Dizüstü Bilgisayara SSD takılırsa takılma sorunları azalır mı?

Efe Akın

Decapat
Evet merhaba yeni bir laptop aldım. İçinde 1TB harddisk var ve oyunlarda drop sorunu yaşıyorum. Bir SSD alırsam sorunlar az olsada çözülür mü?

SİSTEM ÖZELLİKLERİM:
  • i5 7200U
  • MX 130
  • 6GB RAM

(Çok büyük sistem isteyen oyunlar oynamıyorum. Oynayamam zaten de Fortnite tarzı oyunlarda bu problemi yaşıyorum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet merhaba yeni bir laptop aldım. İçinde 1TB harddisk var ve oyunlarda drop sorunu yaşıyorum. Bir SSD alırsam sorunlar az olsada çözülür mü?

SİSTEM ÖZELLİKLERİM:
  • i5 7200U
  • MX 130
  • 6GB RAM

(Çok büyük sistem isteyen oyunlar oynamıyorum. Oynayamam zaten de Fortnite tarzı oyunlarda bu problemi yaşıyorum.)
@Foogybugy açıklamış. Dostum genelde oyun için takılmalar RAM'den kaynaklanır. Ekran kartının yetersizliğinden dolayı da FPS droplarına bağlı olarak oyun içi atlamalar (takılmalar) görebilirsin. SSD yükleme hızını artırır, lobilere hızlı girersin sistem hızlı çalışır. SSD de bir nebze hızı artırabilir. En etkili yöntem RAM'i artırıp test etmek. Zira 7.nesil işlemcin var ve mutlaka laptop'un içini temizle dostum. Bende kirli laptopla LoL 30 temiz laptopta 70 FPS alıyorum. Isı laptopların belası :)

SİSTEM ÖZELLİKLERİM:
  • i5 7200U
  • MX 130
  • 6GB RAM

@Foogybugy açıklamış. Dostum genelde oyun için takılmalar RAM'den kaynaklanır. Ekran kartının yetersizliğinden dolayı da FPS droplarına bağlı olarak oyun içi atlamalar (takılmalar) görebilirsin. SSD yükleme hızını artırır, lobilere hızlı girersin sistem hızlı çalışır. SSD de bir nebze hızı artırabilir. En etkili yöntem RAM'i artırıp test etmek. Zira 7.nesil işlemcin var ve mutlaka laptop'un içini temizle dostum. Bende kirli laptopla LoL 30 temiz laptopta 70 FPS alıyorum. Isı laptopların belası :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MX 130 ekran kartlı, U işlemcili laptop alıyorsunuz, bununla oyun oynamaya kalkıyorsunuz ve oyunlarda FPS düşüşü yaşıyorsunuz. Neden acaba?...

Sizin sorununuzu SSD'nin çözeceğini düşünmüyorum açıkçası.

Almalı mısınız? Kesinlikle almalısınız. Ama sizin sorun MX 130 ekran kartı. Bu bilgisayar oyun bilgisayarı değil.

Bütçem şu anlık bu bilgisayara yetti açıkçası.
Bu bilgisayarın aynısının test videolarında hiçbir problem gözükmüyordu ve hepsinde SSD vardı.
Eski bilgisayarımda intel pentium 3550M ve GT740M vardı. Bunu alana kadar canım çıktı zaten.
Bende SSD nin problemi çözebileceğini düşündüm.
Cevabınız için teşekkür ederim ama bence cevap verirken daha düşünceli davranmalısınız.
Yanlış bilgi vermeyin lütfen. SSD'ler sadece loading ekranını hızlandırmaz arkadaşım. Bilgisayarın açılışından tut, oyunlardaki harita yüklenmeleri ve oyunlardaki anlık dropları SSD ile çözebilirsin. Anlık donmalar varsa genelde SSD eksikliğinden ya da RAM eksikliğinden kaynaklanır bu. Sağda solda yalan yanlış duyduğunuz ve doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri insanlara aktarırken hiç mi düşünmüyorsunuz "Acaba yanlış bir şey önerirsem daha kötüsü olur mu?" diye? Bir bilgi paylaşırken doğruluğundan emin olmak zorundasınız.

@Efe Akın Dostum senin problemin SSD'den ya da RAM'den kaynaklanıyor. Bir kere 6 GB RAM Fortnite gibi bir oyun için düşük bir RAM onu baştan söyleyeyim. Ancak, aynı sorunu dediğim gibi SSD eksikliği de yapabiliyor bazen. Benim tavsiyem sistemine SSD alman. Sonradan RAM eklemek zor görünüyor bilgisayarına. SSD ile bir nebze bu sorunu çözebileceğinizi bilin. Hayırlı geceler. :)

Cevabın için teşekkür ederin öncelike.
Bilgisayarımda SSD yi takabilecek bir yer olmadığından dolayı onu dışardan bağlamak gibi bir yol var mı?
Varsa nasıl yapabilirim ve hangi parçaları almam gerekir teşekkürler.RAM den kayanaklı olduğunu sanmıyorım çünki arkadaşımda 4 GB ram olmasına rağmen benden az drop yiyor ve onda SSD var ondan bu konuyu açtım.
Yeni alınmış bir laptoptan bahsediyoruz en kötü 7200RPM disk vardır ki eski 5400RPM hard diskimde bile Fortnite CSGO gibi oyunlarda drop yemiyordum. SSD'nin sorunu çözeceğini sanmam. İlk önce oyundayken sıcaklık testi yapıp buraya atın.

Oyuna ilk girdiğim gibi başlıyor bir süre sonra değil sıcaklıkla alakası olduğunu düşünmüyorum ama bir bakarım.
Önerdiğiniz bir program varmıdır acaba?
Evet fark ediyor hissedilir derecede. Ayrı laptobınızın fanını temizlemenizi öneririm.

Laptop daha yeni fan temizliğe gerek olmadığını düşünüyorum.

Laptop zaten daha yeni kirli olduğunu düşünmüyorum.
Isıları takip edebileceğim bir program önerebilirmisin? Teşekkür ederim
Yeni alınmış bir laptoptan bahsediyoruz en kötü 7200RPM disk vardır ki eski 5400RPM hard diskimde bile Fortnite CSGO gibi oyunlarda drop yemiyordum. SSD'nin sorunu çözeceğini sanmam. İlk önce oyundayken sıcaklık testi yapıp buraya atın.
Son olarak disk im 5400RPM

Son düzenleme:
Çare olabilir. Mesela oyun içindeyken Afterburner ile baktığımda disk %100 gösteriyor. Yakında SSD alacağım ve büyük ihtimalle sorunum çözülecek.

Bütçem şu anlık bu bilgisayara yetti açıkçası.
Bu bilgisayarın aynısının test videolarında hiçbir problem gözükmüyordu ve hepsinde SSD vardı.
Eski bilgisayarımda intel pentium 3550M ve GT740M vardı. Bunu alana kadar canım çıktı zaten.
Bende SSD nin problemi çözebileceğini düşündüm.
Cevabınız için teşekkür ederim ama bence cevap verirken daha düşünceli davranmalısınız.

Cevabın için teşekkür ederin öncelike.
Bilgisayarımda SSD yi takabilecek bir yer olmadığından dolayı onu dışardan bağlamak gibi bir yol var mı?
Varsa nasıl yapabilirim ve hangi parçaları almam gerekir teşekkürler.RAM den kayanaklı olduğunu sanmıyorım çünki arkadaşımda 4 GB ram olmasına rağmen benden az drop yiyor ve onda SSD var ondan bu konuyu açtım.

Oyuna ilk girdiğim gibi başlıyor bir süre sonra değil sıcaklıkla alakası olduğunu düşünmüyorum ama bir bakarım.
Önerdiğiniz bir program varmıdır acaba?

Laptop daha yeni fan temizliğe gerek olmadığını düşünüyorum.

Laptop zaten daha yeni kirli olduğunu düşünmüyorum.
Isıları takip edebileceğim bir program önerebilirmisin? Teşekkür ederim

Son olarak disk im 5400RPM
Anakartın içinde M.2 soketi olması lazım. Çoğu laptopta var. M.2 SSD alman lazım onun için.

Ciddi anlamda bir hızlanma olacağı kanaatindeyim. Ancak tek ölçek SSD değil. Fan temizliği, macun değişimi de ısınmayı azaltacak, dolayısıyla performansı arttıracaktır.
Isı testi yaptım yük altındayken 68-71 arası dahada yükselmiyor zaten.İyi değerler olduğunu düşünüyorum ek olarak zaten soğutucu var altında.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı