F bölümünde silinmemesi gereken dosyalarım var. C'yi biçimlendirdiğimde SSD üzerine işletim sistemi kurabilir miyim? Bu disk 0 bölümleri burada boşuna duracak. Bunları C içerisine aktarmak gerekir mi? En azından bana alan sağlar. Bu şekilde çok çirkin görünüyor. Bu sorunu halletmenin bir yolu var mı? Sadece SSD diskim, C diskim ve F diskim kalsın istiyorum. SSD üzerine kurulum yaparken C'yi nasıl biçimlendirmem gerekiyor? Orjinal Windows'umu kaybetmeden bu işlemi yapabilir miyim? Ya da sıfırdan SSD üzerine Win10 kurmak mantıklı mıdır? C diskini biçimlendirip F ile birleştirebilir miyim? Çok fazla sorum oldu kusura bakmayın. Yanlış işlem yapıp verilerimi kaybetmek istemediğim için sizlere danışıyorum.
C diski: 440 GB
SSD: 240 GB

11.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
C diskini SSD'ye klonlayabilirsin. Fakat sanırım sığmayacak. Format atmayı düşünüyorsan içerisinde saklamak istediğin dosya yoksa Windows harici bütün dosyaları sil ve daha sonra klonla. İstersen sadece Windows'u da klonlayabilirsin. Ufak bölümlerin içerisinde dosya yoksa EaseUS Partition Master vb. bir program ile Bu bölümleri C ya da F ye ekleyebilirsin (Aynı HDD'nin bölümleri iseler).
Windows'u SSD ye klonlarsan biostan SSD'yi birincil açılış diski seçerek bilgisayarı SSD'den açabilirsin. Daha sonra C yi formatlayabilirsin.
Not: Disk klonlama ile ilgili detaylı bilgiler Technopat Sosyal'de mevcut.

C diskini SSD'ye klonlayabilirsin. Fakat sanırım sığmayacak. Format atmayı düşünüyorsan içerisinde saklamak istediğin dosya yoksa Windows harici bütün dosyaları sil ve daha sonra klonla. İstersen sadece Windows'u da klonlayabilirsin. Ufak bölümlerin içerisinde dosya yoksa EaseUS Partition Master vb. bir program ile Bu bölümleri C ya da F ye ekleyebilirsin (Aynı HDD'nin bölümleri iseler).
Windows'u SSD ye klonlarsan biostan SSD'yi birincil açılış diski seçerek bilgisayarı SSD'den açabilirsin. Daha sonra C yi formatlayabilirsin.
Not: Disk klonlama ile ilgili detaylı bilgiler Technopat Sosyal'de mevcut.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Şöyle birşey yapsam sağlıklı olur mu? SSD yi bilgisayara takıp sıfır işletim sistemi kurup daha sonra C sürücüsünü biçimlendirip ve aynı zamanda diğer bölümleri biçimlendirip C sürücüsüne ekleyebilir miyim? Bu arada aynı HDD bölümü bilgisayarı ilk aldığımda bu şekilde idi hiç değiştiremedim. Windows 8.1 orjinal fakat ben Windows 10'a yükselttim. Recovery'i silsem bir sorun olmaz umarım. Son olarak işletim sistemi olarak win10 kuracağım. Bunun için microsoft üzerinde usb ve dvd için iso dosyası oluşturma aracı var. Bunu iso olarak yazdırdım. Bunu direk olarak SSD harddiskime kursam windowsum yine orjinal olacak galiba ben böyle biliyorum yanlışım varsa düzeltiniz. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Şöyle birşey yapsam sağlıklı olur mu? SSD yi bilgisayara takıp sıfır işletim sistemi kurup daha sonra C sürücüsünü biçimlendirip ve aynı zamanda diğer bölümleri biçimlendirip C sürücüsüne ekleyebilir miyim? Bu ara aynı HDD bölümü bilgisayarı ilk aldığımda bu şekilde idi hiç değiştiremedim. Windows 8.1 orjinal fakat ben Windows 10'a yükselttim. Recovery'i silsem bir sorun olmaz umarım. Son olarak işletim sistemi olarak win10 kuracağım. Bunun için microsoft üzerinde usb ve dvd için iso dosyası oluşturma aracı var. Bunu iso olarak yazdırdım. Bunu direk olarak SSD harddiskime kursam windowsum yine orjinal olacak galiba ben böyle biliyorum yanlışım varsa düzeltiniz. Teşekkürler.
Bilgisayarınızın nasıl bir lisanslama kullandığına bağlı, lisansınızı bir yere kaydedin, nasıl kaydedeceğinizi internetten bulabilirsiniz. Otomatik lisanslı olmasa bile o şekilde lisanslarsınız. Dediğinizi yapabilirsiniz. Direkt olarak kurulum ekranında disklerinizi biçimlendirebilirsiniz. Format sırasında Windows recovery bölümünü kendisi SSD'ye kurar, HDD'deki recovery bölümünü silmeniz bir sorun teşkil etmez. Kurulum sırasında yönergeleri izleyerek diski birleştirebilir ve tek parça olarak bırakabilirsiniz. Yalnız bu durumda diskin tamamındaki veriler silinir. Silmek istemediğiniz bölümü ayrı olarak bırakmanız gerekli.

Bilgisayarınızın nasıl bir lisanslama kullandığına bağlı, lisansınızı bir yere kaydedin, nasıl kaydedeceğinizi internetten bulabilirsiniz. Otomatik lisanslı olmasa bile o şekilde lisanslarsınız. Dediğinizi yapabilirsiniz. Direkt olarak kurulum ekranında disklerinizi biçimlendirebilirsiniz. Format sırasında Windows recovery bölümünü kendisi SSD'ye kurar, HDD'deki recovery bölümünü silmeniz bir sorun teşkil etmez. Kurulum sırasında yönergeleri izleyerek diski birleştirebilir ve tek parça olarak bırakabilirsiniz. Yalnız bu durumda diskin tamamındaki veriler silinir. Silmek istemediğiniz bölümü ayrı olarak bırakmanız gerekli.
Evet şuan üzerinde win10 var ve lisans anahtarımı aldım. Bu üzerindeki win10 sürümü için lisans anahtarı değil mi? Laptop üzerindeki win8 anahtarı değildir umarım. SSD 'ye windows yüklerken neden recoveryi ssd içine kuruyor. Ben sadece işletim sistemi olmasını istiyorum. Yanlış bir işlem yapıp SSD'ye sürekli format atmak istemiyorum. İnternette birkaç sitede ve video üzerinden anlatımda bu şekilde duymuştum. SSD'ye sürekli format atmak ömrünü azaltıyor galiba. Sadece araştırmalarım doğrultusunda bu şekilde konuşuyorum.

Evet şuan üzerinde win10 var ve lisans anahtarımı aldım. Bu üzerindeki win10 sürümü için lisans anahtarı değil mi? Laptop üzerindeki win8 anahtarı değildir umarım. SSD 'ye windows yüklerken neden recoveryi ssd içine kuruyor. Ben sadece işletim sistemi olmasını istiyorum. Yanlış bir işlem yapıp SSD'ye sürekli format atmak istemiyorum. İnternette birkaç sitede ve video üzerinden anlatımda bu şekilde duymuştum. SSD'ye sürekli format atmak ömrünü azaltıyor galiba. Sadece araştırmalarım doğrultusunda bu şekilde konuşuyorum.
Recovery otomatik olarak Windows tarafından kurulur, çökme benzeri durumlarda sistemi kurtarmak için. Bu bölüm Windowsta diskler arasında görülmez ve olması gereken bir şeydir, yani içiniz rahat olsun. Lisans konusunu Windowsun kendi forumunda sorabilirsiniz, net bir bilgim yok.
Sadece SSD'ye değil herhangi bir diske format atmak ömrünü kısaltır.

Recovery otomatik olarak Windows tarafından kurulur, çökme benzeri durumlarda sistemi kurtarmak için. Bu bölüm Windowsta diskler arasında görülmez ve olması gereken bir şeydir, yani içiniz rahat olsun. Lisans konusunu Windowsun kendi forumunda sorabilirsiniz, net bir bilgim yok.
Sadece SSD'ye değil herhangi bir diske format atmak ömrünü kısaltır.
Teşekkür ederim. Son olarak birşey soracağım SSD 'ye kurulum yaparken ayrıca SSD'yi 2 disk olarak ayırmama gerek var mı? Direk 240 GB üzerine windowsu kursam sorun olmaz değil mi?

Teşekkür ederim. Son olarak birşey soracağım SSD 'ye kurulum yaparken ayrıca SSD'yi 2 disk olarak ayırmama gerek var mı? Direk 240 GB üzerine windowsu kursam sorun olmaz değil mi?
Bunu HDD'de yapsan da sorun olmaz. İkiye ayırma işlemi olası format vb. durumlarda Windows'un kurulu olmadığı bölümdeki dosyaları kaybetmemek için yapılır.
Ayrıca teşekkür etmek yerine beğenirsen sevinirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı