Dizel Corolla çekişinde problem mi var?

UluErdem25

Hectopat
Yer
Ofis
350 binde 2006 model bir Corolla'mız var. Bildiğimiz herhangi bir sorunu yok.

Dip gaz yapınca devirin artarken aracın gücünde fark edilebilir bir artış olmadığını fark ettim, 2500 devirdeki çekiş neyse 4000'deki çekiş aynı hissettiriyor. Bir iki kere denedim benzer sonuç aldım, hızım 35-75 arası 2. viteste yaptım bu arada.
Sonrasında daha garip bir şey oldu, devir 3500 civarlarındayken ayağımı dip gaz pozisyonundan 3/4 veya 1/2 gibi bir konuma getirdim ve araba bir anda çekmeye başladı. Bunu da birkaç kez denedim, benzer şekilde gaz kestikçe araba güçlendi.

Arabayı sakince kullanıyoruz, günlük kullanımımızda neredeyse hiçbir zaman 2500 devire bile çıkmıyoruz. Ben arabanın kilometresi ve yaşından dolayı ekstra nazik davranmaya çalışıyordum ancak çok da üzerine titremeye gerek olmadığını yeni kavradım. Ne de olsa 90 model Civic'ler hala kesiciden düşmeyerek sağda solda kafamızı şişirebiliyorlar. :D

Genelde babaanne sürüşü sakinliğinde kullanırım, nasıl gidiyor diye merak edip birkaç kez gaza yüklendim ve sonuç bu. İnternette işime yarar bir şey bulamayınca buraya geldim.
Benzer bir şey yaşayan veya tavsiyesi olan var mı?

Dizel arabalar yaklasık 1500dv maksimum torkunu verirler bundan dolayı devir azaldıkca aldığın "güc" hissi artar. Partikilün dolu gibime geldi, 3000-3500 devırde aracı 30-40dk sür.

Cevabınız için teşekkürler, OBD cihazı bağlarsam DPF durumu hakkında bir bilgiye ulaşabilir miyim?

Dip gaz yapınca araba yakıtça zengin oksijence fakir bir hale gelir, özellikle dizel ve küçük hacimli motorlarda Turbo alt devirlerde kısa aralıkta çalıştığı ve motor yüksek devir çevirmeye elverişli olmadığı için siz tapa gaz yaptığınızda motor devrini arttırmak yerine yığılma eğilimi gösterir. Muhtemelen bu tarz bir motorun ideal aralığı 1500-3000 devirdir, 4000 devirde çekişin artmaması nedeni Turbo'nun maksimum basıncı yapmayı bırakması ve aracın artık maksimum torkunu veremiyor yani artık motorun daha fazla güç üretemiyor olmasıdır. Benzer senaryoyu misalen 2.5 6 silindir yani yüksek hacimli bir dizelde yapsanız sizinkinin aksine motor yüksek devirlerde çok daha atletik olma eyilimi gösterirdi.

Normal, dizel araçlarda 3000-3500 devir arası maksimum torku verir sonrasında motor torktan düşer. Düşük beygir dizellerde gaza yedire yedire basmak lazım dip gazda 90 HP zaten pek tepki vermez ve çiğ yakıt atar arkaya yaslamaz. Abimin 132 HP 1.6 benzinli Auris'i var ara sıra alıp geziyorum gaz tepkisi ve kalkışı muazzam amcamda aynı aracın 1.4 90 HP dizeli var ve arada dağlar taşlar kadar fark var hem ses olarak hem de performans.

Normal, dizel araçlarda 3000-3500 devir arası maksimum torku verir sonrasında motor torktan düşer. Düşük beygir dizellerde gaza yedire yedire basmak lazım dip gazda 90 HP zaten pek tepki vermez ve çiğ yakıt atar arkaya yaslamaz. Abimin 132 HP 1.6 benzinli Auris'i var ara sıra alıp geziyorum gaz tepkisi ve kalkışı muazzam amcamda aynı aracın 1.4 90 HP dizeli var ve arada dağlar taşlar kadar fark var hem ses olarak hem de performans.
Genelde torku 1750-2500 arasında korurlar dediğin devirde biraz düşmüş olur.

Dip gaz yapınca araba yakıtça zengin oksijence fakir bir hale gelir, özellikle dizel ve küçük hacimli motorlarda Turbo alt devirlerde kısa aralıkta çalıştığı ve motor yüksek devir çevirmeye elverişli olmadığı için siz tapa gaz yaptığınızda motor devrini arttırmak yerine yığılma eğilimi gösterir. Muhtemelen bu tarz bir motorun ideal aralığı 1500-3000 devirdir, 4000 devirde çekişin artmaması nedeni Turbo'nun maksimum basıncı yapmayı bırakması ve aracın artık maksimum torkunu veremiyor yani artık motorun daha fazla güç üretemiyor olmasıdır. Benzer senaryoyu misalen 2.5 6 silindir yani yüksek hacimli bir dizelde yapsanız sizinkinin aksine motor yüksek devirlerde çok daha atletik olma eyilimi gösterirdi.

Hocam araba maksimum gücünü (90bg) 3800 veya 4000 devirde veriyor, alt devirlerden gelirken herhangi bir güç artışı hissetmiyorum ama ayağımı gazdan biraz çekince olması gerektiği gibi gidiyor.

Valla hocam kafam karışık, tabi arkaya yapıştırmaz zaten 90 beygir araba ancak ayağımı gazdan çekince anlık olarak ivme artıyor o canımı sıktı. Ayağımı gazdan çekmeye başlayınca (!) vtec açmış gibi 20 tane ekstra beygir biniyor arabaya.

Hocam araba maksimum gücünü (90bg) 3800 veya 4000 devirde veriyor, alt devirlerden gelirken herhangi bir güç artışı hissetmiyorum ama ayağımı gazdan biraz çekince olması gerektiği gibi gidiyor.

Vallahi hocam kafam karışık, tabii arkaya yapıştırmaz zaten 90 beygir araba ancak ayağımı gazdan çekince anlık olarak ivme artıyor o canımı sıktı. Ayağımı gazdan çekmeye başlayınca (!) VTEC açmış gibi 20 tane ekstra beygir biniyor arabaya.

Turbosuz dizel araçlar tam gazda boğulur seside değişik çıkar azıcık gaz kısınca gazı daha iyi yer bu durum normal. Aktif 1.4 Turbo 68 HP fiesta kullanıyorum Turbodan dolayı araç çok canlı ilk 2200 devir ölü dip gaz yapınca yemiyor araç ama devir 2200'ü geçtiği an çıldırıyor, önden Turbonun havayı çekiş sesi geliyor ve araba 68 HP olmasına rağmen Turbo açtığında geriye yaslıyor. Diğer dizellerde aynı şekil gazlayınca bu performansı alamıyorum Turbo farkı burada devreye giriyor maalesef dizel motorlarda performans gerekliyse Turbo şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı