Dizüstü için 2666MHz RAM tavsiyesi

MCV

Hectopat
Makaleler
1
Yer
./
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5-12500H
RAM: 8GB DDR4 3200MHZ
Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU
Meslek
Yazılım Geliştirici
Herkese selam.

HP markalı bir dizüstü bilgisayara sahibim ve laptop içerisinde slot 1'de 4 GB bir Samsung DDR4 RAM'e sahibim. 4 GB günümüz için az bir boyut olduğu için aynı RAM'den ikinci slota alıp 8 GB'a yükseltmeyi planlıyorum;

20200818_231059.jpg

Donanım olarak çok fazla profesyonel bir insan değilim. İnternet üzerinden baktığımda RAM 2666MHz diyor ancak CPU Z'de 1333 gösteriyor. Sizin önermek istediğiniz başka 4 veya 8 GB uygun fiyatlı RAM varsa da yazabilir misiniz?

CPU-Z, DDR yerine sadece frekansı gösterdiği için yarı hızda oluyor. DDR, Double Data Rate olduğu için iki ile çarpıyorsunuz. Sizin almanız gereken bellekler 2666 MHz yani.

Bellek tavsiyesini diğer arkadaşlar yapacaktır.
Teşekkür ederim az önce video izlerken aynı şeyi duyup olayı kavradım :)

DDR4 2666 MHz SODIMM bellek alacaksınız. Yükseltme yapmadan önce bellek takabileceğiniz bir tane daha boş slotunuzun olduğunu kontrol edin.

DDR4 2666 MHz SODIMM bellek alacaksınız. Yükletme yapmadan önce bellek takabileceğiniz bir tane daha boş slotunuzun olduğunu kontrol edin.

cpuz içerisinden baktığımda slot 1 ve slot 2 vardı.Yardımınız için çok teşekkür ederim :)
DDR4 2666 MHz SODIMM bellek alacaksınız. Yükseltme yapmadan önce bellek takabileceğiniz bir tane daha boş slotunuzun olduğunu kontrol edin.

hocam n11den verdiğiniz linke baktım ordaki cas değeri 19 ancak benim halihazırda bulunan ramin cas değeri 20.0 uyumsuz olmaz mı?

Hocam burada ki RAM'den aldım bende de Samsung M471A1K43CB1-CTD model 8 GB RAM vardı 16 yaptım. Kodu da aynı benimkiyle M471A1K43CB1-CTD. CPU-Z'den baktığınızda Samsung yazıyor. Neredeyse benzer kodlar. İsterseniz bir bakın derim.

En iyi uyumluluk için CL17 bir bellek tercih edin. Bu arada ek bir RAM slotu var mı diye kontrol edin, zira bazı laptoplarda CPU-Z'de gözükse bile bellek yuvası olmayabiliyor.

Oyunlarda çift kanal performansından faydalanmak için 4 GB RAM almalısınız, fakat gördüğüm kadarıyla mevcut 4 GB RAM'lerin CL değeri 17 değil 19. Eğer bütçeniz varsa ve cihazınızı uzun süre kullanacaksanız 2 adet 8 GB RAM satın alıp elinizde kalan 4 GB RAM'i de satmayı deneyebilirsiniz. Aşağıya tavsiyemi bırakıyorum, bütçeniz varsa 2 tane alıp var olanla değişmenizi tavsiye ederim. Veya 1 tane alıp birlikte de kullanabilirsiniz, ama çift kanaldan faydalanamazsınız.

Kingston HyperX Impact 8GB 2666MHz CL15

Yeni konular

Geri
Yukarı