Dizüstü bilgisayarımda oyunlarda yırtılmalar oluşuyor

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
Dizüstü bilgisayarımda gayet iyi FPS değerleri almama rağmen oyunlarda ekranda yırtılmalar oluyor ve anlık takılmalar oluyor, GTA 5 ETS 2 CS:GO ve LOL'de 60 FPS üstü almama rağmen. Bu takılmalar 0.1 gibi saliselik ve çok da fark edilmeyen takılmalar olsa da bir süre sonra canımı sıkmaya başlıyor, keza oyunda aksiyon dolu yerlerde çok fark etmesem de ekrana dikkatli bir şekilde odaklanıldığı zaman bariz bir şekilde fark edilebilir. V-Sync ayarını açtığımda sorun ortadan kalkıyor ama bu sefer FPS 60'ı geçemediği için ara sıra 50-55 FPS civarına düşüyor ve benim laptopumda anlamadığım bir şekilde 50-55 FPS civarlarında olmasına rağmen 1-1.5 snlik droplar giriyor. Yani ne zaman 60 FPS altına düşsem sanki 10-15 FPS alıyormuş gibi drop girmeye başlıyor o yüzden v-Sync ayarını açmak istemiyorum. Sistem özelliklerim şu şekilde:
GTX 1050 Ti 4 GB - Intel UHD Graphics 630 (varsayılan GPU NVIDIA olarak ayarlı) (ekran kartı driveri vesaire son sürüm)
16 GB RAM.
Intel Core i5 8300H 2.30 GHz 8. nesil.
512 GB SSD.
Ayrıca merak ettiğim bir konu daha var. Regeditten buradaki ayarları bu şekilde ayarladım, bir sıkıntı olur mu?

Ekran Görüntüsü (1).png

Ek olarak şunları da paylaşayım belki yardımı dokunur.

Ekran Görüntüsü (2).png

Ekran Görüntüsü (3).png

Ekran Görüntüsü (4).png

Ekran Görüntüsü (5).png

Ekran Görüntüsü (6).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Vsync(dikey eşitleme)'i oyundaki grafik ayarlarından açın. Bu sorunun nedeni ise ekran yenileme oranınızın fpsnin altında kalması.

Vsync açmadığınız sürece yırtılmalar oluşur. Vsync ekranınızın yenileme hızıyla ekran kartınızın saniyede oluşturduğu görüntü oranını eşitler bu sayede yırtılma olmaz.

Bir sorun daha var. Vsync açtığım zaman mouse daha yavaş dönüyor ve haliyle aim almam zorlaşıyor
Vsync açmadığınız sürece yırtılmalar oluşur. Vsync ekranınızın yenileme hızıyla ekran kartınızın saniyede oluşturduğu görüntü oranını eşitler bu sayede yırtılma olmaz.
Bir sorun daha var. Vsync açtığım zaman mouse daha yavaş dönüyor ve haliyle aim almam zorlaşıyor
Vsync(dikey eşitleme)'i oyundaki grafik ayarlarından açın. Bu sorunun nedeni ise ekran yenileme oranınızın fpsnin altında kalması.
Vsync açtığım zaman fps bazen anlık olarak 55-57 fps olabiliyor, bu benim açımdan sıkıntı değil ama fps 60ın altına düştüğünde oyunuma drop giriyor

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı