Disleksi'nin %20 çıkması normal mi?

Peki şu an disleksi hastası olduğunun kanaatine nasıl vardın? Test sonuçlarını mı buldun yoksa öyle olduğunu mu hissediyorsun?

Hocam, raporumda yazıyor. Hatırladığımdan yola çıkıyorum. Kitap vs. okuttu ve özet geçirtti, oyun oynattılar ve bunların çoğunda başarısız olduğumu hatırlıyorum. Sanırım bundan dolayı yazdılar.

Güzel arkadaşım benim öncelikle Türkiye'de yaşadığını unutma normal bir bireyin IQ seviyesi maymunun 1 tık üstü olsa gerek. Ve uzun uzun yazmışsın detaylı anlatmışsın aptal insanlarla bayağı vakit geçirmiş birisi olarak onlar senin yazdığın gibi yazamazlardı bile... Hayatta herkesin bir sorunu vardır görünen veya görünmeyen bunu unutma ve her şeyi kafaya takma iyi akşamlar :)

Çok teşekkür ederim. Yeni fark edince ne tepki vereceğimi bilemedim. Yine de beni rahatlattı yorumunuz tekrardan teşekkür ederim.

Farkındaysanız testler diyorum işitme testleri demiyorum. Psikiyatriye gidiyorsunuz. Yani genel muayene oluyorsunuz ve her şeyime bakıyorlar.
Bu durumun yeterince üzerine gittiniz mi, sorun tam olarak neyden kaynaklı veya cihaz dışında bir çözümü olabileceğini araştırdınız mı? Benim de sağ kulağım 10 yıldır duymuyordu küçükken ameliyat olmuştum ve ameliyat sonrası işitme kaybı olmuştu. Her ne kadar ben üzerinde dursam da bizimkiler işitme kaybımı kabullenip üzerinde durmadılar bu yüzden hala onlara kızgınım. Açıkçası dava açıp açmama arasında gidip geliyorum, sonuçta 10 yıl boyunca onlar yüzünden duyamıyordum. En son kendi imkanlarımla ve kendi ekonomimle bir doktor buldum ve ameliyat oldum ameliyattan çıkar çıkmaz işitebildiğimi fark ettim.
Bu arada pek çok doktora gittim ve ameliyat olmamam gerektiğini ve bu konunun üzerinde durmanın mantıksız olduğunu söylediler, en son bir doktor buldum diğer doktorların fark edemediği sorunları da izah edip ameliyata aldı ve şuan duyuyorum. Kabullenmeyip daha fazla çabayla sizin de böyle bir isteğiniz varsa sorunlarınızın üstesinden gelebileceğinize inanıyorum.

Bu durumun yeterince üzerine gittiniz mi, sorun tam olarak neden kaynaklı veya cihaz dışında bir çözümü olabileceğini araştırdınız mı? Benim de sağ kulağım 10 yıldır duymuyordu küçükken ameliyat olmuştum ve ameliyat sonrası işitme kaybı olmuştu. Her ne kadar ben üzerinde dursam da bizimkiler işitme kaybımı kabullenip üzerinde durmadılar bu yüzden hala onlara kızgınım. Açıkçası dava açıp açmama arasında gidip geliyorum, sonuçta 10 yıl boyunca onlar yüzünden duyamıyordum. En son kendi imkanlarımla ve kendi ekonomimle bir doktor buldum ve ameliyat oldum ameliyattan çıkar çıkmaz işitebildiğimi fark ettim.
Bu arada pek çok doktora gittim ve ameliyat olmamam gerektiğini ve bu konunun üzerinde durmanın mantıksız olduğunu söylediler, en son bir doktor buldum diğer doktorların fark edemediği sorunları da izah edip ameliyata aldı ve şu an duyuyorum. Kabullenmeyip daha fazla çabayla sizin de böyle bir isteğiniz varsa sorunlarınızın üstesinden gelebileceğinize inanıyorum.

Hocam, bizimkiler durumu fark edince sabah akşam demeden sürekli hastaneye götürmüşlerdi. Ankara şehir hastanesinde olan doktorumun en iyi doktorlardan biri olduğunu söylemişlerdi. Şu an anneme ve babama sorduğumda bu ameliyatın çok riskli olmasından dolayı korkup ameliyatı tercih etmemişler. Doktor da tavsiye etmemiş. Hastaneye ve rehabilitasyona gitmeyi 14 yaşımda bıraktım. Çünkü rutin olarak dönüyordu ve bir gelişme olmayınca zorla bizimkilere söyleyip bırakmak istedim. Açıkçası şimdi 20 yaşımda düşününce mantıksız bir hareket yapmışım. Kulağım daha kötü durumda gibi hissediyorum. Yakında tekrar şehir hastanesine gideceğim. Bu arada ailem ben bebekken bu durumu yaşamış ve sürekli hastaneye götürmüş. O zamanın doktorları aileme bir sorun olmadığını belirtmişler. Doktor hatası olduğunu bazen düşünmüyor da değilim.

Hocam, bizimkiler durumu fark edince sabah akşam demeden sürekli hastaneye götürmüşlerdi. Ankara şehir hastanesinde olan doktorumun en iyi doktorlardan biri olduğunu söylemişlerdi. Şu an anneme ve babama sorduğumda bu ameliyatın çok riskli olmasından dolayı korkup ameliyatı tercih etmemişler. Doktor da tavsiye etmemiş. Hastaneye ve rehabilitasyona gitmeyi 14 yaşımda bıraktım. Çünkü rutin olarak dönüyordu ve bir gelişme olmayınca zorla bizimkilere söyleyip bırakmak istedim. Açıkçası şimdi 20 yaşımda düşününce mantıksız bir hareket yapmışım. Kulağım daha kötü durumda gibi hissediyorum. Yakında tekrar şehir hastanesine gideceğim. Bu arada ailem ben bebekken bu durumu yaşamış ve sürekli hastaneye götürmüş. O zamanın doktorları aileme bir sorun olmadığını belirtmişler. Doktor hatası olduğunu bazen düşünmüyor da değilim.
Ben de şuan 22 yaşındayım, yani yaş olarak daha yaşlıyım bende başarılı olduysa sende de olacaktır. Benim sorunum kulak zarı arkasındaki kemik yapısının erimesiydi. Muhtemelen doktorunun söylediği risk yüz felcidir veya hiçbir şekilde kulaklarının işitmemesi, bana da aynısı söylenmişti ancak benim doktoruma göre bu oran %1 idi. Doktordan doktora bile bu oranlar değişmekte ben bu riski göze alıp girdim neyse ki kötü senaryo beklenirken en iyi senaryoyla karşılaştım.

Ben de şu an 22 yaşındayım, yani yaş olarak daha yaşlıyım bende başarılı olduysa sende de olacaktır. Benim sorunum kulak zarı arkasındaki kemik yapısının erimesiydi. Muhtemelen doktorunun söylediği risk yüz felcidir veya hiçbir şekilde kulaklarının işitmemesi, bana da aynısı söylenmişti ancak benim doktoruma göre bu oran %1 idi. Doktordan doktora bile bu oranlar değişmekte ben bu riski göze alıp girdim neyse ki kötü senaryo beklenirken en iyi senaryoyla karşılaştım.

En son pandemi döneminde ekpss sınavı için hastaneye gittim. Gittiğimde doktor değişmişti ve hemen bitirdiler. Sanırım testler, muayene vs. gelişmiş ya da artık yetişkin olduğum için farklı test olmuş olabilirim. Kısa süre içerisinde işitme testlerinde aynı sonuç aldılar. Kulağımda detaylı olarak nasıl bir sorun olduğunu bilmiyorum, bunu gündüz içerisinde aileme detaylı bir şekilde soracağım ve güncellerim. Bırakmadan önce kapı yanında televizyon vardı. Ameliyatın yapılışı hakkında vs. gösteriliyordu. Aslında biraz korkutmuyor da değil.

En son pandemi döneminde ekpss sınavı için hastaneye gittim. Gittiğimde doktor değişmişti ve hemen bitirdiler. Sanırım testler, muayene vs. gelişmiş ya da artık yetişkin olduğum için farklı test olmuş olabilirim. Kısa süre içerisinde işitme testlerinde aynı sonuç aldılar. Kulağımda detaylı olarak nasıl bir sorun olduğunu bilmiyorum, bunu gündüz içerisinde aileme detaylı bir şekilde soracağım ve güncellerim. Bırakmadan önce kapı yanında televizyon vardı. Ameliyatın yapılışı hakkında vs. gösteriliyordu. Aslında biraz korkutmuyor da değil.
Korkmanız kadar doğalı yok, ben sadece bu konularda bir tık umursamazım. Sonuçta kendi bedeniniz risk altında. Sorunun ne olduğunu bulup ve oluşturabileceği riskleri düşündükten sonra karar vermeniz gerekiyor. Benim size tavsiyem dediğiniz gibi şehir şehir bakmanız eğer Güneydoğu Bölgesi'ndeyseniz size önerebileceğim bir doktor var reklam olmasın diye burada söylemem, özelden iletebilirim ancak.

Korkmanız kadar doğalı yok, ben sadece bu konularda bir tık umursamazım. Sonuçta kendi bedeniniz risk altında. Sorunun ne olduğunu bulup ve oluşturabileceği riskleri düşündükten sonra karar vermeniz gerekiyor. Benim size tavsiyem dediğiniz gibi şehir şehir bakmanız eğer Güneydoğu Bölgesi'ndeyseniz size önerebileceğim bir doktor var reklam olmasın diye burada söylemem, özelden iletebilirim ancak.
Ha Ankara'da olduğunuzu belirtmişsiniz zaten.

Korkmanız kadar doğalı yok, ben sadece bu konularda bir tık umursamazım. Sonuçta kendi bedeniniz risk altında. Sorunun ne olduğunu bulup ve oluşturabileceği riskleri düşündükten sonra karar vermeniz gerekiyor. Benim size tavsiyem dediğiniz gibi şehir şehir bakmanız eğer güneydoğu bölgesi'ndeyseniz size önerebileceğim bir doktor var reklam olmasın diye burada söylemem, özelden iletebilirim ancak.

Ha Ankara'da olduğunuzu belirtmişsiniz zaten.

Sizin yorumlarınızla birlikte aslında ben üzerinde çok durmamışım gibi hissediyorum. Ama eğitim hayatından vs. çok mahrum kalıyordum. Okulu şu an sevmesem de çocukluğumda çok severek gidiyordum çünkü günde 8 ders varsa 4üne anca girebiliyordum ve hastaneye gidiyordum. Böyle bir muallakta kaldım ve bırakmışım. Şu an sigortamı babam yeni yaptırdı. Yakında bu sefer doktoru araştırarak gideceğim. Sayenizde biraz daha bilinçlendim, teşekkürler.

Sizin yorumlarınızla birlikte aslında ben üzerinde çok durmamışım gibi hissediyorum. Ama eğitim hayatından vs. çok mahrum kalıyordum. Okulu şu an sevmesem de çocukluğumda çok severek gidiyordum çünkü günde 8 ders varsa 4üne anca girebiliyordum ve hastaneye gidiyordum. Böyle bir muallakta kaldım ve bırakmışım. Şu an sigortamı babam yeni yaptırdı. Yakında bu sefer doktoru araştırarak gideceğim. Sayenizde biraz daha bilinçlendim, teşekkürler.

Doktorla birlikte karar vermek en iyisidir diye düşünüyorum.

Doktorla birlikte karar vermek en iyisidir diye düşünüyorum.
Yardımcı olabildiğim için çok sevindim, sizin durumunuzu gerçekten anlıyor ve iyiliğinizi temenni ediyorum. Son diyeceğim şey duygularınızla (korkularınızla) değil mantığınızla hareket etmeniz. Bu konuyu dilediğiniz an hortlatıp istediğinizi sorabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız.

Yardımcı olabildiğim için çok sevindim, sizin durumunuzu gerçekten anlıyor ve iyiliğinizi temenni ediyorum. Son diyeceğim şey duygularınızla (korkularınızla) değil mantığınızla hareket etmeniz. Bu konuyu dilediğiniz an hortlatıp istediğinizi sorabilirsiniz. Sağlacakla kalınız.

Haklısınız duygular yüzünden birçok şeyden kaçtım. Gördüğünüz gibi kaçmanın bana faydası yok. Tekrardan sağolun..

Geri
Yukarı