Dizüstü soğutucusuna masaüstü fanı takılabilir mi?

Neleda

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7500F, Asus Prime x670-P-CSM, İnno3D 4070 Super, Lexar ARES RGB 32 GB (2x16) 6000 MHz CL30, Netac N930E 1 TB, XPG K Mesh Kyber 750W 80+ Gold
Selam. En azından 5-6 yaşında olan ve artık etki gösteremeyen bir soğutucum var. Marka model şu "Cooler Master R9-NBC-U3PK-GP notepal U3 Plus 3 fanlı 19" notebook soğutucu"

Sorum şu, mevcut olan 3 fan artık çalışmıyor gibi, ömrünü tamamlamış. Ben masaüstü soğutucu fan alsam tabii ki bunu nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum. USB'li olmalı ya da fişe takabilmeliyim. Bu resimdeki metal kısma bir şekilde bunu sabitlerim. Bu düşündüğüm uygulanabilir mi? Şimdi zaten yeterince iyi çalışmayan laptopum için en azından 500-1000 TL verip soğutucu almak istemiyorum. Prize takarak veya USB girişe takarak çalıştırabileceğim iş görür soğutucu fan tavsiye eder misiniz?

Dosya Ekleri

• 8940994625586.jpg
    8940994625586.jpg
    20,1 KB · Görüntüleme: 25
  • m_cooler-master-notepal-u3-plus-2.jpg
    m_cooler-master-notepal-u3-plus-2.jpg
    35,7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
Belki bir şekilde takılabilir ama yavaş çalışır. Nedeni ise USB ile 12V olmaz.

Denemedim ama belki 12V LED trafosu falan olabilir.

Hocam 500-1000 TL vermek istemiyorum diyorsunuz ama bu 3 soğutucuyu temin etmek böyle bir metal bulmak falan maaliyet yine soğutucu fiyatına gelecek gibi görünüyor.

Soğutucunuz varmış şimdi gördüm, bu soğutucu yeterli gibi duruyor nasıl bir etki almayı bekliyorsunuz?

Denemedim ama belki 12v LED trafosu falan olabilir.

Peki soğutucu pin şeklinde girişlere sahip olarak alıp mı uyduracağım yoksa pinler trafoya uyar mı? Soğutucu olarak ne tavsiye edersiniz?

Hocam 500-1000 TL vermek istemiyorum diyorsunuz ama bu 3 soğutucuyu temin etmek böyle bir metal bulmak falan maaliyet yine soğutucu fiyatına gelecek gibi görünüyor.

Soğutucunuz varmış şimdi gördüm, bu soğutucu yeterli gibi duruyor nasıl bir etki almayı bekliyorsunuz?

Boşta 80 derece oyunda 100 dereceyi görüyor sıcaklık. Soğutucu çok eski olduğundan artık soğutamıyor. Önceden boşta 50-60 derece oyunda 80-90 olurdu. Bir süre daha idare edecek bir fan uydurmak istiyorum metal stant kısmına.

Boşta 80 derece oyunda 100 dereceyi görüyor sıcaklık. Soğutucu çok eski olduğundan artık soğutamıyor. Önceden boşta 50-60 derece oyunda 80-90 olurdu. Bir süre daha idare edecek bir fan uydurmak istiyorum metal stand kısmına.
Laptopta durum nedir? Termal macun bakımı temizleme gibi işlemleri denediniz mi?

Evet hocam. Bazı modifikasyonlar gerekir. Şahsen yapmazdım. Görüntü eskisi gibi güzel olmaz.

Laptopta durum nedir? Termal macun bakımı temizleme gibi işlemleri denediniz mi?

Evet yapalı daha 1 ay olmadı. İç fanı da 8 ay önce sıfır takmıştım. İç fan değiştirsem sizce düzelme ihtimali var mı?

Bir fan aldım. 12v 0.3A bunu çalıştırmak için 12V adaptör yeter mi? Daha yüksek V'li bir adaptör daha hızlı dönmesini sağlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
12V yeterli. Daha fazlasına gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı