DLSS to FSR3 modu tam olarak ne yapıyor?

KenLix

Hectopat
Makaleler
1
Bildiğiniz üzere RTX 30 ve 20 serisi kartlarda bu mod ile frame generation açılıyor ama benim anlamadığım birkaç nokta var. İlk olarak bu mod sayesinde ben direk frame generation mı açabiliyorum, yoksa bildiğimiz düz FSR3 mü? İkinci olarak FSR 3 ile frame Generation'ın arasındaki fark tam olarak ne? Yani ikisi de aynı şeyi mi yapıyor yoksa tamamen farklı şeyler mi?

Bildiğiniz üzere RTX 30 ve 20 serisi kartlarda bu mod ile frame generation açılıyor ama benim anlamadığım birkaç nokta var. İlk olarak bu mod sayesinde ben direk frame generation mı açabiliyorum, yoksa bildiğimiz düz FSR3 mü? İkinci olarak FSR 3 ile frame Generation'ın arasındaki fark tam olarak ne? Yani ikisi de aynı şeyi mi yapıyor yoksa tamamen farklı şeyler mi?

NVIDIA'nın yaptığı frame generation değil de AMD'nin yaptığı Fluid Motion Generation sayesinde olmakta. Bunun nedeni de NVIDIA'nın bu özelliği sadece donanımsal olarak RTX 40xx serisine vermesi ama AMD ise bu özelliği yazılımsal olarak yapmakta ve açık kaynak olarak halka vermekte. Bu sayede modder arkadaşlar NVIDIA 20xx ve 30xx kartlara da bunu uyumlu yaptı.

• Direkt frame generation mı açabiliyorum: Evet açabiliyorsun ama AMD Fluid Motion Generation ile.
  • FSR 3 ile frame Generation'ın arasındaki fark tam olarak ne? FMG ve FG arasındaki fark aslında belli: Biri donanımsal, biri de yazılımsal yapılan bir teknoloji. Donanımsal olan her zaman daha önde olacaktır. İkisi de aynı şeyleri yapmakta en bariz aralarında fark %5-10 yoktur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben konusunu açmak istedim birkaç kez ama moderatörler onay aşamasında iken ısrarla konuyu sildiler. Ben de bu konu başlığı altında paylaşayım madem.

Arkadaşlar bu mod Nvidia Frame Generation destekli oyunları AMD FSR 3 Frame Generation'a çevirip RTX 2000 ve 3000 serisi kullanıcıların da bu teknolojiden yararlanmalarına ve ciddi performans kazanımı elde etmelerine imkan sağlıyor.

RTX 3060 kullanıcısıyım. Şimdilik sadece Flight Sim'de test ettim ve sonuçlar oldukça şaşırtıcı ve gördüğünüz gibi normalde RTX 20/30 serisi kullanıcılarda pasif görünen Frame Gen yani kare oluşturma seçeneğini aktif edilebiliyor. Anlayacağınız Nvidia güzelim RTX 20 ve 30 serisi kartları bile isteye hiç etmiş resmen.

İlk görselde FG kapalı, ikinci görselde ise FG aktif performans değerleri. Bu mod sayesinde performans değerleri neredeyse iki katına çıkmış durumda ve oyun yağ gibi akıyor artık ayrıca bu modla birlikte GPU darboğazı da son buldu. ( FS2020 ultra grafik detayları çözünürlük değeri 2560x1440p)

111111111111111111.jpg

22222222222222222.jpg

3333333.jpg

Son düzenleme:
Bu arada modun henüz beta aşamasında olduğunu belirtmekte fayda. Yararlanmak isteyen arkadaşlar olursa Nexus mod üzerinden indirebilirsiniz. Linkini paylaşıyorum. Kurulum bilgileri açıklama kısmında mevcut.

Nolacak bunun sonu çok merak ediyorum. Acaba G-Sync Free-Sync muhabbeti gibi mi olacak. Nvidia monitörlere de donanım koyuyoruz diyordu çünkü G-Sync için. Salsalarda insanlar modcunun eline bakmasa oyun çökecek bilmem ne.

Nolacak bunun sonu çok merak ediyorum. Acaba G-Sync Free-Sync muhabbeti gibi mi olacak. Nvidia monitörlere de donanım koyuyoruz diyordu çünkü G-Sync için. Salsalarda insanlar modcunun eline bakmasa oyun çökecek bilmem ne.
Umarım öyle olur. Ayrıca mod gayet stabil. Cyberpunk'da da denedim 82 olan ortalama FPS 135'e çıktı 1080p ultra detaylarda.
Modcular sayesinde anlamış olduk ki Nvidia tensor çekirdekleri cart curt diyerek donanım ayagına güzel sömürüyor insanları.

Umarım öyle olur. Ayrıca mod gayet stabil. Cyberpunk'da da denedim 82 olan ortalama FPS 135'e çıktı 1080p Ultra detaylarda.
Modcular sayesinde anlamış olduk ki NVIDIA tensor çekirdekleri cart curt diyerek donanım ayagına güzel sömürüyor insanları.

Henüz o kadar stabil olan bir mod değil bazı oyunlarda FSR ile düzgün çalışmıyor ya da DLSS açınca düzgün çalışmıyor ek olarak FidelityFX açınca da bazı oyunlarda sürekli çeşitli süreler içinde crah almaktayım. Yeni gelen 0.81 sürümü ile biraz daha stabillik bozulmuş sanırsam bir iki yorum görmüştüm öyle. Onun dışında HUD da aşırı derecede titreme, sallanma, ghosting gibi olan sorunlar ve crash dışında gayet sorunsuz sayılır. Benim de FPS oranlarım ortalama %80-100 arası bir artış gösterdi buna bakacak olursak NVIDIA "FG" ile de eşit performansa sahip galiba. (3090, R9 5900X ikilisi ile test edildi)

Geri
Yukarı