Diyanetin faiz açıklaması gerçek mi?

Hangi tip faizden bahsediyorsunuz? Reel değeri korumak için verilen bir faiz var, bunu yapmazsan şu anda olan 100,000 TL paran sadece 10-15 yıl içinde hiçbir işine yaramaz.

Artık değer birimlerimiz altın benzeri değerli madenler gibi "somut" değerler değil, çok büyük bir kısmı dijital ekonomik modelde aslında olmayan paralardan oluşan bir değer birimini kullanıyoruz. Senin ülken bu ekonomik modelde yapması gerekenleri doğru yapmazsa para biriminin değeri sürekli düşecek, malların fiyatları birim olarak yükselecek. Sen enflasyona karşı elindeki birimin değerini korumak için yükseltme faizi uygularsan bunda nasıl bir haram taraf olacak anlamadım?

2012 yılında Toyota Auris aldım, 47 bin TL verdim. 2016 yılında Astra K aldım, 82,500 TL verdim. 2020 yılında Tiguan aldım, 265 bin TL verdim. Şu anda o araba bayi indirimiyle bile 460-480 bin TL arasına satılıyor. Bu kadar kısa sürede benzer alım gücü için gereken paranın miktarının artışını düşün.

Bundan 7 yıl önce 90 bin TL olan ev şu anda 550 bin TL oldu!

Sen bu ekonomik modelde maaş zammı/kredi ödemesi gibi şeyleri reel faiz oranlarına göre yükseltmezsen birkaç yıl sonra açlıktan ölürsün, bütün ekonomik modelin 1. Dünya Savaşı sonrası Almanya ve şimdiki Venezuela/Kuzey Kore'ye döner. Alım gücü paradaki birimler artsa bile neden düşüyor diye bir düşünün. 1400 yıl önce var olmayan ekonomik modeli kalkıp da 1400 yıl önceki "somut" modele göre yorumlarsan ülke olarak halin bu oluyor işte.

Son düzenleme:
Hangi tip faizden bahsediyorsunuz? Reel değeri korumak için verilen bir faiz var, bunu yapmazsan şu anda olan 100,000 TL paran sadece 10-15 yıl içinde hiçbir işine yaramaz.

Artık değer birimlerimiz altın benzeri değerli madenler gibi "somut" değerler değil, çok büyük bir kısmı dijital ekonomik modelde aslında olmayan paralardan oluşan bir değer birimini kullanıyoruz. Senin ülken bu ekonomik modelde yapması gerekenleri doğru yapmazsa para biriminin değeri sürekli düşecek, malların fiyatları birim olarak yükselecek. Sen enflasyona karşı elindeki birimin değerini korumak için yükseltme faizi uygularsan bunda nasıl bir haram taraf olacak anlamadım?

2012 yılında sıfır Toyota Auris aldım, 47 bin TL verdim. 2016 yılında sıfır Astra K aldım, 82,500 TL verdim. 2016 yılında Tiguan aldım, 265 bin TL verdim. Şu anda o araba bayi indirimiyle bile 460-480 bin TL arasına satılıyor. Bu kadar kısa sürede benzer alım gücü için gereken paranın miktarının artışını düşün.

Bundan 7 yıl önce 90 bin TL olan ev şu anda 550 bin TL oldu!

Sen bu ekonomik modelde maaş zammı/kredi ödemesi gibi şeyleri reel faiz oranlarına göre yükseltmezsen birkaç yıl sonra açlıktan ölürsün, bütün ekonomik modelin 1. Dünya Savaşı sonrası Almanya ve şimdiki Venezuela/Kuzey Kore'ye döner. Alım gücü paradaki birimler artsa bile neden düşüyor diye bir düşünün.
Vardır Tayyip’in bir bildiği.

Geri
Yukarı