Dizüstülerde Bios Güncellerken Dikkatli Olun!

druid

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Geçen aylarda bir arkadaşım Asus N56VZ modele sahip dizüstü bilgisayarında masaüstünden "Windows BIOS Flash Utility" programı ile bios güncellemesi yapmak istemiş. Güncellemeden önce antivirüs programı vb. programları kapatmış.

Normal olarak programı çalıştırmış ve update butonuna tıklamış ve her şey yolunda giderken, "İntel Anti-Theft Technology" uyarısı almış ve güncelleme donmuş.

Mecburen yeniden başlatmak zorunda kalmış ve dizüstü hayata gözlerini yummuş ve bir daha açılmamış.

Beni aradı ve bir şeyler yapıp yapamayacağımı sordu. İnternetten araştırdığım kadarıyla bir kaç şey denedim ama nafile faydası olmadı.

Mecburen servise götürmek zorunda kaldı ve bir kaç hafta serviste kaldıktan sonra bios çipinin (Winbond Marka) değişmesi gerektiğini ve temin edebileceklerini söylemişler.

Neyse arkadaş mecburen kabul etmiş ve bir iki hafta da çipi beklemiş. Çip geldikten sonra takmışlar ama bir türlü hayata döndürememişler.

Bu sefer anakartın değişmesi lazım demişler. Arkadaş mecburen 600 TL para vermeyi kabul etmiş ve getirip takmışlar. Bios güncelleme yüzünden, çekilen onca git-gel, telefon trafiği, 600 TL para ve streste hepimize ders oldu.

Burdan çıkaracağımız ders;

İlgili dizüstünün güncel bios sürümünün sitesinden temin edilerek USB'ye kaydedilmesi ve DOS altından güncellemenin yapılması idi. Ayrıca yine bios'a girilerek güncellemeden önce "İntel Anti-Theft Technology" özelliğinin kapatılması gerektiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Not: Masaüstü bilgisayarlarda da aynı dikkati göstermeliyiz.

Kolay Gelsin.

Bana gönderse bedavaya yapardım yazık olmuş 600 TL ye. Bios Cipi temizlenip tekrar yazılsa düzgün bir şekilde çalışırdı. En kötü ihtimal Winbond marka bios cipinin sıfırını alıp bios dosyasını içine yazardık çalışırdı. Yapacak bir şey yok artık geçmiş olsun.

Aynı modelde Windows üzerinden rahatlıkla güncellemelerini yaptım hep. Tabii ki güncellemeyi BIOS üzerinden yapmak daha güvenli ama Windows için de kurallara dikkat ettikten sonra bir sorun olmaz. İstisnai bir durum olmuş bence.

Ben de eski Asus F3JP ve Toshiba A300 1GN dizüstü bilgisayarlarımda defalarca masaüstünden güncelleme yapmıştım. Ben de hata ile karşılaşmadım.
İstisnai durum olarak "İntel Anti-Theft Technology" güncellemeyi dondurmuş ve güncelleme yarıda kaldığı için haliyle problem çıkmış.

Nolur nolmaz diye bu Anti-Theft özelliğini kapatmakta fayda var sanırım. Bende masaüstü pcde ve laptopta bios güncellemesi yaptım. Çok titizlikle yaptım, tabi bir şey olmadı ama yinede insanın içinde bir rahatsızlık oluyor. Bir defasında yeni biostan sonra ara ara ekran kararmaları yaşamıştım, bende eskisini tekrardan yükledim. Geçmiş olsun diyelim burdan arkadaşına.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı