DLSS 3 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

7900XT MCM ile geliyor. Burada MCM'den dolayı gene inter-chipletler arası belli bir gecikme olacak ama SAF güç olarak çok güçlü olacak gibi geliyor bana. Bide donanımsal bir FSR? desteği gelirse tadından yenmez. AMD'nin tek eksiği şuanda RT tabanı ama benim fikrime gelirsek pek de bir önemi yok RT'nin.

Saf güç diye bir şey yok bu arada. Zira saf güç meselesine girerseniz Nvidia Physics'i bile çıkarmanız gerekir. Ne AMD kartları ne de Nvidia kartları sadece GPU işlem biriminden oluşmuyor günümüzde. Üstelik DLSS - RT dediğimiz özellikler de donanımsal eklentiler yani bir bakıma kartın saf gücü. Yani bu ayarların oyunlardan açılıp kapanması sadece özellik kullanımı ile alakalı.

Hatta RT ve DLSS, PhysicX'ten daha saf güç desek hata olmaz sanırım. :)

AMD'ye ise temkinli yaklaşıyorum. HBM bellekte de, Vega GPU'larda da aynı Hype'lar vardı. Ne yazık ki Nvidia gibi stabil bir mazileri yok. Ya da en azından işlemci birimleri gibi. :)

Saf güç diye bir şey yok bu arada. Zira saf güç meselesine girerseniz Nvidia Physics'i bile çıkarmanız gerekir. Ne AMD kartları ne de Nvidia kartları sadece GPU işlem biriminden oluşmuyor günümüzde. Üstelik DLSS - RT dediğimiz özellikler de donanımsal eklentiler yani bir bakıma kartın saf gücü. Yani bu ayarların oyunlardan açılıp kapanması sadece özellik kullanımı ile alakalı.

AMD'ye ise temkinli yaklaşıyorum. HBM bellekte de, Vega GPU'larda da aynı Hype'lar vardı. Ne yazık ki Nvidia gibi stabil bir mazileri yok. Ya da en azından işlemci birimleri gibi. :)
HBM bellekler umut vericiydi ancak Vega 56 ve 64'ün aşırı verimsiz çekirdekleri yüzünden çok insanlara ulaşamadı.

Bence AMD MCM sayesinde gene öne geçebilir. Bunu Intel vs AMD'den gördük. Intel hala monolithic işlemci üretmeye devam ediyor AMD 5xxx serisinde çok iyi bir atak yaptı inter-chip gecikmesini azaltıp L3$ arttırarak. Şimdi aynı şeyi GPU'yada uyguluyorlar. 6900XT bile çok güçlü bir kartken 3 tane 6900XT' GPU'sunun tek die'da MCM olduğunu düşünsene D:.

HBM bellekler umut vericiydi ancak Vega 56 ve 64'ün aşırı verimsiz çekirdekleri yüzünden çok insanlara ulaşamadı.

HBM bellek pahalıydı. Vega'yı bu hale sokan da hem pahalılığı hem de üretimdeki zorluğu oldu. Üstüne AMD'nin de termal ve güç tasarımını çözememesi eklenince, ortaya böyle bir senaryo çıktı.

HBM bellek ile yapılabilecek her şeyi hem Nvidia hem de AMD GDDR6X ile yaptı zaten. HBM, özellikle Render ağırlıklı uygulamalarda avantaj getiriyor.

Alışcaz artık çakılmaya 2 yıl sonra gelen seri eski seriyi tokat manyağına çeviriyor.
Öyle tabiki. Teknoloji her gün gelişiyor, kendisiyle yarışıyor. 4000 serisi testleri gördükten sonra, geçen sene bu zamanlar 3000 serisi çıktığında 2000 serisi sahipleri gözleri yaşlı muhabbetleri aklıma geldi. Ama bu sefer ki fark çok daha fazla, yani muaazzam fark var. Neyse Nvidia yine yaptı yapacağını.

Geri
Yukarı