DLSS 3 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

@gen2 @Coturismail
Evet masaüstü performansı alınamıyor ancak yine de eve vardığınızda elinizde olandan çok daha iyi seviyede (dlss3 yardımı ile de) iş görür gibi geliyor bana. En azından 3060 max-p'den 4070ti bir masaüstü gpu farkı yatsınamaz. Asıl olay 11800h'nin bunu besleyebilmesi. 2K'da 12100 masaüstü 11800h ile denk diyebiliriz belli açıdan. 12100 işlemci 2K'da 4090'ı besleyebiliyorsa mantık olarak 4070ti gibi bir kartı da 11800h besleyebilir gibime geliyor tabi bunlar teori. Testler olmadan bir şey söylemek zor ama bunu gerçekleştirme niyetim var gibi.
Bence hiç macera arama, laptopunu satar, yeni bir daha güçlü işlemcili, DDR 5 üzerine kurulu 4000 serisi 4K ekranlı bir laptop alırsın.

Bence hiç macera arama, laptopunu satar, yeni bir daha güçlü işlemcili, DDR 5 üzerine kurulu 4000 serisi 4K ekranlı bir laptop alırsın.
İşte orada fiyat farkı devreye giriyor dediğim gibi. Mobil 4070 bir laptopun fiyatı ile e-gpu arasında ki fark belirleyici olacak. Laptopun avantajı heryerde kullanabilmek olurken e-gpu'nun avantajı duruma göre sadece ekran kartı değiştirmek de olabilir. Yarın 5000 serisi çıkarsa dlss4 derlerse kutu hazır sadece ekran kartı değişir. (Belki psu falam da değişir çok detaya girmiyorum) Tabi 11800h 5000 serisinin 5600'u anca besler mantığında bir 5-8 yılı sorunsuz deviririm gibi. (Bunlar hep teori) -)

İşte orada fiyat farkı devreye giriyor dediğim gibi. Mobil 4070 bir laptopun fiyatı ile e-gpu arasında ki fark belirleyici olacak. Laptopun avantajı heryerde kullanabilmek olurken e-gpu'nun avantajı duruma göre sadece ekran kartı değiştirmek de olabilir. Yarın 5000 serisi çıkarsa dlss4 derlerse kutu hazır sadece ekran kartı değişir. (Belki psu falam da değişir çok detaya girmiyorum) Tabi 11800h 5000 serisinin 5600'u anca besler mantığında bir 5-8 yılı sorunsuz deviririm gibi. (Bunlar hep teori) -)
Hiç sanmıyorum. 11800H, 12500H'dan daha zayıf bir işlemci. Yarı yolda bırakır sizi.

Bu şekilde ilerleyen yıllarda bunu oturtabilirseler benlik sıkıntı yok ama diğer taraftan bu sene 4090 diyelim dünyanın şu an en iyi ekran kartı ama hevesle alıyorsun 1 yıl sonra yeni bir teknoloji ile 5090 çıktığında kartı çöpe attıracak kadar bir farkta aralarında açıldığını düşünürsek bu döngünün sonu olmaz. Yılda bir kimse ekran kartı değiştirmek istemez. En azından ben istemezdim sırf oyun için. 1080 Ti bile günümüzde hala iş yapıyor bütün donanımsal ve yazılımsal eksiklerine rağmen.

Bunun ileriki nesillerde (en azından 2-3 nesil boyunca) yaşanacağını zannetmiyorum. Geçen seneden beri söylediğim bir şey vardı NVIDIA Ray Tracing ve DLSS gibi en güçlü kozlarını bir yerde sıçratacak, şu anki durumları gereksinimler karşısında çok ilkel diye. Örneğin RX 6000 serisinin RT performansı benim için yok hükmündeydi, 3000 ise "eh".

RTX 2000-3000 arasındaki ilişkiyi GTX 900-1000 arasındaki ilişkiye benzetiyorum. 1080 Ti'ın günümüzde hala bu kadar iyi olması mükemmel mimarisine ve kapasitesine dayanıyor.

Bunun ileriki nesillerde (en azından 2-3 nesil boyunca) yaşanacağını zannetmiyorum. Geçen seneden beri söylediğim bir şey vardı NVIDIA Ray Tracing ve DLSS gibi en güçlü kozlarını bir yerde sıçratacak, şu anki durumları gereksinimler karşısında çok ilkel diye. Örneğin RX 6000 serisinin RT performansı benim için yok hükmündeydi, 3000 ise "eh".

RTX 2000-3000 arasındaki ilişkiyi GTX 900-1000 arasındaki ilişkiye benzetiyorum. 1080 Ti'ın günümüzde hala bu kadar iyi olması mükemmel mimarisine ve kapasitesine dayanıyor.

Bilmiyorum belki ben anlamıyorum. Sonuçta bu teknoloji ve yaşadığımız ülkeden zaten teknolojiyi takip etmekte pek mümkün olmuyor alım gücünden dolayı. Alışmak gerekiyor herhalde bu gelişmeye.

Nvidia 3000 serisini kaderine terk etmedi. Vİdeoda Recep Baltaş da bahsetmişti, DLSS 2 desteği devam edecek ve geliştirilmeye de devam edecek diye.

Bu yaygara neden anlamadım biraz. Daha fazla çekirdekli işlemci çıkınca, 'Ama benimkine de fazladan çekirdek gelsin' diyor muyuz? :)
DLSS 3 olan oyunlar da zaten DLSS 2 oluyor. Ayrıyeten yeni DLSS 2 oyunlar da gelecek.
4000 serisinin tek artısı "Frame Generation" yapabilmesi.
DLSS 3 isimlendirmesi yüzünden karışıklık oluyor.

Geri
Yukarı