DOCP açınca sistem çöküyor

ahmetfdemirel

Decapat
Makaleler
1
Sistem:
AMD Ryzen 7 3700X.
Kingston HyperX Fury 3200 MHz 2x16 (anakartın önerdiği slotlarda, 2-4 takılı)
ASUS TUF B-550 Plus 4600 MHz.
MSI RTX 3070 Ti Ventus (aynı sıkıntı aynı sistem eski ekran kartı kullanırken de, AMD Radeon R7 265'te de baş gösteriyordu)
Cooler Master MWE 700 80+ Bronze.
HWiNFO64 RAM bilgisi:

1628433330671.png

Sıkıntı şöyle: BIOS'tan ASUS'un kendi ayarladığı D.O.C.P. Profilini yükledim. 3200 MHz CL 16, 1.35v ayarladı sistem ve bilgisayar açıldı. İlk birkaç gün bir sıkıntı yoktu ama birkaç gün sonra bilgisayar hafif işler yaparken (dizi izlerken, Chrome'da gezerken...) Kapanmaya başladı. Kapanıp kendisini yeniden açıyordu. Oyun oynarken problem yoktu ancak Idle'da veya hafif işler yaparken kendisini resetliyordu. RAM'leri sök geri tak, tek tek çalıştır... Bütün yöntemleri denedim. Olay garip bir şekilde ilerledi ve sistem bazen boot ekranına dahi gelmeden yeniden başlatmalar olmaya başladı. Ardından BIOS kendisini güvenli modda başlatıyordu ve tek çözüm yolum D.O.C.p.'yi devre dışı bırakmak ve RAM'leri 2400 MHz'de kullanmaktı.

Lütfen "güç kaynağın ekran kartın için yetersiz, o ekran kartı 750 Watt güç kaynağı istiyor vs." tarzı yorumlarda bulunmayın çünkü aynı sorunu 3070 Ti'ın yarısı güç tüketen ekran kartımda da yaşadım. Sorun kesinlikle güç kaynağının yetersizliği değil. Ha, belki güç kaynağı çıkışım 1.35v vermiyordur ama sorun güç yetmemesi değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her anakartın kendi BIOS yazılımı var zaten bılıyosundur ; Windows uzerınden veya flash ile bios güncelle bir de öyle dene BIOS pili kasanin cam kapaginda degil diğer tarafta kalıyor o yorabılır seni.

Geri
Yukarı