Dizüstü işlemci değişimi

gurecumut

Hectopat
Bir videoda izledim. Aynı soket yapısına ait işlemciyi adam değiştirdi dizüstü bilgisayar için. Bende değiştirmeyi düşünüyorum. Şu anda kullandığım Ryzen 3 2200U ile aynı soket yapısına ait anakart ile uyumlu Ryzen 3 2300U işlemci var. Ama bulamıyorum hiçbir şekilde. Acaba dizüstü bilgisayarların işlemcisini nereden bulabilirim? Buldum diyelim, değiştirince sorun olur mu acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı laptoplarda değiştiremiyorsun. Diz üstü bilgisayarınızın tam modelini yazarsanız bilen arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır.

Bir videoda izledim. Aynı soket yapısına ait işlemciyi adam değiştirdi dizüstü bilgisayar için. Bende değiştirmeyi düşünüyorum. Şu anda kullandığım Ryzen 3 2200U ile aynı soket yapısına ait anakart ile uyumlu Ryzen 3 2300U işlemci var. Ama bulamıyorum hiçbir şekilde. Acaba dizüstü bilgisayarların işlemcisini nereden bulabilirim? Buldum diyelim, değiştirince sorun olur mu acaba?
evet olur

Destekleyen işlemciyi bulursanız ve duruma göre lehimli ise değiştirmek için BGA makinesi ile değişmesi gerekiyor ve bunu kendi başınıza yapmanız pek olası değil. Normal soket şeklinde olursa biraz el beceriniz varsa sök tak işlerini yapabiliyorsanız siz de değişimini yapabilirsiniz. Ama yeni dizüstülerin çoğu ince yapılabilmesi için soketten kurtarılarak direk lehimli üretiliyor. İyi araştırmak gerekiyor.

Sokete takili olmayan islemciyi degistirmek icin BGA falan cok zor islemler. Bunlara para harcayip riske girmek yerine notebooku degistirmek cok daha mantikli olur. BGA islemi sirasinda anakartin hasar gorme ihtimali var. BIOS'un yeni islemciyi gormeme ihtimali de cok fazla. Onlari assan bile sogutma daha guclu islemciye muhtemelen yetmeyecektir. TDP degerlerine baktin mi iki islemcinin de? Alttaki resimde islemciyi gorebilirsin. Hem islemci hem de degisim islemi icin yapacagin harcamaya degmez. O farki notebook u degistirmek icin kullan.

Dosya Ekleri

• R3 2200u.jpg
    R3 2200u.jpg
    81,4 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:
Laptop işlemlerinin sıfırnı bulman zor. Ancak biri istediğin işlemciyi ikinci el satacak ki alabilesin. Takma kısmı ise elindeki laptobun kasasının ve anaboardunun dizaynına göre çok basit ya da zor olabilir. Ben zamanında bu işlemi yapmıştım. Elimdeki laptobun bir üst modelinin işlemcisini ikinci el satın alıp çok basit bir işlemle değitirmiştim ama sen aynı şansa sahip olamayabilirsin.

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için çok sağolun nedense bir kaç gün önce kısıtlanma yaşadım işlemci anakarta lehimli yani dediğini gibi satıp üstüne katıp yenisi alma fikri daha mantıklı geliyor Gine de verdiğiniz cevaplar için çok sağolun
Konunun kapatılmasını istiyorum

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı