Diyabet (şeker hastalığı) ve askerlik

Restah

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, tip2 diyabet hastasıyım, glucophage 1000 mg sabah akşam kullanıyorum. Kullandığım ilaçtan dolayı B12 emilimim durdu. Ayda bir 1000 mcg B12 iğnesi vurduruyorum. Askerlikten bu durumda muaf olabiliyor muyum? Bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler.
Hiç bilgisi olan yok mu?

Son düzenleme:
Ben tip1 diyabetim muaf oldum ama benim durum farklı günde 4 tane zorunlu insülin alıyorum. Askerlik yaşın geldiğinde sağlık ocağından ön muayeneni yaptırıyorsun sonra hastaneye yönlendiriyor bir ton doktora gidiyorsun "askerlik heyeti" adı altında. 1 hafta falan heyeti bekliyorsun sonuçlarını alıp ilçendeki askeri şubeye gidiyorsun. heyet sonucunda askerliğe elverişli olup olmadığını yazıyor.

Ben tip1 diyabetim muaf oldum ama benim durum farklı günde 4 tane zorunlu insülin alıyorum. Askerlik yaşın geldiğinde sağlık ocağından ön muayeneni yaptırıyorsun sonra hastaneye yönlendiriyor bir ton doktora gidiyorsun "askerlik heyeti" adı altında. 1 hafta falan heyeti bekliyorsun sonuçlarını alıp ilçendeki askeri şubeye gidiyorsun. heyet sonucunda askerliğe elverişli olup olmadığını yazıyor.
Peki benim durumum hakkında bir bilgin var mı verirler mi muafiyet?

İlk önce askeri hastaneye gideceksiniz muayene olacaksınız. Ben tip 1 diyabet hastasıydım orada bi abi ile tanıştım çavuş idi sanırım rütbeli sivildi muayene kontrolüne gelmiş. Senin neyin var dedi? Bende Tip 1 diyabet hastasıyım dedim günde 3 insülin kullanıyorum ve kan ölçümü yapıyorum dedim, O da dedi ki seni normal şartlarda burada 1- 1.5 haftaya yakın tutarlar dedi raporun zaten vardır dedi, muayene uzamaması için kan şekerini biraz yüksek tut 3 güne muaf edip salarlar dedi bende dediğini yaptım (Dengeli) şekilde ve dediği gibi oldu. Bu arada kesinlikle tavsiye önerisin de bulunmuyorum başımdan geçeni anlattım. Muaf olur muyum sorusuna gelirsek, Pankreas'ın eğer ki tamamen bitmişse çalışmıyor ise Muaf yaparlar. Eğer ki çalışıyor ama tam işlevi göremiyor ise yine Muaf ederler fakat şöyle de birşey var, Tip 2 şeker hastalığının tedavisi bulunmaktadır kurtulabiliyorsunuz ameliyat ile. Bu nedenle iyileştiğiniz an Askere alacaklardır. En temizi dediğim gibi önce askerlik şubesine gideceksiniz Tip 2 şeker hastası olduğunuzu söyleyeceksiniz ardından da zaten sizi askeri hastaneye sevk edecektir komutan oradan belli olur. Geçmiş olsun

Kanka yani askerlik yaşının 20 olduğunu biliyoruz senin yaşında 20 falan olması gerekiyor. Tip2 genelde +30 yaş sonrası konulan bir teşhis oluyor (Eğer sabah akşam avuçla şeker yemediysen). Ama gerçekten Tip2 diyabet teşhisli raporun varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsan (bağımlı) muhtemelen seni askere almazlar.

Şu diyabet sitesinde Tip2lerin de askere alınmayacağını söylüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı