"Diski kullanabilmek için biçimlendirin" sorunu

micady

Kilopat
Daha fazla  
Dün akşam bilgisayarımı açarken (taşınabilir hard diskim takılıyken) karşıma F diski taranıyor iptal etmek için bir tuşa basınız yazısı geldi. Okudugum anda başlatıldı %0'da gibi bir şey yazdı. Bilgisayara tuşundan restart atıp HDD'yi çıkarttım normal bir şekilde açıldı. HDD'yi taktıktan sonra altında her zaman gördüğüm ne kadar boş vb. yazılar yoktu. Tıkladığımda bu hatayı aldım. Ne yapabilirim?
Yaptıklarım:
  1. chkdsk f: f/
  2. Sonuna kadar geldi en son "An unspecified error occurred (6c6f6766696c652e 2a9)." hatasını verdi.
  3. HD Tune Error Scan
CMD bu hatayı verdiğinde yarısına kadar gelmiş olan HD Tune diğer yarısını çok hızlı bir şekilde bitirdi.
Benim tahminim ve başka forumlarda gördüğüme göre HDD çıkmış fakat en ufak oynama vb. bir şey olmadı.
Yaşadıklarım bunlar. İçinde yaklaşık 800 GB dosyam var. Ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Taşınabilir diskinizin kablosunu kontrol edin temassızlık varsa kabloyu değiştirin. Eğer temassızlık olmadığına eminseniz bilgisayarınızı kapatın. Ardından diski (mümkünse daha önce takmadığınız bir USB girişine) takıp bilgisayarınızı açın. Taramayı başlangıçta yapmasına izin verin bu sırada diski hareket ettirmeyin. Sorunu çözmezse başka bir bilgisayarda deneyin. Sorun devam ederse yardımcı olmaya çalışacağım.

Taşınabilir diskinizin kablosunu kontrol edin temassızlık varsa kabloyu değiştirin. Eğer temassızlık olmadığına eminseniz bilgisayarınızı kapatın. Ardından diski (mümkünse daha önce takmadığınız bir USB girişine) takıp bilgisayarınızı açın. Taramayı başlangıçta yapmasına izin verin bu sırada diski hareket ettirmeyin. Sorunu çözmezse başka bir bilgisayarda deneyin. Sorun devam ederse yardımcı olmaya çalışacağım.

Başka bir bilgisayarda denemedim. Kabloda herhangi bir sıkıntı yok. Başka bir girişe taktım ve taramayı tamamlamasını bekledim. Herhangi bir % çıkmadı. "Scanning and repairing disk F" yazısı geldi 1-2 dakika sonra bilgisayarım açıldı.

Ben başka bilgisayar ve işletim sistemleri ile denenmesi taraftarıyım. Eğer sorun devam ederse zaten veri kurtarmadan başka çareniz kalmıyor. Bence diskin MFT bölümü arızalandı. Bu bölüm dosya isimlerinin ve dizinlerinin depolandığı yerdir. Arızalandığında tüm dosyalara erişimi engeller. Varsa eski bir MFT yedeğine dönebilirsiniz. (Veya diskin yedek MFT'si varsa etkinleştirebilirsiniz.) Eğer yoksa diski biçimlendirmekten başka yol yok. Önce dosyaları kurtarın. Sonra da biçimlendirin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben başka bilgisayar ve işletim sistemleri ile denenmesi taraftarıyım. Eğer sorun devam ederse zaten veri kurtarmadan başka çareniz kalmıyor. Bence diskin MFT bölümü arızalandı. Bu bölüm dosya isimlerinin ve dizinlerinin depolandığı yerdir. Arızalandığında tüm dosyalara erişimi engeller. Varsa eski bir MFT yedeğine dönebilirsiniz. (Veya diskin yedek MFT'si varsa etkinleştirebilirsiniz.) Eğer yoksa diski biçimlendirmekten başka yol yok. Önce dosyaları kurtarın. Sonra da biçimlendirin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediklerinizin bir çoğunu anlamadım :). Diski yedekleyecek kadar yeterli alanım yok.
1541841557952.png

32GB'lık bölümü silersem düzelebilir mi? 899 GB'lık bölümü araştırdığım zaman aynı hatayı tekrar alıyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı