Disk Dolu Gözükme Sorunu

zettacyx rev2.0

Hectopat
Bilgisayarımda Windows'un kurulu olduğu 120 GB SSD var. Nedense C diski dolu gözüküyor. Ama özelliklerden baktığımda sadece 50 GB kullanılıyor. Disk temizleme yaptım ve 8 GB Windows'un önceki güncelleme dosyalarını sildim. Fakat değişiklik olmadı. Kaspersky Free ile 3 kere taradım. Lütfen yardım edin.

Ekran Görüntüsü (101).png
Ekran Görüntüsü (102).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ancak sistemin gizlediği klasörler görünmüyor. Onlar görünürse neden belli olacak. Bu dosya ve klasörlerin görünmesi için "Denetim Masası" > "Klasör Seçenekleri" bölümüne girilmesi ve "Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle" sekmesindeki kliğin kaldırılması gerekiyor.

Ancak sistemin gizlediği klasörler görünmüyor. Onlar görünürse neden belli olacak. Bu dosya ve klasörlerin görünmesi için "Denetim Masası" > "Klasör Seçenekleri" bölümüne girilmesi ve "Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle" sekmesindeki kliğin kaldırılması gerekiyor.

Buyrun resim burada ama boyutta pek değişen bir şey yok gibi gözüküyor.
Ekran Görüntüsü (103).png

Ancak sanal makine kurulu gibi klasör var orda. Sanal makine yer kaplıyor olmasın? Çok detaylı sorun paylaşımı yapmışsınız, ancak bilgisayar kullanım şeklinize göre ancak sorunu kendiniz çözebilirisiniz. Şu resimden anlaşılan: sanal makine varlığı, bu doluluğu sağlıyor.

Ayrıca "Program Ekle Kaldır"dan "Windows Bileşenleri" sekmesine girerek "Hyper-V" denen şey klikli ise onu kaldırın. Belki çözer de hiç sanmıyorum. Anlam verilecek bir durum değil çünkü. Bunu sizin anlıyor olmanız lazım bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ancak sanal makine kurulu gibi klasör var orda. Sanal makine yer kaplıyor olmasın? Çok detaylı sorun paylaşımı yapmışsınız, ancak bilgisayar kullanım şeklinize göre ancak sorunu kendiniz çözebilirisiniz. Şu resimden anlaşılan: sanal makine varlığı, bu doluluğu sağlıyor.

Ayrıca "Program Ekle Kaldır"dan "Windows Bileşenleri" sekmesine girerek "Hyper-V" denen şey klikli ise onu kaldırın. Belki çözer de hiç sanmıyorum. Anlam verilecek bir durum değil çünkü. Bunu sizin anlıyor olmanız lazım bence.

Bi' aralar VMware Workstation kurmuştum ama kaldırdım. Belki tam silinmemiş olabilir.

Format atmaktan başka çözüm kalmamış. Ancak USB ile temiz atman gerek. Çünkü işletim sistemi dolu. İşletim sistemini kurtaracak alan yok.
Format atarken BIOS' tan SSD' nin 10 Gb' lık bölümünü kurtarma için ayırmıştım. O bölümle beraber yakşalık 60 Gb dolu ama tamamen dolu gösteriyor. Galiba format atacağım. Alınmayın ama başkalarının da fikri lazım. Belki bir bilen vardır.

Windows kur USB'sini takıp formatlamadan disk alanlarını gösteren yere kadar gelin, geldiğinizde bakın ne görünüyor? Belki size daha iyi fikir verir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı