Diyanet cuma hutbesinde 29 Ekim'e ve Atatürk'e yer vermedi

Sanırım sırf bu konu ile ilgili bir alıntı yapmak gerekiyor:
“Diyanet, geçtiğimiz yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, cuma gününe denk gelince hutbede Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamış, ancak Atatürk’ü anmamıştı.

Mart 2003-Kasım 2010 arasında görev yapan Ali Bardakoğlu döneminde Diyanet’in yayımladığı hutbelerde Atatürk anılıyordu. 2010'da göreve gelen Mehmet Görmez ile birlikte Atatürk'e yer verilmemeye başlandı. Görmez 31 Temmuz 2017'ye kadar görevde kaldı ve bu süre içinde Atatürk'ün anıldığı tek bir hutbe olmadı. Görmez'den sonra göreve gelen Ali Erbaş döneminde de hutbelerde Atatürk'ün adına yer verilmemesi dikkat çekti.”

Kardeşim geçen sene de anmadıysa neyin şeyini yapıyorsunuz anlamıyorum? Anılmasını istiyorsan seçimde anacağız diyenlere oy verip iktidar yapmalısın. Her zaman bunu yapıyorlarsa ilk defa yapıyorlarmış gibi şaşırmanızı garip buluyorum.

Yakın bir zamanda 2023 bütçesinin 35,9 milyar TL olması ile dikkat çeken Diyanet'in bu hafta yayınlamış olduğu cuma hutbesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'e yer vermediği öğrenildi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

*Bu tarz konularda bu Diyanet'in ilk vakası değil.
Bunların bu kuyruk acısı niye acaba?

Yakın bir zamanda 2023 bütçesinin 35,9 milyar TL olması ile dikkat çeken Diyanet'in bu hafta yayınlamış olduğu cuma hutbesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'e yer vermediği öğrenildi.

*Bu tarz konularda bu Diyanet'in ilk vakası değil.

Yazıklar olsun az kaldı bu düzen değişecek.

Ülkenin başına ağır psikopat, ağır Türk milliyetçisi laik bir paşa şart. Hümanistlikle ve konuşmayla hiçbir şey değişmez. Avrupa bunu geç de olsa anlayabildi. Bu yüzden "faşist" diye tabir edilen vatanseverleri seçmeye başladılar.
İnsanlar laik olmaz devletler laik olur.
Anmasına gerek yok. Din ve Devlet işleri birbirinden ayrı ilerlemeli.
Evet din ve devlet işleri birbirinden ayrı olmalı. Ancak devletin kuruluş yıldönümü ve bu kurum din işlerini düzenleyen devletin bir kolu olduğu için kutlamalı ve ayrıca kurumu kuran kişi Mustafa Kemal olduğu için de anması gerekiyor.

İnsanlar laik olmaz devletler laik olur.

Evet din ve devlet işleri birbirinden ayrı olmalı. Ancak devletin kuruluş yıl dönümü ve bu kurum din işlerini düzenleyen devletin bir kolu olduğu için kutlamalı ve ayrıca kurumu kuran kişi Mustafa Kemal olduğu için de anması gerekiyor.

Laik: Din işleriyle dünya işlerini ayıran, dinin dünya, özellikle devlet işlerine karışmasını istemeyen (kişi, toplum, devlet).

29 Ekim olmadığı içindir belki de. Sıradan bir cuma hutbesine benziyor. 29 Ekim geldiğinde devletin kurumu olduğu için anması ve kutlaması gerekiyor. Sonuçta 29 Ekim rejimin/devletin tamamen kurulduğu tarih. İngiliz/rus vs diyanet işleri değilse kutlamak zorunda. Mustafa Kemal'i ise bizzat diyanet işlerini kurduğu için kesin olarak anmalı.

Hocam saçma buluyorum ben olsam bir hafta bile kalsa cumhuriyet bayramına her gün etknlik şölen bedava yemek dağıtırdım 1 hafta halkı mutlu eder bütçenin nereye gittiğini halka anlatırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı