Rehber DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır?

Herkese iyi günler. Bu rehberde sizlere DISM komutunun ne işe yaradığını, ne tarz durumlarda kullanılacağını ve nasıl kullanılacağını göstereceğim. İlk önce DISM nedir onu öğrenelim.
  • DISM aracı yani “Deployment Image Servicing and Management” aracı sistemde tıpkı SFC komutunun yaptığı işlev gibi Windows bileşen onarımı için kullanılır. Sistemde bulduğu hatalı bileşenleri tarayıp bulur ve onları onarır.

Öncelikle her an kullanacağımız DISM /Online /Cleanup-Image yapısını tanıyalım.
  • Bu yapıda DISM kısmı aracın adıdır.
  • Online kısmı ise halihazırda çevrimiçi olan bir görüntüyü değiştireceğimizi belirtir. Yani tarama internet üzerinden yapılacağı anlamına gelmez.
  • Cleanup-Image kısmı ise depolama ile alakalı sorunları giderebilecek bir önlemler dizisini tetikler.
Komutları kullanmadan önce CMD penceresini yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor.

CMD Yönetici.png

Sonrasında yönetici yetkisi ile açılan bu pencereye sırası ile aşağıdaki komutları gireceğiz:

1) DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth komutu:

Komut: DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Bu komutta ek olarak CheckHealth yapısını görüyoruz. Bu komut depolamada bozulma olup olmadığını anlamamız için temel bir denetim başlatır.

CheckHealth.png

2) DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth komutu:

Komut: DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Bu komutta ek olarak ScanHealth yapısını görüyoruz. Bu komut depolamayı bozulma açısından daha kapsamlı bir biçimde tarayıp sonuçları önümüze serer.

ScanHealth.png

3) DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutu:

Komut: DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bu komutta ek olarak RestoreHealth yapısını görüyoruz. Bu komut bileşen deposunu bozulma açısından tarar ve bulduğu bozuk dosyaları onarır.

RestoreHealth.png

4) DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:[Dosya yolu]:\Sources\install.wim komutu (İsteğe bağlı):

Komut: DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:[Dosya yolu]:\Sources\install.wim

Bu komutta ek olarak Source:[Dosya yolu]:\Sources\install.wim yapısı ile karşılaşıyoruz. Bu yapı sayesinde indirdiğimiz ISO dosyasından veri çekebiliyoruz. [Dosya yolu] diye belirtilen yere ISO dosyasına çift tıkladığımızda bize verdiği yolun harfini giriyoruz. Örnek kullanımlar yine aşağıda yer alıyor.

Burada dosya yolunun hangi harf olduğunu görüyoruz. Bunun için ISO dosyasına çift tıklamamız yeterli.

ISO2.png

Daha sonra aşağıdaki gibi komutları giriyoruz. Bende D: olarak atandığı için ben D: olarak yazdım.

RestoreHealth_Source.png

Elimden geldiğince ve dilim döndüğünce bu rehberi oluşturmaya çalıştım. Umarım yararlı olur ve umarım gerekli detayları burada bulursunuz. Hiçbir detayı atlamamaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz. İyi sosyaller.

NOT: Bu komutları sırası ile kullanımı tavsiye edilir. 4. komut isteğe bağlıdır.

Teşekkürler

Biraz konuyu hortlatıyor gibi oldum ama, bu işlemleri hangi durumlarda yapmamız gerekiyor?

Rehberin en başında bunu belirtmiştim. Ben daha çok her konuya bu komutları tek tek yazmak yerine mavi ekran konularına atabilecek bir rehberim olsun istedim ve her detayı elimden geldiğince belirttim. Ek olarak bu işlemleri daha çok sisteme göre uygulattırıyorum. Örneğin bilgisayarı çökme yaşıyorsa ya da donmalar yaşıyorsa Olay Görüntüleyicisi raporlarını istiyorum ve o raporlar sonucu bunları yapıp yapmaması gerektiğini söylüyorum. Buna ek olarak istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz ki bu bileşen onarımı komutu yani bilgisayara zarar değil, yarar sağlar. Son olarak imzamda yer alan SFC /scannow komutu da aynı görevi üstleniyor ama tek farkları DISM daha gelişmiş olması. Ben genellikle SFC işini yapamazsa bu komutu uygulatırım bu arada. Başka bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Katkım olduysa ne mutlu bana. :)

1607512762119.png

Rehberin en başında bunu belirtmiştim. Ben daha çok her konuya bu komutları tek tek yazmak yerine mavi ekran konularına atabilecek bir rehberim olsun istedim ve her detayı elimden geldiğince belirttim. Ek olarak bu işlemleri daha çok sisteme göre uygulattırıyorum. Örneğin bilgisayarı çökme yaşıyorsa ya da donmalar yaşıyorsa Olay Görüntüleyicisi raporlarını istiyorum ve o raporlar sonucu bunları yapıp yapmaması gerektiğini söylüyorum. Buna ek olarak istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz ki bu bileşen onarımı komutu yani bilgisayara zarar değil, yarar sağlar. Son olarak imzamda yer alan SFC /scannow komutu da aynı görevi üstleniyor ama tek farkları DISM daha gelişmiş olması. Ben genellikle SFC işini yapamazsa bu komutu uygulatırım bu arada. Başka bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Katkım olduysa ne mutlu bana. :)

Eki Görüntüle 771730
Sizinle Discord üzerinden iletişime geçsem daha iyi olur sanırım. Hem burayı meşgul etmemiş oluruz hem de orada daha rahat anlatabilirim soruları. Sizin için de uygunsa tabii :)

ISO dosyasından veri çekmek tam olarak ne işimize yarıyor? Mesela ISO dosyasını hedef olarak Windows kurulum ISO'su olarak çalıştırıp komutla hedef göstersem sistemde bulduğu bozuk bir dosyayı bu ISO'dan mı çekiyor?

@carl.johnson ISO'dan veri çekmek sizin güncelliğinize yarar bu arada. Ek olarak diyelim ki sizin deponuzda bir eksik var ve bu yüzden onarım çalışmıyor. O zaman ne yapacaksınız? İşte tam olarak ISO'dan veri çekmeyi yapacaksınız. Yani sorunuzu yanlış anlamadıysan cevabı bu olmalı.

Teşekkür ederim bilgilendirme için, 20H2 ile beraber bir sorun yaşıyorum. Açtığım konuda pek bir cevap gelmedi, sana sorunumu özel mesajdan ilettim. Yardımcı olursan ne mutlu. :) @Enes3078
edit: Sanırım Technopat üzerinden özel mesaj sistemi yok, profilinde nereden mesaj atacağımı bulamadım. Bu da benim cahilliğim olsun. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı