Disket Sürücüsü ile Bios Kurtarmak

R-vizyon

Hectopat
Makaleler
3
Bios update yaparken (Biostar BIOS Update Utility) makine kilitlendi. Biraz bekledim belki düzelir diye. Fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Tekrar başlatma düğmesine basınca da bir aksiyon göremedim. Bios pilini çıkardım. Clear Cmos yaptım. Sonuç olarak tahminim anakart komaya girdi. :)

Disket sürücüsü ile bios'u kurtarmak istedim. Notepad++ ile "Autoexec.bat" dosyası oluşturdum. "A:\AWDFLASH dosya_adı.xxx /SN /PY /CP /CD /CC" komutunu yazdım. Ve (AWDFLASH.exe - Yedek Bios ile bu Autoexec.bat) dosyaları diskete kopyaladım. Ancak sistemi başlattığımda herhangi bir tepki yoktu.

Açılışta anakarttan ses gelmiyor. Disket sürücüsü başlamıyor. :(

Benim yapabileceğim başka bir kurtarma seçeneği var mı?

Anakart model "MCP6PB M2+ Ver. 6.5".
MCP6PB M2+ :: Motherboard :: BIOSTAR

IMG2963A.jpg

Bu disket sürücü ile BIOS kurtarma gelmiş geçmiş en büyük yalanlardan biridir herhalde. Zamanında ben de denedim bişey olmadı :) Bunun çalışması için zaten boot block sağlam olmalı. Yani BIOS komple gittiyse hiç şansın yok.

Bu disket sürücü ile BIOS kurtarma gelmiş geçmiş en büyük yalanlardan biridir herhalde. Zamanında ben de denedim bişey olmadı :) Bunun çalışması için zaten boot block sağlam olmalı. Yani BIOS komple gittiyse hiç şansın yok.

Hangi işlem sırasında kilitlendiğine dikkat etmemiştim. :)
Aynı model bozuk bir anakart alıp, onda bulunan bios çip'i bu anakart'a taksam?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı