Çözüldü Disk okuma hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

flapjackyz

Centipat
Daha fazla  
Dün gece Sea of Thieves aldım Steam'den. Yüklemeye bıraktım 7 saat sürdü. Yükleme bittikten sonra oyun doğrulama yapmaya başladı. Sonra bitmeye yakın disk okuma hatası verdi. Tekrar denedim. Yine aynı hatayı verdi. Sonra araştırddım bu hatayı. Birkaç tane çözümü varmış. Bütün çözüm yollarını denedim. 5 kez aynı hatayı aldım. Bu hatayı neden alıyorum? Nasıl düzeltirim?

Çözüm
Şu an böyle gösteriyor. Bir sorun var mı?

Evet sıkıntılı sektör var ve sağlık durumu olarak da uyarı var.

Current Pending Sector Count nedir?​

Current Pending Sector Count, bekleyen sektör sayısı anlamına geliyor. Bu S.M.A.R.T parametresi, bizlere diskimizde kaç tane stabil olmayan sektörün yeniden konumlandırma (remapping) işlemini beklediğini gösteriyor. Yani sabit diskimizde sorunlu bazı kısımlar var ve bunların diskin yazılımı olan firmware tarafından yedek sektörler ile değiştirmesi gerekiyor.

Technopat'ın bu sektör ile ilgili açıklaması bu şekilde.
Sıkıntılı sektör var, okuma hatasını çözmen çok zor. Ben nasıl çözeceğini bilmiyorum sana önerebileceğim tek kesin çözüm SSD'ye geçmen.

current pending sector count nedir?​

Current pending sector count, bekleyen sektör sayısı anlamına geliyor. Bu S.M.A.R.T parametresi, bizlere diskimizde kaç tane stabil olmayan sektörün yeniden konumlandırma (remapping) işlemini beklediğini gösteriyor. Yani sabit diskimizde sorunlu bazı kısımlar var ve bunların diskin yazılımı olan firmware tarafından yedek sektörler ile değiştirmesi gerekiyor.

Technopat'ın bu sekör ile ilgili açıklaması bu şekilde.
Sıkıntılı sektör var, okuma hatasını çözmen çok zor. Ben nasıl çözeceğini bilmiyorum sana önerebileceğim tek kesin çözüm SSD'ye geçmen.

Anladığım kadarıyla bu HDD çöp mü olmuş? Ben bunu 10 yıldır yaklaşık kullanıyorum. Şu an ddiğer test bitmedi. O bitince size atayım.

Anladığım kadarıyla bu HDD çöp mü olmuş? Ben bunu 10 yıldır yaklaşık kullanıyorum. Şu an ddiğer test bitmedi. O bitince size atayım.

Atın ama bu durum bir şey değiştirmez. Zaten diskin kendi dahili donamımı, yazılımı 4 tane sıkıntılı sektör olduğunu söylüyor. HDD'yi kullan sıkıntı yok ama değerli verilerini orada tutma. HDD bir süre sonra daha fazla sıkıntılı sektör hatası verir bence ve süre geçtikçe bozulacak, diğer sağlam oyunlar da zamanla okuma hatası verebilir. SSD'ye geçmeni tavsiye ederim bu sorun fiziksel bir sorun yazılım ile çözmen imkansız.

Atın ama bu durum bir şey değiştirmez. Zaten diskin kendi dahili donamımı, yazılımı 4 tane sıkıntılı sektör olduğunu söylüyor. HDD'yi kullan sıkıntı yok ama değerli verilerini orada tutma. HDD bir süre sonra daha fazla sıkıntılı sektör hatası verir bence ve süre geçtikçe bozulacak, diğer sağlam oyunlar da zamanla okuma hatası verebilir. SSD'ye geçmeni tavsiye ederim bu sorun fiziksel bir sorun yazılım ile çözmen imkansız.

SSD alırsam M.2 alacağım. Konu biraz sapacak ama ne önerirsiniz?

SSD alırsam M.2 alacağım. Konu biraz sapacak ama ne önerirsiniz?

WD'nin Black serisi öneririm param var diyorsan Samsung da alabilirsin. Yüksek performans istiyorsan bu iki seriden almanı tavsiye ederim. Uygun fiyatlı olarak ise benim bilgim yok. Şahsen Samsung EVO Plus 970 kullanıyorum her halükarda 3500 MB/s hızda çalışıyor. Vadettiği hızın altına hiçbir zaman inmiyor.

Current Pending Sector Count nedir?​

Current Pending Sector Count, bekleyen sektör sayısı anlamına geliyor. Bu S.M.A.R.T parametresi, bizlere diskimizde kaç tane stabil olmayan sektörün yeniden konumlandırma (remapping) işlemini beklediğini gösteriyor. Yani sabit diskimizde sorunlu bazı kısımlar var ve bunların diskin yazılımı olan firmware tarafından yedek sektörler ile değiştirmesi gerekiyor.

Technopat'ın bu sektör ile ilgili açıklaması bu şekilde.
Hocam rica etsem şu cevabı çözüm olarak işaretleyebilir misin?

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim yine de. Test bitti fakat 320GB benim HDD 250GB'ı test yapmış.
1713610713191.png

Çok teşekkür ederim yine de. Test bitti fakat 320GB benim HDD 250GB'ı test yapmış.Eki Görüntüle 2173589

Yine de bir sıkıntı tespit etmiş. Ben HD Tune 2.5 kullanıyorum bu program bütün diski baştan aşağı test ediyor, seninki deneme sürümü olduğu için kısıtlanmış, bende o sürümü kullandım kısıtlı test yapıyor. Zaten test yapmanın bir manası pek yok, HDD kendisi 4 tane sıkıntılı sektör olduğunu itiraf ediyor.

Yine de bir sıkıntı tespit etmiş. Ben HD Tune 2.5 kullanıyorum bu program bütün diski baştan aşağı test ediyor, seninki deneme sürümü olduğu için kısıtlanmış, bende o sürümü kullandım kısıtlı test yapıyor. Zaten test yapmanın bir manası pek yok, HDD kendisi 4 tane sıkıntılı sektör olduğunu itiraf ediyor.

O zaman M.2 almak şart oldu. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı