Disklerin hızı neden düşer?

BreaKSooN05

Kilopat
Normalde 80 90 MB ile yazma işlemi yapabiliyorken, şu an 1.5MB ile diskim yüzde yüz kullanıma ulaşıyor.

Ve bu 2.disk. Neden böyle bir sorun oluyor olabilir?

Her yazma aynı değildir, IOPS değeri önemlidir. Örneğin 40GB'lık tek bir dosyayı yazarken disk vadedilen hıza ulaşabilirken 20 bin adet 2'şer MB'lık veya birkaç KB'lık dosyaları yazarken 10MB dahi göremeyebilir. Normal bir durum.

Fakat tekli dosya yazımında hızınız düşüyorsa disk ömrü, yüksek sıcaklıkta kullanımı, farklı işlem tarafında kullanılması (AV gibi) veya SATAFIRM gibi firmware arızası bunlara sebep olabilir.

Her yazma aynı değildir, IOPS değeri önemlidir. Örneğin 40GB'lık tek bir dosyayı yazarken disk vadedilen hıza ulaşabilirken 20 bin adet 2'şer MB'lık veya birkaç KB'lık dosyaları yazarken 10 MB dahi göremeyebilir. Normal bir durum.

Fakat tekli dosya yazımında hızınız düşüyorsa disk ömrü, yüksek sıcaklıkta kullanımı, farklı işlem tarafında kullanılması (AV gibi) veya SATAFIRM gibi Firmware arızası bunlara sebep olabilir.

Tek dosya hızı hocam. Sıcaktan olma ihtimali de yüksek, harici bir diskti kendisi dokunduğumda yanıyordu.

Bu tarz disk ısınma durumlari için ne tavsiye edersiniz. Patates ettiğim 2. disk olacak bu. Kurtulma ihtimali var midir?

Gündelik hayatimda çok fazla disk kullanan birisiyim. Bu yüzden bulut depolamaya geçmeyi düşünüyorum ama upload hîzım kötü.

Tek dosya hızı hocam. Sıcaktan olma ihtimali de yüksek, harici bir diskti kendisi dokunduğumda yanıyordu.

Bu tarz disk ısınma durumlari için ne tavsiye edersiniz. Patates ettiğim 2. disk olacak bu. Kurtulma ihtimali var midir?

Gündelik hayatimda çok fazla disk kullanan birisiyim. Bu yüzden bulut depolamaya geçmeyi düşünüyorum ama upload hîzım kötü.

Hocam bad sector testi yaptınız mı ayrıca eğer HDD ise HDD'ler doldukça yavaşlıyor.

Isınma yüzünden hızını düşürüyordur o halde. Harici diskin normalde çok ısınmaması gerek model nedir? M2 veya Sata olsa fan konumlandırması veya pasif soğutucu önerebilirdim ama harici disk için bildiğim bir yöntem yok.

Isınma yüzünden hızını düşürüyordur o halde. Harici diskin normalde çok ısınmaması gerek model nedir? M.2 veya SATA olsa fan konumlandırması veya pasif soğutucu önerebilirdim ama harici disk için bildiğim bir yöntem yok.

Disk 5-6 yıllık belki daha fazla süredir kullanıyorum. Maxtor markasına ait tam detaylı modelini bilmiyorum. 1 TB versiyonu.

Ek olarak 6 TB WD kullanıyordum. 3 yılda bozuldu.

6TB kullandığım Disk'te başlangıçta maxtor gibi yavaşladı. Sonradan diske bir şey yazamaz hale geldi. Bayağı çöpe döndü. Format atmayı diski temizleme işlemlerini dahi yapamıyordum.

Disk 5-6 yıllık belki daha fazla süredir kullanıyorum. Maxtor markasına ait tam detaylı modelini bilmiyorum. 1 TB versiyonu.

Ek olarak 6 TB WD kullanıyordum. 3 yılda bozuldu.

6TB kullandığım Disk'te başlangıçta maxtor gibi yavaşladı. Sonradan diske bir şey yazamaz hale geldi. Bayağı çöpe döndü. Format atmayı diski temizleme işlemlerini dahi yapamıyordum.
Bu kadar kısa sürede bozulması normal değil gibi, çok yoğun mu kullanıyorsunuz? TBW ömrünü kısa sürede dolduruyorsanız bundan kaynaklıdır. SSD diskler bu yüzden daha dayanıklı.

Geri
Yukarı