Disk MBR'den GPT'ye nasıl çevrilir?

ahmetokan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba iyi günler. Bilgisayarım CSM bende bugün format attım, CSM olarak yazdırdım CSM format sırasında 'Windows bu diske yüklenemez' hatasını aldım. çözüm olarakta bu videoyu izledim linke tıklayıp izleyebilirsiniz, kısaca GPT diski MBR yaptım. Şimdi asıl:

1. Soru ben bu diski nasıl GPT yapabilirim?
2. Soru benim bilgisayarım eskiden GPT kabul ediyordu şu an neden etmedi?

Sistem:
AMD Ryzen 5 5600
B550M Pro-VDH Wi-Fi
Team T-Force Delta RGB Black 16 GB (2x8) 3600 MHz
GTX 550 Ti

Son düzenleyen: Moderatör:
MBR diski GPT yapmak için ilk olarak arama çubuğuna diskmgmt.msc yazıp yönetici olarak çalıştırmalısın. Ardından altta disk 0 yazana sağ tıklayıp GPT diske dönüştür butonuna tıkla. İşlem bu kadar.

...Bilgisayarım CSM...
O donanım UEFI kurulumu destekler. UEFI kuruluma uygun bir kurulum diski hazırlarsan ve yüklenecek diski GPT yaparsan sorun yaşamazsın. Tabi BIOS üzerinde secure boot ile CSM/legacy ayarı kapalı olmalıdır. Ayrıca attığın video UEFI kurulumu nasıl yaparsın ve bunu yapmak için diskin ana tablosunu nasıl GPT yaparsın sorusuna cevap veriyor.

CSM olarak kurduysan ama UEFI istiyorsan veya Windows'un kurulu olduğu diskin GPT'ye dönüşmesini istiyorsan tekrar format atmalısın. Windows ortamında erişilen ikinci disk ise bunu disk yönetiminde yapabilirsin.

1- İndirdiğin Windows kalıbını Rufus üzerinde seçtiğinde disk bölüm düzeni GPT ve hedef sistem UEFI olarak seçilmeli. Aşağıdaki diğer ayarlara dokunmana gerek yok.
2- BIOS'taki boot menüsünden CSM ayarı devre dışı bırakılmalı. Eğer daha sonrasında USB bellekten kurulumu başlatırken hata verirse tekrar BIOS'a geri dönüp secure boot ayarını kapat. Bu işlemlerin nasıl yapılacağına dair tonla video var. Anakart üreticisine göre değişir.
3- Kurulum ortamına gelip diskleri gördüğünde videoda görüldüğü gibi komut istemcisini açıp diskpart üzerinde Windows'un kurulacağı diske clean ve convert gpt komutları çalıştırılır. Sonra diski seçip kurulumu kapatabilirsin.
4- İsteğe bağlı olarak BIOS'a geri dönüp secure boot açabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı