Dizüstü Pil Ömrünü Uzatmak

'Diğer Windows Sürümleri' bölümünde Recep Baltaş tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.880
  Beğenileri:
  42.437
  Yer:
  İstanbul
  Dikkat etmeniz gerekenler:

  -Pilin durumuna bakın ve doğru şarj edin.
  -XP ve Vista için en iyi enerji tasarruf ayarlarını yapın.
  -Enerji tasarrufu: gereksiz özellikleri kapatın.


  Pil çalışma süresini uzatmak

  Modern piller artık şarja bağlı olmadan bilgisayarınızın daha fazla çalışmasına olanak tanıyorlar. Technopat, dizüstü bilgisayarınızın pil süresini ve ömrünü nasıl uzatacağınızı açıklıyor.

  Dizüstü bilgisayarlar seyahat eden insanların vazgeçilmez arkadaşları haline eldiler. Gemilerde, hava alanlarında hatta tramvaylarda; dizüstü bilgisayar kullanıcılarını artık her yerde görmek mümkün. Kimisi Excel’de hesap tabloları ile uğraşırken bir başkası film izliyor, kimisi oyunu çözmeye çalışırken bir başkası ise e-postaların yanıtlıyor.
  Tüm bunlara rağmen yanı başımızdaki büro bazen sadece sınırlı bir kullanım sunuyor. Öyle ki pil biter bitmez bütün işlere son vermek zorunda kalıyoruz. Pilinizin uzun süre çalışması için Technopat size pilinize nasıl bakım yapacağınızı açıklıyor. Örneğin Windows’u düşük güç tüketmesi için ayarlayabilirsiniz.

  En başta pil bakımı: Günümüzde nerdeyse bütün bilgisayarlarda Lityum-İyon piller kullanılmakta ve bu piller Nikel kullanılan pillere göre yanlış kullanıma daha dayanıklılar. Her ne kadar piller bu özelliklere sahip olsalar bile doğru kullanım sayesinde pilinizin ömrünü daha da uzatabilirsiniz.

  Pilin maksimum enerji tüketimine ulaşıp ulaşmadığına ilk dolum süresinde karar verilir. Bu yüzden üretici firmanın tavsiyelerini baştan aşağı okuyun ve pilinizi en doğru şekilde şarj edin. Dolum işlemi bittikten sonra cihazı fişten çıkartın ve pil tamamen bitene kadar bilgisayarınızla çalışın. Aynı işlemi bir iki defa tekrarlayın. Yine pili iki haftada bir tamamen deşarj edip yine tamamen doldurun. Böylece piliniz mümkün olan en uzun çalışma süresine ulaşacaktır. Eğer bilgisayarınızı masanızda sabit olarak kullanıyorsanız pilinizi cihazdan çıkartın ve doğrudan elektrikle çalışmasını sağlayın. Zira her pilin dolum sayısı bellidir. Çoğu durumda bu rakam 500 ila 1000 şarj arasındadır. İşte bu yüzden pili her yarım şarj edişinizde ömrünü kısaltmış olusunuz. Ayrıca pillerin büyük ısı değişikliklerine dayanamadıklarını da belirtelim. Kışın bilgisayarınız uzun bir süre soğuk bir yerde kaldığında cihazı önce sıcak bir yere alın ve cihazın oda sıcaklığına ulaştığına emin olduktan sonra kullanmaya başlayın. Ardan 3 – 4 yıl geçtikten sonra piliniz artık çabucak bitmeye başlıyorsa yeni bir pil almanın vakti gelmiş demektir. Yeni bir pil alırken ise üretici firmanın orijinal ürünlerini tercih etmekte fayda var zira isimsiz ürünler kalite olarak her zaman düşükler. Fakat bilgisayarınız eskiyse ve parçaları artık üretilmiyorsa diğer farklı alternatifleri kullanabilirsiniz.


  İnternetteki piller: eğer üreticiniz artık yedek pil sunmuyorsa internet üzerindeki farklı alternatiflere göz atabilirsiniz.
   
  1 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş