DJI mini 4 Pro için uçuş izni nasıl oluyor?

Berkan3434

Yoctopat
Daha fazla  
Sahip olduğum drone DJI mini 4 Pro, cihaz 249 gr ağırlığında ve yurt dışı, bunu uçurabilmek için sanırım kayıt yaptırıp izin alınması gerekiyor. Kimi 500 gr altı için gerek yok derken kimisi cihazı kayıt ettirip İHA-0 ehliyeti alıp 500 gr üstü cihazlar için geçerli olan FORM-19 doldurup gerekli şartları gerçekleştirip o şekil uçurabilirsin diyor. Ayrıca uçuş izin haritasında bu yeşil bölge nerede acaba? Kırmızı alan dışında kalan yerler mi yeşil alan oluyor acaba? Konu hakkında bilgisi olan varsa ve aydınaltırsa çok sevinirim, durduk yere kolluk kuvvetleri ile hem maddi hem manevi sorun yaşamayayım, şimdiden ilginiz için teşekkürler.

Ticari olarak değil hobi amaçlı uçurulucak cihaz.

Ben aldığımda kayıt yaptırıcam hiç belli olmaz riske atmak istemiyorum boşuna 50.000₺ vermek istemiyorum.

Çok törende uçurma bir adam sıkıntı yaşayıp davalık olmuş videosu var youtubede devletin bakanlık vs çok yaklaşma sıkıntı çıkabilir.

Not: ben bu bilgileri şimdiye kadar izlediğim videolardan aldı.Tanıdığın bu işi bilen biri varsa ondan bilgi alman daha sağlıklı olur veya sivil havacılığada gidip sorabilirsin.

500 gr altı drone'lar için kayıt zorunluluğu yok ama her uçuştan önce izin almak gerekiyor, haritadaki yeşil bölgelerde izin almadan uçurulabilir diye biliyorum ama emin değilim.

Form-19'u doldurup posta yolu ile göndererek izin alıyorsun ama 500 gr üzeri cihazlarda online gönderilebiliyor.

Geri
Yukarı