Doas vs Sudo

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Bir günümüz geçmez ki daha minimalist olalım!
Merhablar.
Bugün gördüğüm videolar sudoyu gömüyordu. Asıl olay şu risklilik konusunda; Sudo'da 10 yıllık bir açıklık bulunmuş ve bu açıklık Sudo'yu baypas ediyor. Tabi ki hemen patchlenmiş.
Ondan sonra herkes başladı; bloat, riskli, çoğu kullanıcı için kullanışsız...
Yani harbiden 6,5 MB'ye bloat diyorsanız, herhalde tost makinesi kullanıyorsunuz.
Güvenliik konusunda diyebileceğim bir şey yok. Doas'in çıkış yeri BSD'de. Yani Linux'tan bile güvenli bir kernel/OS bu.
Çoğu kullanıcı için kullanışsız olması, zibilyon tane özelliğe sahip olup da sadece sudo yazmamız. Yani çok da haksız diyemem.
Sizin fikirleriniz nelerdir?

Boyut:
Kod:
[hoovy@turbine ~]$ pacman -Qi sudo | grep "Boyut" && echo h | sudo pacman -S doas | grep "Toplam Kurulum Boyutu" 
Kurulum Boyutu: 6,52 MiB 
Toplam Kurulum Boyutu: 0,05 MiB 
[hoovy@turbine ~]$

İsteyen için link:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Abartanlar olur. Bunu genelde haterlar ve hatta Microsoft yada başka kimseler tarafından kiralanmış topluluklar bile yapabilir.

Bence açık olması ve bu açığın kapatılması artık etkilemez bizleri diye düşünüyorum. Eğer risk olduğunu düşünenler varsa, Windows 10'da en ufak bir anti virüs olmadığında olan senaryonun 100'de 1'i bile olmayacaktır diye düşünüyorum.

Abartanlar olur. Bunu genelde haterlar ve hatta Microsoft tarafından kiralanmış topluluklar bile yapabilir.

Bence açık olması ve bu açığın kapatılması artık etkilemez bizleri diye düşünüyorum. Eğer risk olduğunu düşünenler varsa, Windows 10'da en ufak bir anti virüs olmadığında ki bir senaryo olmayacaktır diye düşünüyorum.
Abartılı ya bence de.

Zaten Mental Outlaw hemen 2 video yapıştırmış "sudo bloated" diye.

Şişkinlik boyuta bakılarak anlaşılmaz. sudo, doas’a göre oldukça yavaş bir sistem, belki fark etmişsinizdir, sudo ile bir komut çalıştığınızda bazen birkaç saniye sonra komut çalışıyor. Şişkinlik denilen şey ise şu: sudo’nun kod tabanı çok geniş. Bu da geliştirilmesini zorlaştırıyor. Ayrıca genelde kod ne kadar büyükse o kadar açık oluyor. doas ise kod anlamında hafif.

İkisi de aynı amaca hizmet ediyor. Yani ikisi de bir komutu farklı bir kullanıcı olarak (bu çoğu zaman root'dur) çalıştırmaya yarıyor. Benim gördüğüm aralarındaki tek fark doas'ın daha az yapılandırma seçeneğine sahip olması. Fakat bu bana göre sudo'nun bloat olduğuna işaret etmez. Ben şahsen doas kullanıyorum, o da sudo'nun bloat veya riskli olduğunu düşündüğüm için değil.

Hiçbir sistem 100% güvenli olmadığı gibi GNU/Linux ve içindeki bileşenler de öyle.

Son düzenleme:
Doas'i yapilandirmak daha basit. /etc/doas.conf dosyasina permit kullaniciadi as root komutunu yaziyorsunuz ve kullanmaya basliyorsunuz. Sudo'da sudoers dosyasinda bilmem kacinci satirda degisiklik yapiyorsunuz. Yani sudo daha karmasik, doas daha basit. OpenBSD hayranligim oldugu icin de doas'i daha cok seviyorum.

Şişkinlik boyuta bakılarak anlaşılmaz. sudo, doas’a göre oldukça yavaş bir sistem, belki fark etmişsinizdir, sudo ile bir komut çalıştığınızda bazen birkaç saniye sonra komut çalışıyor. Şişkinlik denilen şey ise şu: sudo’nun kod tabanı çok geniş. Bu da geliştirilmesini zorlaştırıyor. Ayrıca genelde kod ne kadar büyükse o kadar açık oluyor. doas ise kod anlamında hafif.
Yani son kullanıcı doas’ı kullanmasında fayda var. Çünkü basit, güvenli ve hızlı. Bu arada doas mı yoksa sudo mu kullanıyorsunuz ?
İkisi de aynı amaca hizmet ediyor. Yani ikisi de bir komutu farklı bir kullanıcı olarak (bu çoğu zaman root'dur) çalıştırmaya yarıyor. Benim gördüğüm aralarındaki tek fark doas'ın daha az yapılandırma seçeneğine sahip olması. Fakat bu bana göre sudo'nun bloat olduğuna işaret etmez. Ben şahsen doas kullanıyorum, o da sudo'nun bloat veya riskli olduğunu düşündüğüm için değil.

Hiçbir sistem 100% güvenli olmadığı gibi GNU/Linux ve içindeki bileşenler de öyle.
Bence de böyle. Katılıyorum.
Doas'i yapilandirmak daha basit. /etc/doas.conf dosyasina permit kullaniciadi as root komutunu yaziyorsunuz ve kullanmaya basliyorsunuz. Sudo'da sudoers dosyasinda bilmem kacinci satirda degisiklik yapiyorsunuz. Yani sudo daha karmasik, doas daha basit. OpenBSD hayranligim oldugu icin de doas'i daha cok seviyorum.
BSD kullanıyor musunuz? Merak ettim de :) Ben de GhostBSD’ye bir bakış attım.

Geri
Yukarı