Diyabetliyim, asker olabilir miyim?

Bobofet26

Hectopat
Daha fazla  
Konu hakkında bilgisi olan diyabetli büyüklerim varsa beni biraz da olsa aydınlatsınlar. Neredeyse 10 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım. Gel zaman git zaman şu an 19 yaşıma girdim ve artık askerlik konusu ortaya çıkmaya başladı ve açıkçası gitmekte istiyorum. Sorum şu tip 1 diyabetli bir birey asker olabilir mi?

Olamaz. Çok fazla koşturacaksınız ve normal hayattakine göre çok fazla kalori harcayacaksınız. Çok daha fazla insülin kullanmanız gerekir. Her zaman insüline erişecek, yediklerinizi takip edecek veya insülini düzenli olarak uygulayacak zamanı, ekipmanı ve mekanı bulamayabilirsiniz. Diyabet için çürük veriliyor zaten.

Olamaz. Çok fazla koşturacaksınız ve normal hayattakine göre çok fazla kalori harcayacaksınız. Çok daha fazla insülin kullanmanız gerekir. Her zaman insüline erişecek, yediklerinizi takip edecek veya insülini düzenli olarak uygulayamayabilirsiniz. Diyabet için çürük veriliyor zaten.
Çürük verilmesi de insanda travma yaşatır be dostum. Bir çaresi vardır elbet.

Çürük verilmesi de insanda travma yaşatır be dostum. Bir çaresi vardır elbet.
Diyabet şakası olmayan bir hastalık. Askerde bir insan günde yiyeceği enerjinin çok daha fazlasını tüketecektir, yanında sürekli ve çok miktarda insülin taşıması lazım, taşısa bile insülin sıcaklığa karşı dayanıksız bir bileşen. Sürekli dolapta tutulması lazım ki orada öyle bir şey bulabilir misiniz bilemem. Uygulamanız ve ne yediğinizi de takip etmeniz gerekli. Askerde tek tip yemek çıkıyor, bu da kolay olmayacaktır.

Konu hakkında bilgisi olan diyabetli büyüklerim varsa beni biraz da olsa aydınlatsınlar. Neredeyse 10 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım. Gel zaman git zaman şu an 19 yaşıma girdim ve artık askerlik konusu ortaya çıkmaya başladı ve açıkçası gitmekte istiyorum. Sorum şu tip 1 diyabetli bir birey asker olabilir mi?
Gidemezsin, bende diyabetliyim olacak gibi değil.

Askeriyeden muafiyet ile ilgili uzun bir yönetmelik vardı, orada hepsi tek tek yazıyor. Onu incele istersen, çölyak hastaları muaf oluyor, ancak diyabeti tam hatırlamıyorum şuan.

Yeni konular

Geri
Yukarı