Django ile web sitesi kurmak

466609

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Merhaba, normalde web programlama ile ilgilenmiyorum fakat okulda bir alan için web sitesi hazırlamayı deneyeceğim. Daha çok Python ile ilgilendiğimden Django ile yapmayı düşünüyorum. Ne gibi artıları veya eksileri olur? Bir de barındırma konusunda diğerlerine göre daha farklıymış sanırım açıklayabilir misiniz?

@spriggan daha sektore girmedim 14 yasindayim tavsiyeleriniz icin teşekkürler.

@spriggan bir de mesela ben PHP ile bir uygulama yazdim onu nasıl node.js ile birlikte kullanabilirim.
Dostum bunu bir mesaj ile üstün körü anlatmak çok zor. Ama projene gerekli kütüphaneleri dahil edip kullanabilirsin. Aynı şekilde sunucuya npm kurulumunu yapıyorsun ve servisin ve istemcin kolaylıkla haberleşiyor.

@spriggan mesela soyle olur mu diyelim ki bizim kayitol.php dosyamiz var bir tane MySQL veritabanina bagli ona girisyap.js dosyasini ekleyip oradan MySQL'e baglanip giris yapabilir miyiz yani PHP ile kayit olacak node.js ile giris yapacak.

@spriggan mesela soyle olur mu diyelim ki bizim kayitol.php dosyamiz var bir tane MySQL veritabanina bagli ona girisyap.js dosyasini ekleyip oradan MySQL'e baglanip giris yapabilir miyiz yani PHP ile kayit olacak node.js ile giris yapacak.
Dostum bu yapmaya çalıştığın şey anlamsız. Genelde node.js real time application oluşturmak için yararlıdır. Sen kayıt giriş aşamalarını php ile yaparsın. Fakat canlı sohbet, açık arttırma gibi yapılan işlemlerin anlık olarak tüm istemcilerde görünmesi gereken durumlarda node.js'i devreye alırsın. Tabi bunun için node.js kullanmak zorunda değilsin. Node.js sadece bu işi yapan ve kolaylaştıran bir kütüphane.

Mesela bundan 15 yıl önce ben açık arttırma sistemini Long Polling ile yapardım. Sonradan WebSocket vs. gelişince bu günlere geldik. Hey gidi günler hey. Gençliğim aklıma geldi. :)

Hocam gayet güzel ve kullanışlıdır django. Deploy için pythonanywhere kullanabilirsiniz veya şu videodan
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
oracle free sunucuda deploy edebilirsiniz. Kendi aldığınız bir hostingde yayınlamak için ise gunicorn ve nginx kullanabilirsiniz. Başarılar dilerim.

Django güzel bir framework ama küçük projeler için Django kullanmanı tavsiye etmem çünkü Django pek de hafif bir framework sayılmaz. Çok hızlı bir framework ona şüphe yok ama hafif değil, çok fazla fonksiyonu var. Onun yerine Flask kullanmanı tavsiye ederim eğer proje çapı küçük ve kullanılan sunucunun özellikleri düşükse.

NodeJS ile back-end geliştirilebiliyor bu nedenle PHP'ye falan ihtiyacın yok. Express veya NestJS'i araştır, ikisi de PHP'den daha performanslı çalışacaktır emin olabilirsin.

PHP öğreniyorsan bir an önce bırakmanı tavsiye ederim, artık eski bir teknoloji ve en performanslı dil/framework'ler arasında doğru düzgün yeri bile yok. Nodejs ile geliştirmeyi öğren çok daha işine yarayacaktır, React'a ilgin varsa orda mis gibi NextJS var Vue'a ilgin varsa orda da Nuxt.js var.

İlla PHP öğreneceğim diyorsan da Symfony veya Laravel (projenin büyüklüğüne göre Lumen) gibi framework'lere bak, bu framework'ler yine über süper performanslı değiller ancak en azından MVC yapıları sayesinde daha temiz kod yapılarına sahipler. Vanilla PHP geliştirmenin bir manası yok.

Geri
Yukarı