Dizüstü bilgisayar adaptör seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Lêfty

Hectopat
Daha fazla  
İyi forumlar arkadaşlar, yaklaşık 3-4 ay önce laptopun şarj aleti bozuldu ve yeni bir şarj aleti almak istiyorum. Almışken orjinalini mi almam gerekiyor veya muadilini alsam yeterli mi bir zararı olur mu?

Laptop: Lenovo V310-15-IKB

[BGCOLOR=transparent]Şarj aleti;[/BGCOLOR]
INPUT: 100-240v- 1.8 A 50-60Hz
OUTPUT: 20V 3.25A
65W

Son düzenleyen: Moderatör:
Engin beyin dediği gibi ilk etapta orijinalini bulmanızı tavsiye ediyorum. Ancak bulamıyorsanız mutlaka aynı değerlere sahip muadiline bakın. Soket yapısı birebir uyumlu olan kaliteli bir muadil alın. İlk dizüstü bilgisayarım 5920g idi. Şarj aleti bozulunca Kadıköy'den param az olduğundan ucuz bir muadil almıştım. Orada denediklerinde çalıştı. Ancak eve getirdiğimde bilgisayardan çızırtı çıkarttığını fark ettim ve hemen çıkarttım. Tekrar denediğimde aynı şeyi yaptı, gidip orijinalini aldım. Sorun ortadan kalktı. O da zamanla bozulunca (taşınırken hasar gördü) gidip kaliteli bir muadil aldım. Yıllarca sorunsuz kullandım, hatta orijinal adaptör ısınma yaparken, bu son aldığım adaptör hiç yaşmazdı. Bu tarz adaptörleri Mediamarkt, Teknosa ya da Vatan bilgisayarda gözünüzle görüp, internette fiyat karşılaştırmasıyla alabilirsiniz. Değişen soketleri ve voltaj ayarı olan güzel adaptörler mevcut, 60 -70 lira civarı. Orijinaline baktım, 240 lira istiyorlar sizin adaptöre bir sitede. Öncelikle lenovo servisine sorun, sonrasında yol haritanızı çizersiniz. Ha bu arada eğer kablo sıkıntısı yaşıyorsanız onu 30 liraya yaptırıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bulduğum muadili bu ama gerçekten o değerleri veriyor mu bilmiyorum, ve bulduğum orjinal parça ise bunun orjinalliğini nasıl anlarım bilmiyorum. Şahsen muadil dizüstünün bataryasına veya anakartına bir zarar vermeyecekse muadilini almak isterim.

Kablo sıkıntısı yaşıyorum evet, kablonun uç girişi kırıldı onu yaptırabilir miyim bilmiyorum bir bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Hocam bilgisayar tamircileri sizin adaptörü açıyor, aynı kablodan yenisini takıyor. Görsel olarak biraz çirkin olsa da işlevini sorunsuz yerine getiriyor.
Eğer Kadıköy'e gitme şansınız varsa piyasayı gezin. Elinizdeki adaptörle bir bakın. Çoğu zaman orijinal 2.el de bulabiliyorsunuz. Ama son zamanlarda çıkan muadillerin kalitesi de azımsanamayacak şekilde. Yazdığım gibi satın aldığım ilk muadil parçalarıma zarar verirken, 2. muadili yıllarca , orijinallerinin toplamından uzun süre kullandım. Olay biraz şansa kalmış.

Benim Toshiba L30-134 notebook güç adaptörü de arızalandı. Orjinali iki yıl önce arızalandığında teknik servisin verdiği yeni bir muadili kullanmıştım fakat oda iki sene sonra bozuldu. Şu an yeni bir şarj adaptörüne ihtiyacım oldu.
Forumda arayıp okuduğum kadarıyla marka önerebilen yok. Orjinalini ya da ikinci elini uygun fiyata bulmam muhtemelen imkansız [14 yıl önce almıştım dizüstü bilgisayarımı.].

Sanırım tek yapabileceğim Vatan, Teknosa gibi güvenilir yerlerde satılanları tercih etmek ve dizüstü bilgisayarımı da götürüp, çıkış ucunun birebir uyduğunu orada test etmek. Hatam varsa düzeltin lütfen.

Bir sormak istediğim de şu: Voltaj değeri orjinal adaptörün aynısı, amper değeri de aynı ya da yükseği olduğu ve ucu notebook'a uyumlu olduğu müddetçe sorun yok diye biliyorum. Doğru mudur?

Sizin fikrinizi de merak ediyorum @Yeni Teknik Sembol .

14 yıllık olmasının bir önemi yok.

Önemli olan aynı voltajda olması ve en az orijinalindeki amperi verebilmesi.

Ucu farklı bir ürün bulursan ki bu başka bir marka laptobun bile olabilir çoğu kez, sen değiştiremiyorsan bile elektrikçi ucu değiştirir. İkinci el orijinal bir ürün alabilirsin. 90W ve altı 100 TL ve altına bulunabilir.

Doğruymuş; buldum sanırım. Orjinal mi emin değilim fakat HB'de 200 küsur liraya satılıyordu sıfırlar. İkinci ele Gittigidiyor'dan baktım ama sadece bu çıktı; o da sıfır diyor.
Satıcı aynı zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı