Döngü Metotları - range(), enumerate(), zip()

Ark_Us

Kilopat
Makaleler
1
Python:
# for i in range(50,100,20):
#     print(i)

# print(list(range(50,100,20)))

# greeting = "hello there"
# index = 0
# for i in greeting:
#     print(f" index: {index} latter: {i} ")
#     index+=1

# greeting = "hello"

# for item,latter in enumerate(greeting):
#     print(f" index: {item} latter: {latter} ")
#     # print(i)

# zip

list1 = [1,2,3,4,5]
list2 = ["a","b","c","d","e"]
list3 = [100,200,300,400,500]

# print(list(zip(list1,list2,list3)))

# for i in (list(zip(list1,list2,list3))):
#     print(i)

for a,b,c in (list(zip(list1,list2,list3))):
    print(a,b,c)
Herkese merhaba dün bu metotları gördüm videodaki hocadan tam anlayamadığım için bir de size sormak istedim.

range bir fonksiyon. 1, 2 veya 3 parametre alır. 2 parametre alınca 3.'sü varsayılan olarak 1 kabul edilir. 1 parametre alırsa ilk parametresi 0 kabul edilir, 3.'nün ne olduğunu söylemiştim zaten. Parametreleri başlangıç, bitiş (dahil değil) ve artış değeri şeklindedir. Döndürdüğü şey range'dir. Ama listeye vb. şeylere dönüştürülebilir.
Mesela 0'dan 10'a kadar olan sayıları istiyorsunuz. range(10) demeniz yeterli. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 sayılarını içerecektir.
İsterseniz ters de saydırabilirsiniz. Mesela range (100, 0, -5). 100, 95, 90... şeklinde gidecektir. Sıfır bulunmaz.

Diğerlerini bilsem de hiç bilmeyen birinin rahatça anlayabileceği şekilde anlatabileceğimi sanmıyorum. Zaten bu bilgileri internetteki bilindik sitelerden İngilizce olarak öğrenebilirsiniz.
Süper ayrıntılı olmasa da bu ve şu kısım anlamanıza yardımcı olacaktır diye umuyorum.

Not: Fonksiyon ismi özel olduğu için bazı yerlerde cümleye büyük harfle bilerek başlamadım.

Yanıt için teşekkürler benim anlamakda zorlandığım kısım şurası oldu.

Python:
# greeting = "hello there"
# index = 0
# for i in greeting:
#     print(f" index: {index} latter: {i} ")
#     index+=1
# greeting = "hello"

# for item,latter in enumerate(greeting):
#     print(f" index: {item} latter: {latter} ")
#     # print(i)

Aslında burası while döngüsü gibi çalışıyor ama nedense pek anlayamadım sanırım birazdaha kafa yormam gerkiyor for döngüsü ile yapılan tam olarak nasıl çalışıyor
Son olarak da bu bölüm var aslındabu bölümü büyük oranda anladım zip() metodu yanluş hatırlamıyorsam tek liste haline getiriyordu birde son satırdaki for a,b,c in (list(zip(list1,list2,list3))): print(a,b,c) burası biraz kafa karıştırdı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı