Dizüstü bilgisayar oyundayken işlemci hızını 0,79GHz'e sabitliyor

dediklerini deniyeceğim dostum, mikrokod güncellemesine de bir göz atacağım. bd prochot tiki kalkıktı bu arada en son, bir de bu yaptığım ayarlar işlemciye zarar vermez değil mi?
Vermez hocam. Verecek olsa ben neden size önereyim bunu.
bir de nereyi 45/60 ayarlıyayım onu tam anlamadım.
TPL sekmesinde PL1 ve PL2.

bilgisayarı açtığımda deniyeceğim.

kilitli olduğu için pl1 ve pl2'yi değişemedim.
ThrottleStop Ana Ekranından BD PROCHOT tikini kaldırın.

TPL sekmesinde Disable Power Limit Control tikini kaldırın. 45/60 ayarlayın sırasıyla. Long Power PL1'de eğer Clamp tiki var olursa kaldırın.
PP0 Current Limit'i 160 ayarlar mısınız? Umarım bu işe yarar. Apply'a basın.

FIVR sekmesinde tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin. Disable diye başlayan kutu.

RESERVED Throttling'ini internette birkaç yerde buldum. 4700 serisinde görülmüş. Bu işlemcinin bir hatası olarak geçiyor. Mikrokod güncellemesi yapmak bu durumdan sizi kurtarabilir. Mikrokod güncellemesini internette araştırın. Çünkü ben de aşırı bilgi sahibi değilim. Sadece duyduğum bir işlem bu tarz hatalarda işe yarıyordu. Reserved'da da işe yaradığını gördüm.
1630502922056.png

FIVR sekmesindeki kutu bu değil mi?
dediklerini pl1 ve pl2'yi 45/60 sıralama dışında yaptım fakat değişen bir şey olmadı.
0,88ghz'de kalmaya devam ediyor ve hatta bu sefer daha da uzun süreli olmaya başladı ayarları değiştikten sonra.

Son düzenleme:
bilgisayarı açtığımda deniyeceğim.

kilitli olduğu için pl1 ve pl2'yi değişemedim.

Eki Görüntüle 1155112
FIVR sekmesindeki kutu bu değil mi?
dediklerini pl1 ve pl2'yi 45/60 sıralama dışında yaptım fakat değişen bir şey olmadı.
0,88ghz'de kalmaya devam ediyor ve hatta bu sefer daha da uzun süreli olmaya başladı ayarları değiştikten sonra.
Daha uzun süreli olması mantıklı değil. Olmaması lazım. Demek ki sizin probleminiz gerçekten de Reserved problemi. Bence o problemi gidermeye odaklanın.

Termal yavaşlatma gözükmüyor adamın işlemcisinde. Olsaydı görürdüm. Kesin konuşamayız.

Uygulamada Max görülen 96° sıcaklık anlamında geliyor uygulamayı iyi bilen birisiyim işlemciler fazla ısındıkları da sonra GHz düşmeleri oluşur 96° sıcaklık fazla işlemciler ortalama 100-110 derecede bozulmaya başlar yani termal macun değişimi gelmiş benim başıma gelmişti.

Uygulamada Max görülen 96° sıcaklık anlamında geliyor uygulamayı iyi bilen birisiyim işlemciler fazla ısındıkları da sonra GHz düşmeleri oluşur 96° sıcaklık fazla işlemciler ortalama 100-110 derecede bozulmaya başlar yani termal macun değişimi gelmiş benim başıma gelmişti.
ilk fırsatta yenileyip durumu bildireceğim.

1630601328065.png

Çarpanı Ayarla kutusunu işaretleyin. Bunu 32'ye yükseltin. Turbo Devre Dışı Bırak kutusunu temizleyin. Aç düğmesine basın. Ayrıca dizüstü bilgisayar soğutmasını da düzeltmeniz gerekir. İçini temizleyin ve termal macunu değiştirin.

Eki Görüntüle 1156322

Çarpanı Ayarla kutusunu işaretleyin. Bunu 32'ye yükseltin. Turbo Devre Dışı Bırak kutusunu temizleyin. Aç düğmesine basın. Ayrıca dizüstü bilgisayar soğutmasını da düzeltmeniz gerekir. İçini temizleyin ve termal macunu değiştirin.
Reserved sorunu bu şekilde mi gideriliyor? Size özelden bahsetmiştim zaten bu sorundan. Konu sahibinin denemesini bekliyorum. Çarpanı Ayarla butonunun bu konuda işe yaraması beni şaşırtacak. Umarım işe yarar.

@Talcao kendisi programın geliştiricisi oluyor. Şanslısın. :)

Eki Görüntüle 1156322

bunları daha önceden denedim fakat pek bir yararı olmadı. aksine bunların işlemciye zarar verebileceğini fark ettikten sonra anında kapatıp 2,09ghz'e sabitledim işlemcimi. termal macunu değiştikten sonra tekrar deneyeceğim bunları.
Reserved sorunu bu şekilde mi gideriliyor? Size özelden bahsetmiştim zaten bu sorundan. Konu sahibinin denemesini bekliyorum. Çarpanı Ayarla butonunun bu konuda işe yaraması beni şaşırtacak. Umarım işe yarar.

@Talcao kendisi programın geliştiricisi oluyor. Şanslısın. :)
biraz şanslı sayılırız bu sefer sanırım. :D
Eki Görüntüle 1156322

bunları gta'ya girdiğimde bir kez daha deneyip geri dönüş yapacağım, denemekten zarar gelmez. bilgisayarın içini temizleyeli yeni oldu fakat termal macunu uzun süredir yenilemiyordum.

bunları daha önceden denedim fakat pek bir yararı olmadı. aksine bunların işlemciye zarar verebileceğini fark ettikten sonra anında kapatıp 2,09ghz'e sabitledim işlemcimi. termal macunu değiştikten sonra tekrar deneyeceğim bunları.

biraz şanslı sayılırız bu sefer sanırım. :D

bunları gta'ya girdiğimde bir kez daha deneyip geri dönüş yapacağım, denemekten zarar gelmez. bilgisayarın içini temizleyeli yeni oldu fakat termal macunu uzun süredir yenilemiyordum.
Hayır zarar vermez Unclewebb'in söyledikleri. Gayet rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı