DLSS tam olarak nedir?

Attacksaw

Kilopat
Makaleler
12
Merhaba arkadaşlar bu DLSS olayını ben tam kavrayamadım amaç yüksek çözünürlükte kaliteyi arttırmak mı acaba? Ben şimdi DLSS açtığımda görüntü 1080p den 480p ye geçmiş gibi bulanıyor. Quality aldığım da normale dönüyor. Kapattığımda oyun grafikleri tam keskin olması gerektiği gibi oluyor tam amacı nedir acaba?

Her oyunda senin dediğin gibi olmuyor. Bazı oyunlar da bulanık sorunu var ama, çoğu oyundan oyun kaliteli gözüküyor. Bunu anlamak için DLSS nasıl çalışıyor şekilde YouTube videoları izlersen kolay kavrarsın.

1080p ekranda, 900p, 720p, 480p gibi çözünürlüklerde oyunu oynayarak 1080p kalitesine yakın görüntü görmek için DLSS kullanılır. Örneğin oyunu 720p performansında oynarsınız, ama görüntü 1080P'ye yakın olur.

DLSS, goruntuyu yapay zeka ile arka planda isliyor. Sen oyunu 1080p'de oynarken arkada aslinda daha dusuk bir cozunurlukte isliyor ve ona gore performans veriyor, yapay zeka ile de o goruntuyu sana fazla kalite kaybettirmeden yansitmaya calisiyor. Kalite modunda arka planda isledigi cozunurluk gorece daha yuksek. Sen DLSS'i artirdikca oyunun arka planda islendigi cozunurluk de dusuyor. Kalite moduna alinca oyunlarda yapay zekanin da verdigi avantajla goruntu daha iyi hale bile gelebiliyor.

1080P oynarken açarsanız arka plan kalitesini düşürür. Örneğin 720P yapar arka planı ama yapay zekası sayesinde olabildiğince 1080'e yakın görüntü sunar. 3.0 öncesi için beklentiniz çok olmasın.

1080P'yi örnek verdim.

Çözünürlüğün yapay olarak düşürülmesi ama grafik kalitesi olarak da hissedilmemesini sağlamaktır amacı. DLSS 3.0 büyük oranda bunu başarmıştır. Yani siz oyunu 720p performansında oynarsınız ama görüntü size 1080p gibi yansıtılır. Bu da FPS artışı olarak döner.

Çözünürlüğü yapay zeka ile daha performanslı işliyor. Kısaca iyi bir şey yorumunu yapabilirim DLSS için.
FPS için iyi ama kalite için berbat. Oyun optimizasyonu berbatsa ve oyun hatalar ile doluysa DLSS can dostu. Cyberpunk'ın hatalı zamanlarında DLSS stabil performans almamı sağlamıştı.

Geri
Yukarı