B737 MAX İçin Uçuş Yasağı Kalktı

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
2019 Mart ayından beri uçuş yasağı bulunan Boeing 737-MAX uçağının yasağı sona erdi. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) Boeing 737 MAX'in uçuş yasağını kaldırdı.
FAA Başkanı Stephen Dickson, Boeing 737 MAX uçaklarının üzerindeki yasağı kaldırma emrini imzaladı. Dickson, "Bizi bu noktaya götüren yol, uzun ve yorucuydu. En başından bunu doğru yapmak için gerekli zamanı alacağımızı söylemiştik. Ailemin söz konusu uçaklarla uçması konusunda yüzde 100 rahat hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Boeing yetkilileri ise bu 20 aylık sürede uçağın hem sorunlarının giderildiği hem de yeni geliştirilmeler yapıldığını açıkladılar. B737-MAX uçağının havacılık tarihinin en güvenilir uçağı olacağını belirttiler. MAX ile ilk ticari uçuş American Airlines tarafından Miami-New York arasında olacak.

Yalnız şu sıralar yolculuk yapacak insanlar ikiye bölünmüş durumda. Uçarım ve uçmam diyenler tarafında. B737-MAX ile son güncelleme ve düzeltmelerinin ardından FAA'in onayından sonra uçuşunuz olsa uçar mısınız yoksa "FAA babamın oğlu mu bana ne!" diyerek hala çekinir misiniz?:)

Uçmak diyen kişilerin acaba kaçı bindiği uçağın 737 Max olduğunu anlıycak.
Ben binerdim sorunun giderildiğini düşünüyorum eğer uçuş onayı aldıysa. Çünkü bir daha benzer sebeplerden bir kaza olursa bu durum Boeingin başını çok fazla ağrıtır aynı zamanda FAA nın da.
Ama bindiğim zaman ufak bir tedirginlik yaşardım.

MAX'ların uçacağı tarihi güne uyandık sonunda :D

FAA'in onayından sonra uçuşunuz olsa uçar mısınız yoksa "FAA babamın oğlu mu bana ne!" diyerek hala çekinir misiniz?:)
Ne FAA ne EASA kimsenin babasının oğlu değil ama sivil havacılığın emniyetini, güvenliğini ve regülasyonlarını belirleyen ve yön veren en önemli 2 otorite. Sen biliyorsun zaten, bilmeyenler için açıklayayım dedim. Bu kadar yaşanılan olaydan sonra 1 hata hakları daha yok, olayın ciddiyetinde olduklarını düşündüğüm için bu sefer şahsen ''olmuştur'' diyebiliyorum.

MAX'ın 1 kez daha problem çıkarma şansı kalmadı, çıkarırsa artık arkasını ne Boeing toparlayabilir ne de FAA. Çizilen itibarı düzeltmek için fırsat bu fırsattır.

Titanik'e de tanrı bile batıramaz diyorlardı.
Sana uçaklar hakkında çok gizemli bir şey söyleyeyim. Kalkan her uçak iner; ya düzgün bir şekilde kaza/kırımsız iner, ya da kazalı bir şekilde karaya yapışır :) Yani teorik olarak her uçağın kalktıktan sonra %50 şansı var.

@TENSES bazı firmalar şefaflık ve güven adı altında uçağın modelini açıklayacaklarını belirttiler. Özellikle bilet alım esnasında değişiklik yapmalarına imkan tanımak için.
Çünkü bir daha benzer sebeplerden bir kaza olursa bu durum Boeing'in başını çok fazla ağrıtır aynı zamanda FAA'nın da.
Zaten başı baya beladaydı bu 20 ay içinde. Tekrar yaşanmaması gerekiyor artık. Boeing gibi büyük bir firmanın böyle bir hatayı tekrarlamayacağını düşünüyorum ama kısmet tabii.
Bu kadar yaşanılan olaydan sonra 1 hata hakları daha yok, olayın ciddiyetinde olduklarını düşündüğüm için bu sefer şahsen ''olmuştur'' diyebiliyorum.

MAX'ın 1 kez daha problem çıkarma şansı kalmadı, çıkarırsa artık arkasını ne Boeing toparlayabilir ne de FAA. Çizilen itibarı düzeltmek için fırsat bu fırsattır.
Boeing bir an önce başındaki kara bulutları kovmalı. Yoksa felaket kapıya dayanır bu sefer. Hatta FAA bile topun ağzına gelir. Yani yönetimi. Artık bir benzer hatada resmen kasıt veya sabotaj aranır bence.
Titanik'e de tanrı bile batıramaz diyorlardı.
Gitti buz dağına kafalama çaktı ama. Neden, çünkü insan faktörü yine;) Maalesef işin içinde insan varsa her ihtimal göz önünde olmalı. Bir uçağın kalkması veya güvenle inmesi genelde %50 ortalamadır zaten. Yere inmesi %100 ama güvenle inmesi önemli tabii:)
Ölüm Uçuşu v2.0
Umarım olmaz:)
Milyonda bir ihtimal de olsa insan garip olmuyor değil. Zaten süresiz pistte bırakamazlardı, ödenen paralar da belli.
Baya bir bedel ödedi Boeing bunun için. Umarım dersini fazlasıyla almıştır.

Ya uçak çok havalanıp uzaya giderse 🤔
Kafamda deli sorular.
O zaman zaten allah cezamızı vermiştir, hiç uğraşma arkana yaslan akışına bırak bence, belki Elon Musk baba bir el atar duruma🤣

Geri
Yukarı