Disk kullanımı neden dolayı %100 olur?

Ozerf

Hectopat
Herkese merhaba, bu aralar sıklıkla karşıma çıkan bir sorun var. Bazen dizüstü bilgisayarım boştayken görev yöneticisinde Harddisk'in %100 kullanıldığını görüyorum (hiçbir uygulama %100 kullanacak kadar kullanmıyor) ve bilgisayar aşırı bir şekilde kasmaya ve donmaya başlıyor. Yaptığım işlemlere çok geç cevap veriyor, hatta bilgisayarı kapatmak istediğimde ona bile tepki vermiyor ki mecburen bilgisayarımı güç düğmesine basarak kapatıyorum. İşin garip tarafı bu şekilde zorla (güç düğmesinden) kapatıp açtığımda disk kullanımı düzeliyor ve %0, %1'lere iniyor. Bu süreç zarfında CPU, RAM ve SSD kullanımı gayet normal seviyelerde fakat tek sorun dediğim gibi harddisk. Harddisk'im hasarlı mı değil mi diye kontrol etmek için gidip HD Tune uygulamasından hem HDD hem de SSD sağlık testi yapmak istedim ve program her ikisinde de herhangi hasarlı bir blok ile karşılaşmadı. Aşağıya hem test sonuçlarını hem de sistem özelliklerimi yazacağım. Bu test sonuçlarında herhangi bir sorun var mıdır? %100 disk kullanımı hatası neden kaynaklı olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Windows 10 Pro 2004 sürümünü kullanıyorum. Windows SSD'ye kuruludur. HDD'yi sadece bazı programları ve oyunları depolamak için kullanıyorum.

Sistem özellikleri: Intel Core i59300H 2.40GHz.
RAM: 16 GB.
Ekran kartı: GTX 1650.
SSD: Samsung MZLVB256HAHQ00000 256 GB.
HDD: Seagate Mobile ST1000LM035-1RK172 1TB 5400RPM SATA3 128MB cache.

Dosya Ekleri

• hdd1.png
    hdd1.png
    22,5 KB · Görüntüleme: 174
  • hdd2.png
    hdd2.png
    26,3 KB · Görüntüleme: 161
  • ssd1.png
    ssd1.png
    19,8 KB · Görüntüleme: 164
Son düzenleyen: Moderatör:
%100 disk sorunu HDD varsa HDD'den dolayı olur özellikle Windows 10U HDD ile kullanıyorsanız %100 disk kullanımı olabilir. HDD'lerin okuma ve yazma hızı SSD'ye göre düşük olduğu için ve %100 disk olduğu zaman okuma yazma yaptığı için kullanım olur. SSD ile çözülür sorun. Ama internetten araştırın bazı hizmetler ve ayarlar ile azaltılabilir.

Böyle bir şey HDD'nin bozulması ile mümkün olabilir. Sağlık testleri sorunsuz çıktığına göre sorun yazılımsal
Gerçekten ya da suni bir kullanım söz konusu.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı