Diski küçültüp bad sector silme mümkün mü?

HakanTeller

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba benim 1 senelik bad sector bulunan diskim var kenar da duruyor. Ben bunun bad sector bulunan bölgelerini silerek 1 TB değil de gerekirse 200 GB yararlanabilir miyim? Bunu nasıl yapabilirim yapabiliyorsam?

Bad sector tarama programlarında bad sector bulunan kutuların hangi yerde olduğunu hesaplayıp ordan bölmeniz lazım diski. Mesela 1 tB diskinizi tararken 1024 kutucuk var diyelim(programdan programa değişebilir). Son 2 kutuda bad sector varsa disk bölme ile son 2 gB'lık kısmı bölerek kullanmayacak şekilde ayırırsanız geçici de olsa çözersiniz. Ama unutmayın diskte her an yeni bad sectorler oluşabilir.

HDD nin kendi controller'i zaten Bad Sector 'leri isaretleyip kullanmamaya basliyor bir sure sonra. Her HDD nin icinde Bad Sector durumunda kullanilmak uzere normalde kullanmadigin "yedek" sektorler bulunur.
Eger Bad sektor sayisi yedek sayisini asarsa o zaman isletim sistemine "bunlari kullanma" demen gerekiyor, bunun icin de toollar var.
Dmitriy Primochenko Online - Repartition Bad Drive

Eger Bad sector bir kac taneyse endiselenmene gerek yok, ama bir suruyse bence diski degistir; guven olmaz ona artik.

Yeni konular

Geri
Yukarı