Dizüstü Batarya Takılı Değil İken Kullanmak Zararlı Mıdır ?

Dizüstü Bilgisayarınızı Hangi Güç Seçeneğin de Kullanıyorsunuz ?

• Batarya Takılı ve Prize Bağlıyken Kullanıyorum. [Kısa Süre]

Oy: 0 0,0%
  • Uzun Süre Kullanıcaksam Bataryayı Çıkartıyorum.

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    14

PcKologX

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Başlıkta belirtiğim gibi sorum gayet açık ve net. Normalde masaüstü kullanan birisiyim ama üniversiteden dolayı dizüstü aldım ve saatlerce oyun oynadığım ya da film izlediğim, en yüksek oranlar oyun indirmeye bıraktığım oluyor.

Masaüstü bilgisayarlar da akımla ilgili sorunu PSU üstleniyor ama dizüstü hakkınca tecrübesizim batarya takılı değilken kullanırken elektrik giderse yanma ihtimali var mı bilgi verir misiniz ?
Ya da batarya takılı iken prize takıp uzun süre kullanmak batarya ömrünü ne kadar etkiler ?

Şimdiden değerli yorum ve fikirleriniz için teşekkür ederim.

Eskiden (8-10 yıl kadar önce) bataryanın ömrünü azaltıyordu ancak şu anda zararlı değil. Pil dolu olduğunda akımdan kesiliyor ve laptop kendi AC girişinden gücü çekmeye devam ediyor.

Ancak arada bir (ayda 1-2 kere) pilden kullanıp batarya içindeki hücreleri boşaltırsan ömrünü biraz daha uzatmış olursun. Çünkü sürekli dolu olduğu zaman hücrelerin ömrü yavaş da olsa tükenmeye başlıyor.

Son düzenleme:
Afrojack batarya takılı ve pirizde iken tunç sağnak arkadaşın dediği gibi birşey olmuyor. Batarya dolana kadar pirizden gelen elektrik 2'ye ayrılıyor. %50'si bataryaya %50'si sisteme. Batarya dolunca %100 'ü sisteme gidiyor böylece Batarya ve sistem zarar görmüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus K53s model bilgisayarı 2012 yılında kardeşimde bende aynı anda aldık. Ben şarjlı cihazlardaki pil kullanım prosedürlerine çok dikkat ederim. Tam şarj tam boşaltım, şarj olurken kullanmama gibi ama kardeşim hiç dikkat etmez. Geçen bir karşılaştırdım pillerin durumları hemen hemen aynı. Üstelik bende iki bilgisayar var o cihazını benden daha yoğun kullanıyor. Açıkçası çok kasmaya gerek yok sonuç olarak pil son kullanma tarihi olan bir ürün eninde sonunda o ömür içerisinde bozuluyor. Rahat rahat kullanın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı