Dizüstü Bilgisayarın Açılış zamanını nasıl azaltabilirim?

Gorgomit

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Laptopun açılması çok yavaş. SSD'ler çok pahalı ve benim HDD 320 gb. Bilgisayarın açılmasını nasıl hızlandırabilirim? Çünkü 15-20 dk'da açılıyor.

İşletim sisteminiz Windows 8.1 değilse varsa UEFI olarak Windows 8.1 kurabilirsiniz. Ayrıca başlangıçta açılan uygulamaları azaltmak, sistem bakımını düzenli olarak yapmak da önemli.

Son düzenleme:
En başta açılan Skype, Origin, Steam var. Gerisi temeller. 8.1 yükletmeyi düşünüyorum. Başka ne yapabilirim? Çünkü başlangıçta donmalar oluyor ve ciddi anlamda çok sinir bozucu oluyor. Virüs de olabilir ama hangi programı kullanayım? Hangisi güzelce temizleyebilir?

Ücretsiz yazılımlardan Bitdefender'ı önerebilirim. Zaten temiz bir Windows 8.1 kurunca sisteminiz rahatlayacak ve işletim sisteminin nimetlerinden yararlanacağı için bilinçli kullanımda antivirüs programına ihtiyacınız bile olmayacak. Bu arada belirteyim, o uygulamaları sistem açıldıktan sonra açmanız daha sağlıklı olur.

Eğer ki Win 7 veya daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız yavaşlık olur. Fakat 15-20 dakikada açılması normal değil. Eğer ki önemli dosyan yok ise tertemiz bir Win 8.1 kurman hem açılışa hem de normal kullanımda hız artışını fark edersiniz.

Anladığım kadarıyla bu ayarın olup olmadığını anlamak için BIOS'a girmek gerek. Bunun için bilgisayarı yeniden başlatmak gerek ve ben bundan korkuyorum.

PC yeniden başlat. Açılırken genelde f2 veya f12 olur bas surekli, boot menusu açılır. Korkacak bişe yok. Önceki ayarların resmini çek bişeyi yanlış yaparsan eski haline getir düzelir merak etme.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı