Disney+ neden sessiz?

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Malum olayı bilmeyen yoktur, o kadar her yerden tepki geldi, yaptırım uygulanacağı da söylendi ama Disney+ Türkiye denen platformun açıklamasını göremedim epey bir süredir. İnstagram'da da son paylaşımı 31 Temmuz'da yapmışlar. Olayların patlak verdiği günlerde. Çok dikkatimi çekti ve sinirimi bozdu, bu sessizlik niye? Nasıl bu kadar rahat olabiliyorlar, bir açıklama yapma ihtiyacı bile görmüyorlar? Siz ne düşünüyorsunuz?

Türk televizyonlarındaki diziler bile artık sadece yurtdışına satılmak için yapılmaya başlanmışken, hâlihazırda yabancı olan bir platformun Türkiye'ye özel politikalar gütmesini beklemek boşa beklenti. Atatürk yabancı kökenli bir başka platformda Pera Palas gibi bir fantastik-komedi içeriğiyle gösterilmişken bu yabancı kökenli platformun Atatürk'ü sağlam bir içerikte göstermesini beklemek de boşa beklenti. Zaten kötü çıkacak bir şeyin çıkmaması belki de daha iyidir. Niye ses çıkarmıyorlar: çünkü içerikleri yayınlamaktan kaybedecekleri para, bizim abone olarak kazandıracağımız paradan daha fazla. Şirketler için her şey sayıdır. Sen, ben bir insan değiliz, dolarız. Ve bugün protesto ederek hesabını kapatanların büyük çoğunluğu iki yıl sonra sevdikleri oyuncu Disney+'la anlaştığında tekrar abone olacak. Yani bugün susarak kaybettikleri parayı ilerde tekrar kazanabilecekler.

Sessiz kalarak olayı unutturmaya çalışıyorlar.
"Çalışsınlar" bakalım. Yarın öbür gün Türkiye'deki kullanıcıları azaldığında veya daha da kötü senaryoda Türkiye ofisi kapatıldığında bakalım çalışanlar nereden ekmek yemeye çalışacaklar. Belki Disney+ için Türkiye pazarı pek etkili olmayabilir ama, bu kararı veren Türkiye ofisi neticede.
Türk televizyonlarındaki diziler bile artık sadece yurtdışına satılmak için yapılmaya başlanmışken, hâlihazırda yabancı olan bir platformun Türkiye'ye özel politikalar gütmesini beklemek boşa beklenti. Atatürk yabancı kökenli bir başka platformda Pera Palas gibi bir fantastik-komedi içeriğiyle gösterilmişken bu yabancı kökenli platformun Atatürk'ü sağlam bir içerikte göstermesini beklemek de boşa beklenti. Zaten kötü çıkacak bir şeyin çıkmaması belki de daha iyidir. Niye ses çıkarmıyorlar: çünkü içerikleri yayınlamaktan kaybedecekleri para, bizim abone olarak kazandıracağımız paradan daha fazla. Şirketler için her şey sayıdır. Sen, ben bir insan değiliz, dolarız. Ve bugün protesto ederek hesabını kapatanların büyük çoğunluğu iki yıl sonra sevdikleri oyuncu Disney+'la anlaştığında tekrar abone olacak. Yani bugün susarak kaybettikleri parayı ilerde tekrar kazanabilecekler.
Bizim sitemimiz Disney+ Türkiye'nin, bir avuç E*meni'ye boyun eğmesiydi. Bunlara boyun eğmeselerdi en azından Türkiye pazarında daha etkili bir yerde olabilirlerdi. Bir avuç E*meni'nin istediklerini yapmasalardı bile, ciddi anlamda bir şey kaybedeceklerini sanmazdım. Yabancılardan bile Atatürk'e destek var. Sen düşün.

Geri
Yukarı