Çözüldü Disk kullanımı %100 olduktan sonra HDD gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

morbro

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Seagate 3.5" 8 TB Barracuda ST8000DM004 SATA 3.0 5
Anakart
ASUS PRIME A320M-R
Bilgisayarı açtığımda sorun yok, bir süre sonra hard disk kullanımı %100'e çıkıyor, ardından kablosunu çıkartmış gibi gözükmüyor. İşletim sistemi SSD üzerine kurulu olduğu için herhangi bir sorun çıkmıyor, ancak oyunlar HDD üzerine kurulu olduğu için açamıyorum. Bad Tune ile hard disk sağlığına baktığımda 2 tane hata gözüküyor, pek anlamadığım için buraya başvuruyorum. İyi Sosyal'ler.

Normalde %0 sabit kalan hard disk şu an %9 altında çalışıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10 KB · Görüntüleme: 51
  • s.PNG
    s.PNG
    6,8 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Zaten disk ömrü bitmiş durumda, gerisine kendiniz bakıp bana iletirseniz sevinirim.
Ek olarak;
Tahmin ettiğim gibi HD Tune 10(0A) ve 184(B8) numaralı girdileri yanlış okumuş. HD Sentinel bunların sorunsuz olduğunu söylüyor. Onun yerine 197 ve 198 girdileri disk yüzeyinde 64 tane beklemeye alınmış ve düzeltilememiş sektör olduğunu söylüyor. Merak ettiğiniz diğer bilgileri kendiniz okuyabilirsiniz. Orada yazan ham veriler onaltılık(hexadecimal) tabanda sayılardır. Onları kendiniz onluk(decimal) tabana çevirmelisiniz. Veyahut HD Sentinel'de o tabloda herhangi bir yerde sağ tıklayıp "ondalık veri alanları" seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Şu durumda yapılabilecek şeyler şunlardır:
1- Önemli veri başka yere yedeklenir.
2- Disk yüzeyin low level format veya zero fill yapılarak tazelenmesi sağlanır. Bu işlem beklemeye alınmış sektörlerin akıbetini belirler. Ya yerine yedek sektör tayin edilip bunlar devre dışı bırakılır yada okuma hatası giderilip tekrar kullanıma sokulur. Bu işlem sonrası yaşadığınız sorunlar çözülebilir ve bir miktar performans artışı görülebilir. Bu işlemi yapmak için HD Tune programının pro sürümünde "erase" sekmesinde bir geçiş zero fill yaptırabilirsiniz. Dilerseniz "Verify" işaretleyerek üzerine boş veri yazılmış sektörler için anlık doğrulama yapılmış olur. Diğer program da HD Sentinel'dir. Bu programda Disk>Yüzey testi kısmından "disk yüzeyini yeniden başlat" testini yapabilirsiniz.
3- İşlem bittikten sonra tekrar HD Sentinel programında genel bakış ve SMART sekmelerini kontrol edin. Sorunlar devam ederse servise gönderebilir, gittiği yere kadar kullanabilir veya çöpe atabilirsiniz.

Yine bir Seagate rezilliği ile karşı karşıyayız. 8TB bir diske henüz 9 küsur GB yazılmışken bunun olması kabul edilemez. O yüzden bir kez daha herkes için yazalım. Mümkünse Seagate'in Barracuda serisinden disk almayın.
Tüm sektörlere sıfır yazılıyor. Diskteki veriler komple kaybedilir.

Tamamdır kaiser çok teşekkürler ediyorum çok kral bir insansın.
@kaiser soze hocam HDD üzerinde bad sektör onarımı gerçekleştirdim. HDD sağlığı %91'e çıkış sağladı ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım, garip sesler çıkartmıyor ve kullanımında da bir sorun yok. Tekrardan teşekkürler.

Dosya Ekleri

• asa.png
    asa.png
    26,3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
@kaiser soze hocam HDD üzerinde bad sektör onarımı gerçekleştirdim. HDD sağlığı %91'e çıkış sağladı ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım, garip sesler çıkartmıyor ve kullanımında da bir sorun yok. Tekrardan teşekkürler.
İşe yaradığına sevindim. Sağlık yükseldiğine göre muhtemelen beklemeye alınan sektörler düzeldi veya yerine yedekleri konuldu. Ayrıca daha önce performans kaybı yaşadıysanız onda da iyleşme olmuş olabilir.

Geri
Yukarı