Disleksi'nin %20 çıkması normal mi?

BurakBirinci1

Hectopat
Merhaba, sınavdan dolayı engelim hakkında raporuma bakmıştım. Şu anki hastalığımın yüzdesini gördükten sonra bir tane daha engel gruba sahip olduğumu fark ettim. Ailem bunu çocukluğumda üzülmeyeyim diye sanırım öğrenmemi istememiş, söylediler de duyamamış olabilirim ya da bu normal bir düzeyde olabilir. Çok hassas bir çocukluk geçirdim. Çünkü hiçbir şeyi duyamıyordum ve anlayamıyordum. Bu sebepten dolayı psikolojik kırılmalar yaşamışım. Şu an 20 yaşıma geldim ve bazı şeyleri aşabilsem de hala ister istemez oluyorum. Açıkçası bunu şu an fark edince biraz çöküntüye uğradım. Hastalık hakkında araştırmalar yaptım ve özel öğrenme güçlüğü diye geçiyormuş. Normal mı? Değil mi? Hiçbir fikrim yok ve kafamda deli gibi düşünceler geçiyor. Tek dileğim normal bir düzey olması ya da sıradan bir şey olmasıdır. Bundan dolayı delirmek istemiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Güzel arkadaşım benim öncelikle türkiyede yaşadığını unutma normal bir bireyin IQ seviyesi maymunun 1 tık üstü olsa gerek. Ve uzun uzun yazmışsın detaylı anlatmışsın aptal insanlarla baya vakit geçirmiş birisi olarak onlar senin yazdığın gibi yazamazlardı bile ... Hayatta herkesin bir sorunu vardır görünen veya görünmeyen bunu unutma ve herşeyi kafaya takma iyi akşamlar :)

Ben de çocukluğum boyunca coğu şeyi akranlarımdan daha geç öğrendim. Okumayı yazmayı akranlarım 1. sınıfta sökmüşken 2. sınıfta yeni yeni alışıyordum. Bisiklet sürmeyi de bir türlü öğrenememiştim yıllarca. Yazılarda da okuduğumu anlamakta zorlanıyorum ve en basik matematik işlemlerini bile kafadan yaparken zorlanıyorum, çok vakit alıyor. Bu yüzden öğrencilik hayatım boyunca matematiğe küsüp YKS'de bile bir daha asla matematik yapmamıştım. Disleksi testini nasıl yaptırıyoruz? Nereye başvuruyoruz bir fikir verirsen güzel olur. Bende var mı merak ediyorum.

Ben de çocukluğum boyunca coğu şeyi akranlarımdan daha geç öğrendim. Okumayı yazmayı akranlarım 1. sınıfta sökmüşken 2. sınıfta yeni yeni alışıyordum. Bisiklet sürmeyi de bir türlü öğrenememiştim yıllarca. Yazılarda da okuduğumu anlamakta zorlanıyorum ve en basik matematik işlemlerini bile kafadan yaparken zorlanıyorum, çok vakit alıyor. Bu yüzden öğrencilik hayatım boyunca matematiğe küsüp YKS'de bile bir daha asla matematik yapmamıştım. Disleksi testini nasıl yaptırıyoruz? Nereye başvuruyoruz bir fikir verirsen güzel olur. Bende var mı merak ediyorum.

Beş yaşındayken yolda annem bana seslendikten sonra ona bakmayınca duyamadığımı fark ettiler ve Ankara şehir hastanesine muayeneye götürdüler. İşitme engelli olduğum kesinleşti ve birçok testten geçirdiler. Testleri bilmiyorum. Doktor ne derse onu yaptık.

Beş yaşındayken yolda annem bana seslendikten sonra ona bakmayınca duyamadığımı fark ettiler ve Ankara şehir hastanesine muayeneye götürdüler. İşitme engelli olduğum kesinleşti ve birçok testten geçirdiler. Testleri bilmiyorum. Doktor ne derse onu yaptık.

İşitme engelinin disleksiyle alakası olduğunu sanmıyorum.

Geri
Yukarı