Disk görüntüsü dosyasında virüs olur mu?

talhaosmanoglu

Centipat
Yer
Bursa, Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
1620611359529.png

Şu tarz disk görüntüsü dosyası olan dosyalarda virüs olup olmadığını anlamak için nasıl bir yöntem izleyebilirim? Defender ve Malwarebytes ile taradım ikisi de tarayamadı. Kaspersky'da deneme sürümüm bitti. Bu tarz dosyalarda virüs olabilir mi? Eğer olabiliyorsa güvenilir bir antivirüs önerir misiniz taratmak için.

Her dosyada virüs olabilir. Hiç kimse garanti veremez bir dosya türünde virüs olup olmayacağına. Size tavsiyem, güncel ve orijinal bir antivirüs kullanmanız. Kesinlikle crack kullanmayın.

ISO dosyalarının virüslü olma ihtimali düşük bir ihtimal ama hazırlanırken içine enjekte etme olasılığı var. Onu bir arşiv programı ile ayıklayıp taramadan anlayamayız.

Eki Görüntüle 1016232

Şu tarz disk görüntüsü dosyası olan dosyalarda virüs olup olmadığını anlamak için nasıl bir yöntem izleyebilirim? Defender ve Malwarebytes ile taradım ikisi de tarayamadı. Kaspersky'da deneme sürümüm bitti. Bu tarz dosyalarda virüs olabilir mi? Eğer olabiliyorsa güvenilir bir antivirüs önerir misiniz taratmak için.
WinRAR vb. uygulamalarla içindeki dosyaları çıkartabilirsiniz. Sonra o dosyaları av ile taratma uygulanabilir.

WinRAR vb. uygulamalarla içindeki dosyaları çıkartabilirsiniz. Sonra o dosyaları av ile taratma uygulanabilir.
Virüs varsa dosyaları arşivden çıkarınca direkt bulaşmaz mı hocam? Daha taratmadan zararlı işlevlerini yerine getirmeye başlama ihtimali yok mu?
Yorumunuza katılmıyorum, yönteminizi tehlikeli buldum.

Virüs varsa dosyaları arşivden çıkarınca direkt bulaşmaz mı hocam? Daha taratmadan zararlı işlevlerini yerine getirmeye başlama ihtimali yok mu?
Herhangi bir dosyayı çalıştırmadığımız sürece sisteme giriş yapamaz. Ama iso dosyasını çalıştırmış olsaydık her şey için geç olabilirdi.

XP zamanında olsak tehlikeli olması mümkündü tabi. Şimdi sıradan kötü niyetli bir kod kendini çalıştırmak için ''kullanıcı denetimini'' aşmak zorunda.

Kaliteli güvenlik yazılımları zaten arşivden dosyalar çıkarılırken kapıda tetikte bekler 😁
Arşiv ayıklanırken güvenlik yazılımları ise tarama yaparak çıkan dosyaları denetler.

Son düzenleme:
XP zamanında olsak tehlikeli olması mümkündü tabi. Şimdi sıradan kötü niyetli bir kod kendini çalıştırmak için ''kullanıcı denetimini'' aşmak zorunda.

Kaliteli güvenlik yazılımları zaten arşivden dosyalar çıkarılırken kapıda tetikte bekler 😁
Arşiv ayıklanırken güvenlik yazılımları ise tarama yaparak çıkan dosyaları denetler.

Anladım. Ama kullanıcı denetimini atlayacak şekilde dizayn edilmiş bir virüs olabir mi, ihtimal dahilinde midir bilemiyorum.

Onun yerine rar dosyalarını açmadan tarayan AV programları var diye biliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı