Döviz Kurundaki Alış-Satış Kuru Ne Demek?

@mamaluigi ,

Paylaşabilirsin. Fakat EnPara'yı belirtirsen şunu da belirt. Özellikle kurlarda ani yükseliş ve düşüşlerde sistemi kitlemekteler. Satış veya alım yapamıyorsun. Son 3-4 aydır bu durum sıklaştı.

İnternet üzerinden alım satım farkının en çoktan en aza doğru olan banka sırası; ilk 10. (Haziran 2016-Ocak 2017

1) Vakıfbank
2) Akbank
3) Şekerbank
4) Ziraat Bankası
5) Finansbank (Enpara hariç)
6) YKB
7) Garanti Bankası
8) Denizbank
9)ING Bank
10) T. İş Bankası

Dostum selam. 3 numaralı haneye USD cinsinden bedeli yazmak durumundasın. Hesap hangi cinsten ise; o para biriminin değerini girmelisin.

Şu şekilde tavsiye de verebilirim. Kesinlike 09:00 - 17:00 aralığı dışında alım satım yapmayın. Makasın en açık olduğu vakitler bu dilimin dışında kalan vakitlerdir. Makas nedir diye sorarsanız da alım satım kur farkının açıklığıdır. Örneğin bir banka bahsettiğim zaman aralığında 3.5510'dan dolar satıyor ve 3.5420'den alıyor ise; bu zaman dilimi dışında 3.5695'den satıp 3.5275'den alabilir. Makas açıktır yani.

İnternet üzerinden alım satım farkının en çoktan en aza doğru olan banka sırasını da forum kurallarına aykırı değilse @THE_MILLER ( Son 6 aylık istatistiğe bakarak yazıyorum) paylaşabilirim.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

@mamaluigi üstad bir şey soracağım. Şu anki duruma göre Euro'ya yatırım yapmak gibi görünüyor ama benim çevremde hep Dolar'a bir yatırım yapma durumu var. Benim de böyle bir düşüncem var, şu an değil de kurlar biraz kendine gelsin. :D Sonra yapma planım var, acaba € mu yoksa $ mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

@mamaluigi üstad bir şey soracağım. Şu anki duruma göre Euro'ya yatırım yapmak gibi görünüyor ama benim çevremde hep Dolar'a bir yatırım yapma durumu var. Benim de böyle bir düşüncem var, şu an değil de kurlar biraz kendine gelsin. :D Sonra yapma planım var, acaba € mu yoksa $ mı?
@İbrahim YAVUZ , hocam yurtdışında idim şimdi görebildim, erişimim sınırlıydı.
Açıkçası ben yatırım tavsiyesi veremem. Döviz Türkiye'de çok volatil (kırılgan) nereye gider nerede durur, referandum sürecine kadar kestirmek mümkün değil. Global hareketlere göre USD ve EUR'un değer kaybı yaşadığı durumlarda bile Türkiye'de yükseliş gösterdiği durumlar oldu çok kez son 2 - 3 ay içerisinde. Sıkıntı hem global hem bizim kendi içimizde. Ama uzun vadede sorar isen; bizim ekonomimizde dövizin bir önceki senenin aynı dönemindeki kurlarla karşılaştırma yaparsanız, hiç bir zaman gerileme olmadığını farkedersiniz. Açıkçası pek çok yatırım aracı var riskli/risksiz hangisinin en yıllık en iyi getiriye sahip olduğunu bilmek mukayeseli olarak diğerine göre kazandırır :) Aslında söylenecek çok şey var ama söyleyemiyoruz maalesef... Özetle, ben yatırım tavsiyesi veremem ve kurlarla ilgili kısa ya da orta vadeli birşey kestirmek şu an mümkün değil.

İlaveten forumumuzun ana konusu olan teknolojik ürün alımı yapacak olan arkadaşlar kurlara göre planlarını yapmasınlar. Hakikaten ihtiyaç duydukları bir ürün ve ya ürünler var ise alsınlar. Kurlara göre ertelemek risktir. Tekrar söylüyorum ihtiyaç var ise; alınız. Kurlarla kafayı bozmayınız.

İlaveten forumumuzun ana konusu olan teknolojik ürün alımı yapacak olan arkadaşlar kurlara göre planlarını yapmasınlar. Hakikaten ihtiyaç duydukları bir ürün ve ya ürünler var ise alsınlar. Kurlara göre ertelemek risktir. Tekrar söylüyorum ihtiyaç var ise; alınız. Kurlarla kafayı bozmayınız.
@mamaluigi hocam haklısınız da sonuçta kurlar 3,76-4,07 arasında değişmekte alınacak bir ürünü kurlar için elbetteki risk gerçekten şu aralar kurlar kafayı yedi iyice :D

Sayın adminlerim Lütfen Ban Vermeyin :( Ban delisi oldum iyice :(

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı